Temat 2. Na podstawie fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach. (klucz)

Wstęp Próba stworzenia definicji pojęcia poezja narodowa. Ukształtowała się w romantyzmie i nawiązuje do tej epoki. Ma za zadnie zagrzewać do walki (tyrteizm), nieść pociechę w czasach niewoli. Może też opowiadać losy narodu (pieśń gminna; Mickiewicza). 2. Przedstawienie bohaterów: Poeta; Kazimierz Przerwa-Tetmajer, poeta młodopolski, dekadent. Gospodarz; Włodzimierz Tetmajer, malarz młodopolski, ożeniony z chłopką, siostrą panny młodej, w jego chacie odbywa się wesele. Rozwinięcie tematu: Należy zauważyć, że rozmowa bohaterów jest bardzo dynamiczna, Gospodarz na bieżąco komentuje wypowiedzi Poety.

Wstęp

  1.  Próba stworzenia definicji pojęcia poezja narodowa. 
    

Ukształtowała się w romantyzmie i nawiązuje do tej epoki. Ma za zadnie zagrzewać do walki (tyrteizm), nieść pociechę w czasach niewoli. Może też opowiadać losy narodu (pieśń gminna; Mickiewicza). 2. Przedstawienie bohaterów: Poeta; Kazimierz Przerwa-Tetmajer, poeta młodopolski, dekadent. Gospodarz; Włodzimierz Tetmajer, malarz młodopolski, ożeniony z chłopką, siostrą panny młodej, w jego chacie odbywa się wesele.

Rozwinięcie tematu:
Należy zauważyć, że rozmowa bohaterów jest bardzo dynamiczna, Gospodarz na bieżąco komentuje wypowiedzi Poety.

  1. Poeta, np.: a) chce napisać utwór, którego bohaterem będzie rycerz i lud; to wyczekiwany, wymarzony tekst porównany z dostojnym i majestatycznym polonezem b) tworzy mit bohatera narodowego; skazanego na klęskę (rycerz błędny); polskiego świętego;, samotnego, niezrozumianego przez otoczenie c) bohater oddzielony od prostego ludu, nie potrafi przekroczyć granicy między stanami d) lud jest prosty, to gromada, która nie chce i nie potrafi zjednoczyć się z panami e) Polacy żyją mrzonkami f) bohaterowie są męczennikami, ofiarami; sami przyjmują taką rolę g) nie podejmują działań, mimo iż marzą o wielkich czynach h) żyją w świecie marzeń, zjaw, mitów; w związku z tym nie są zdolni do czynu g) bohaterowie: rycerz i lud zestawieni są na zasadzie kontrastu

Należy zauważyć, że Poeta utożsamia się z innymi Polakami, sam tak samo myśli o Polsce i Polakach.

  1. Gospodarz, np.: a) poezja wywołuje w nim sprzeczne uczucia - wesołość i smutek b) poezję narodową dostrzega w każdym Polaku, c) komentuje wypowiedzi Poety ironicznie d) zgadza się z Poetą, uważa, że Polacy wyolbrzymiają wszystko, dramatyzują e) marzy, aby dramat narodowy miał ogromną siłę oddziaływania f) czekają na Zbawcę, który ich uratuje f) poezja jest zbyt trudna dla ludu, niezrozumiała g) Polacy żyją mitami; mitologizują historię i swoją rolę h) nie potrafią się wyrwać z marazmu Podsumowanie; dostrzeżenie różnic między poglądami Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej i Polaków. Należy podkreślić, że obaj bohaterowie negatywnie oceniają Polaków i widzą złe, negatywne cechy poezji narodowej, która wciąż powiela mity, a one usypiają Polaków, stają się oni bierni, czekają na cud.