System Obronny Indii

Po zakończeniu zimnej wojny oraz rozpoczęciu walki z terroryzmem Indie zmieniły ówczesny pogląd na problem bezpieczeństwa. Warto dodać że przełom XX i XXIw. to okres W którym coraz bardziej widoczne stają sie aspiracje Indii do uzyskania pozycji mocarstwa. Nastąpiła zupełna zmiana sposobu postrzegania problemów bezpieczeństwa i porządku międzynarodowego. Obecnie koncepcja bezpieczeństwa uwzglednia nie tylko czynniki militarne, wojskowe ale również ekonomiczne, energetyczne oraz ekologiczne. Jesli chodzi o Indie i kształtowanie poglądów związanych z bezpieczeństwem widac wyraźny wpływ czynników wewnetrznych i zewnętrznych.

Po zakończeniu zimnej wojny oraz rozpoczęciu walki z terroryzmem Indie zmieniły ówczesny pogląd na problem bezpieczeństwa. Warto dodać że przełom XX i XXIw. to okres W którym coraz bardziej widoczne stają sie aspiracje Indii do uzyskania pozycji mocarstwa. Nastąpiła zupełna zmiana sposobu postrzegania problemów bezpieczeństwa i porządku międzynarodowego. Obecnie koncepcja bezpieczeństwa uwzglednia nie tylko czynniki militarne, wojskowe ale również ekonomiczne, energetyczne oraz ekologiczne. Jesli chodzi o Indie i kształtowanie poglądów związanych z bezpieczeństwem widac wyraźny wpływ czynników wewnetrznych i zewnętrznych. Mówiąc o czynnikach wewnętrznych należy wspomnieć m. in.: wprowadzenie liberalnych reform gospodarczych, które umożliwiły rozwój gospodarczy, napięcia o charakterze społecznym i etnicznym, rządy nacjonalistycznej hinduistycznej koalicji, na czele której stała Indyjska Partia Ludowa (BJP) oraz rozwijanie indyjskiego programu nuklearnego. Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, można wymienić: rosnący potencjał Chin, zagrożenia związane z sytuacją w Pakistanie, zmiana relacji z USA, utrata znaczenia ruchu państw niezaangażowanych oraz wojnę z terrorem. Od dziesiątek lat Indie postrzegały Chiny jako zagrożenie. Oda kraje od zawsze wyrażały chęć do odgrywania istotnej roli w kształtowaniu bezpieczeństwa w wymiarze regionalnym, co zazwyczaj prowadziło do ich konfrontacji. Poczucie zagrożenia pogłębiła przegrana przez Indie wojna z Chinami w 1962r. Obawy nie były bezpodstawne gdyż Chiny podjeły mnóstwo działąń w celu zmniejszenia pozycji i znaczenia Indii w regionie oraz w skali światowej. Szczególne zaniepokojenie wywołuje współpraca pomiędzy Chinami a Pakistanem w zakresie technologii rakietowej i nuklearnej (świadczy o tym zwiększenie chińskich wpływów m. in. Poprzez dostawy broni w krajach sąsiadujących z Indiami: Nepalu, Bangladeszu, Sri Lance oraz Myanmarze.
Jednocześnie od lat dziewiedziesiątych ubiegłego wieku można zauważyć lekką poprawę stosunków pomiędzy Chinami a Indiami (Chiny przestały popierać pakistańskie roszczenia w stosunku do Kaszmiru). Dużym zagrożeniem dla Indii są relacje polityczne z Pakistanem. Wynikają przede wszystkim z sytuacji w Kaszmirze. Pakistan nadal dąży do odzyskania tych terenów. Co kilka lat powraca zaognienie sytuacji, nie wyklucza się walki zbrojnej. Po zamachach w indyjskim parlamencie (2001r) oraz w Bombaju (2008r) strona indyjska oskarżyła za nie pakistańskie służby specjalne. Jednak trzeba zauważyć ze Pakistańskie siły militarne nie stanowią poważnego zagrożenia dla Indii. Problemem jest głównie to iż Pakistan jest krajem nieprzewidywalnym i niestabilnym oraz posiada broń atomową. Indie zdecydowanie opowiedziały się po stronie USA i ich sojuszników podczas początków globalnej walki z terroryzmem. Pomoc zapewniała ochronę amerykańskich konwojów do Afganistanu (indyjska marynarka wojenna) oraz działania wywiadowcze w ramach Grupy Przeciwdziałania Terroryzmowi. Zmiana relacji amerykańsko-indyjskich nastąpiła w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wpłyneła na to atrakcyjność Indii pod względem gospodarczym oraz znaczenie kraju w regionie azjatyckim. Poprawa stosunków politycznych wzrosła jeszcze bardziej po rozpoczęciu walk w Afganistanie i Iraku. W 2005r. Indie i USA podpisały deklaracje o partnerstwie strategicznym.