Bezpieczeństwo Narodowe jako Organizacja (Policja)

Bezpieczeństwo Narodowe jako Organizacja (Policja) Wykonał: Szymaniak Daniel Spis treści: Definicja Bezpieczeństwa Bezpieczeństwo jako organizacja Zarys historii Policji Zadania Policji Struktura jako składnik organizacji Ludzie jako najważniejszy element systemu Technologia jako potrzeba ciągłego ulepszania i rozwoju Podsumowanie Bibliografia Definicja bezpieczeństwa Bezpieczeństwo jest bardzo obszerną i ogólną dziedziną nauki. Tą tematyką zajmuje się wielu uczonych, a każdy z nich ma swoją koncepcję definicji słowa „bezpieczeństwo”. Według Słownika języka polskiego bezpieczeństwo jest stanem niezagrożenia, spokoju, pewności czy też stabilności.

Bezpieczeństwo Narodowe jako Organizacja (Policja)

Wykonał: Szymaniak Daniel

Spis treści:

  1. Definicja Bezpieczeństwa

  2. Bezpieczeństwo jako organizacja

  3. Zarys historii Policji

  4. Zadania Policji

  5. Struktura jako składnik organizacji

  6. Ludzie jako najważniejszy element systemu

  7. Technologia jako potrzeba ciągłego ulepszania i rozwoju

  8. Podsumowanie

  9. Bibliografia

  10. Definicja bezpieczeństwa Bezpieczeństwo jest bardzo obszerną i ogólną dziedziną nauki. Tą tematyką zajmuje się wielu uczonych, a każdy z nich ma swoją koncepcję definicji słowa „bezpieczeństwo”. Według Słownika języka polskiego bezpieczeństwo jest stanem niezagrożenia, spokoju, pewności czy też stabilności. R. Zięba definiuje to jako stan przeciwstawny zagrożeniom. Uważa też, że bezpieczeństwo można określić jako pewność istnienia i przetrwania, posiadania oraz funkcjonowania i rozwoju podmiotu. Pewność jest wynikiem nie tylko braku zagrożeń (ich niewystępowania bądź też wyeliminowania), ale także powstaje wskutek kreatywnej działalności danego przedmiotu i jest zmienna w czasie, czyli ma naturę procesu społecznego. H. Kissinger twierdzi, że pojęcie bezpieczeństwa stanowi fundament każdego ludzkiego działania. Zakres bezpieczeństwa jest bardzo trudny do opisania i zdefiniowania, a jego stan podlega ciągłym zmianom. Określa on bezpieczeństwo jako naczelną potrzebę i wartość człowieka, a zarazem jako najważniejszy cel. Moim zdaniem pojęcie „bezpieczeństwo” każdy będzie rozumiał nieco inaczej, na swój indywidualny sposób w zależności od płci, wieku, sytuacji ekonomicznej, miejsca w którym się znajduje czy też aktualnej sytuacji życiowej jednak podstawowa definicja pozostanie niezmienna- jest to stan spokoju, pewności i poczucia braku zagrożenia. Bezpieczeństwo zaliczane jest do podstawowych potrzeb człowieka. Abraham Maslow w 1943 roku opublikował książkę, w której opisał hierarchię potrzeb ludzkich powszechnie znaną jako piramida Maslowa (później rozwinął ją w książce z 1954 roku). W tej piramidzie potrzeba bezpieczeństwa ustępuje jedynie potrzebom fizjologicznym, a zatem zapewnienie realizacji jej jest niezbędne w drodze do zaspokojenia potrzeb wyższego rzędu. Według niego potrzeba bezpieczeństwa pobudza do działania, zapewniając nienaruszalność. Bezpieczeństwo jest potrzebą podmiotową, czyli może dotyczyć różnego rodzaju podmiotów. Od jednostek po wielkie grupy społeczne, włączając w to struktury organizacyjne. Bezpieczeństwo jest potrzebą egzystencjalną, czyli związaną z istnieniem danego podmiotu. Według W. Kitlera bezpieczeństwo możemy podzielić na: -bezpieczeństwo ekonomiczne; -bezpieczeństwo polityczne; -bezpieczeństwo kulturowe; -bezpieczeństwo społeczne; -bezpieczeństwo militarne; -bezpieczeństwo publiczne.

  11. Bezpieczeństwo jako organizacja Rozumiejąc bezpieczeństwo pod względem organizacji, należy rozpocząć od wyodrębnienia jej składników. Same w sobie nie stanowią one istoty organizacji, albowiem każdy z nich rozpatrywany z osobna jest niewiele znaczącym elementem. Jednak właściwości tych składników wpływają na charakter organizacji, na jej kształt i formę zewnętrznego przejawiania się. W nauce o zarządzaniu jest wiele koncepcji dotyczących składników organizacji. Spośród różnych prób schematycznego przedstawiania organizacji najbardziej znany jest czteroczłonowy model organizacji zaproponowany przez H. J. Leavitta. Autor ten wywodzący się ze szkoły astońskiej uważa, że każdą organizację można ukazać jako układ czterech podstawowych czynników tworzących jakby filary jej konstrukcji nośnej. Są nimi: ludzie, zadania ( cele ), struktura, technologia. Wszystkie te człony pozostają w jakiś relacjach między sobą i otoczeniem.

W mojej pracy postanowiliśmy skupić się na organizacji bezpieczeństwa narodowego jaką jest straż pożarna. Jest to zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja zajmująca się prewencją i walką z pożarami oraz pozostałymi zagrożeniami (innymi niż przestępczość) dla zdrowia i życia ludzkiego, dobytku oraz środowiska.

  1. Zarys historii policji Wyraz “policja” pochodzi od greckiego słowa “politeia” i łacińskiego “politia”. W świecie nowożytnym pojawia się około roku 1500 we Francji jako “police”. W wieku XVI i XVII nazywano policją całą wewnętrzną administrację poza sądownictwem, wojskowością i skarbowością. 11 października 1914r. uważa się za historyczny początek rodzimych organizacji policyjnych które posiadały konkretne, zawodowe kompetencje. Początkowo istniała milicja obywatelska która w 1919roku przekształciła się Policję w lipcu tego roku uchwalono ustawę o Policji Państwowej w myśl której Policja państwowa miała być organizacją służby bezpieczeństwa. Jej głównym zadaniem była ochrona bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Od tego momentu zaczęły powstawać komendy powiatowe oraz powołano Komendę główną z kilkoma wydziałami. W 1944roku powołano Milicję Obywatelską istniała ona do 1990roku Niestety relacje milicji obywatelskiej ze społeczeństwem nie układały się pomyślnie szczególnie w latach 80 ponieważ wtedy nasiliły się walki polityczne. W kwietniu 1990roku Milicja Obywatelskazostała zastąpiona Policją. Od tego momentu Policja funkcjonuje w obecnym kształcie . Sejm powołał do życia : umundurowaną uzbrojona formacje służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego tak mówi art. 1 ustawy.

  2. Zadania policji Według art. 2 ustawy zadania Policji to:

  3. Ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra.

  4. Ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych oraz środkach publicznego transportu i komunikacji publicznej, w ruchu drogowym i na wodach przeznaczonych do powszechnego korzystania.

  5. Inicjowanie i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami samorządowymi i organizacjami społecznymi.

  6. Wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców.

  7. Nadzór nad strażami miejskimi tworzonymi na podstawie ustawy oraz nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi w zakresie określonym odrębnymi przepisami.

  8. Kontrola przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych związanych z działalnością publiczną lub obowiązujących w miejscach publicznych. Współdziałanie z policjami innych państw oraz ich organizacjami międzynarodowymi na podstawie umów i porozumień międzynarodowych na podstawie oraz odrębnych przepisów.

Podstawowy podział policji dzieli ją na :

  1. Kryminalną

  2. Prewencyjna

  3. Logistyczną Wyżej wymienione filary posiadają wyspecjalizowane komórki :

  4. Jednostki terenowe – komisariaty (zwykłe oraz specjalistyczne np. wodne, lotnicze itp.)

  5. Komendy – powiatowe, miejskie, wojewódzkie, Komenda Główna Policji jest jednostką centralną. Powyższe jednostki dzielą się na: • Referaty, sekcje i wydziały- na szczeblu komisariatów i komend. • Wydziały, biura i zarządy- na szczeblu komendy głównej. W skład kilku wybranych komend wojewódzkich wchodzą dodatkowo odziały i pododdziały prewencji. Są to tak zwane pododdziały zwarte, wyspecjalizowane formacje do zabezpieczania imprez masowych oraz przywracania naruszonego porządku publicznego. Tylko w wybranych komendach wojewódzkich usytuowane są oddziały sądowej do ich obowiązków należy zapewnienie bezpieczeństwa w sądach.

  6. Struktura jako składnik organizacji Struktura organizacyjna Policji:

Komisariaty specjalistyczne:

  1. Kolejowe
  2. Wodne
  3. Lotnicze
  4. Inne Komendant Główny Policji jest centralnym organem administracji rządowej, właściwym w sprawach ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, podległym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komendant Główny Policji określa:

  1. szczegółowe zasady organizacji i zakres działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji,
  2. metody i formy wykonywania zadań przez poszczególne służby policyjne, w zakresie nie objętym innymi przepisami wydanymi na podstawie ustawy,
  3. szczegółowe zasady szkolenia policjantów i strażników gminnych (miejskich),
  4. szczegółowe zasady szkolenia zwierząt wykorzystywanych do realizacji zadań Policji, a także normy ich wyżywienia,
  5. szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny służby, po konsultacji z Państwową Inspekcją Pracy.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji określa, w drodze rozporządzenia:

  1. uzbrojenie Policji,
  2. umundurowanie,dysfunkcje i znaki identyfikacyjne policjantów,
  3. zasady i sposób noszenia umundurowania oraz orderów, odznaczeń, medali i odznak,
  4. normy umundurowania,
  5. wzór i tryb nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Policji,
  6. wzór odznak policyjnych oraz szczegółowe zasady i tryb ich nadawania policjantom.

6.Ludzie jako najważniejszy element systemu

Kolejnym elementem naszej pracy są ludzie. Przez ludzi rozumiemy uczestników organizacji wraz z ich kwalifikacjami ( wiedzą i umiejętnościami ), hierarchią wartości, a stąd podstawami i motywacjami do działania. Jak wynika z badań, najbardziej rozpoznawalnymi rodzajami policji jest policja drogowa i oddziały prewencji, które są zarazem najliczniejszą grupą w tej organizacji. Obecność na drogach popularnej „drogówki” zdecydowanie wpływa na zmniejszenie ilości wypadków drogowych, a konsekwentnie prowadzone akcje przeciwko nietrzeźwym kierowcom spotykają się z coraz większym poparciemnaszego społeczeństwa. Z kolei do zadań Oddziałów Prewencyjnych Policji należy utrzymywanie porządku publicznego w czasie legalnych imprez masowych, pomoc w czasie trwania katastrof i klęsk żywiołowych, a także prowadzenie pościgów za niebezpiecznymi przestępcami. Funkcjonariusze prewencji pełnią najczęściej służbę patrolową na ulicach polskich miast. W Polsce policja liczy około 100 tysięcy osób.W ramach tej liczby 58% służy (funkcjonariusze) i pracuje (pracownicy cywilni) w pionie prewencji, 34% w pionie kryminalnym, a pozostałe 8% w działach pomocniczych, czyli dziale zajmującym się administracją, logistyką i szkoleniem nowych kadr.

  1. Technologia jako potrzeba ciągłego ulepszania i rozwoju Polska policja po wstąpieniu do Unii Europejskiej została zobowiązana do modernizacji sprzętu oraz metod szkoleń swoich funkcjonariuszy. Sprzęt wykorzystywany podczas służby przez jednostki policyjne: Radary, fotoradary, videoradary, kamery termowizyjne, ciśnieniomierze elektroniczne ,urządzenie do pomiaru przepuszczalności światła przez szyby samochodowe, sprzęt do badania podzespołów w samochodach w celu ustalenia numeru VIN, sprzęt i oprogramowania wspomagające dokumentację zdarzeń wypadkowych

W razie niepodporządkowania się wydanym poleceniom Policji lub bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia lub życia funkcjonariusza oraz osoby cywilnej policjanci mogą stosować następujące środki przymusu bezpośredniego:

  1. fizyczne, techniczne i chemiczne środki służące do obezwładnienia bądź konwojowania osób oraz do zatrzymywania pojazdów,
  2. pałki służbowe,
  3. wodne środki obezwładniające,
  4. psy służbowe,
  5. pociski niepenetracyjne, miotane z broni palnej.
  1. Podsumowanie Policja jest jedna z kluczowych organizacji mających na celu zabezpieczenie bezpieczeństwa, ochronę naszego społeczeństwa przed zagrożeniami płynącymi ze strony np. terrorystów. Musimy pamiętać że to ludzie tworzą organizację ich zachowanie jest determinowani sytuacją w której funkcjonują. Jednakże jej działalność nie ogranicza się do walki z terroryzmem lecz ma szerszy zasięg i obejmuje naruszanie porządku publicznego, ochronę manifestacji pokojowych oraz innych imprez masowych organizowanych przez administracje państwową, ma ona również służyć społeczeństwu chronić je przed skutkami działań osób które łamią przepisy ruchu drogowego kodeksu karnego itd. Policja jako organizacja musi być stale udoskonalana aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo oraz ochronę naszemu polskiemu społeczeństwu. Teraz należy postawić następujące pytanie: Czy w Polsce przyszłości Bezpieczeństwo Narodowe będzie tworzone przez jedną organizację czy jednak pozostanie ono zapewniane przez kilka współpracujących ze sobą organizacji jak to ma miejsce obecnie? Moim zdaniem w Polsce przyszłości należy utworzyć jedną sprawnie działającą organizację która będzie posiadała sprawną strukturę organizacyjną oraz będzie posiadała wszelkie kompetencje oraz zunifikowane normy prawne będące podstawą jej funkcjonowania. Nie należy jednak zapominać iż to my sami tworzymy swoje bezpieczeństwo to w naszej gestii leży aby przewidywać ewentualne zagrożenia poprzez takie działanie wzmocnimy znacząco nasze państwo wewnętrznie i będzie leżało u podstawy do zbudowania nowego lepszego społeczeństwa które będzie udoskonalało nasz system.

Bibliografia:

  1. Zięba Ryszard, Bezpieczeństwo międzynarodowe po zimnej wojnie, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008
  2. Jałoszyński K., Terroryzm czy terror kryminalny w Polsce?, wyd. AON, Warszawa 2001.
  3. Mądrzejowski W., Przestępczość zorganizowana. System zwalczania., wyd. Wydawnictwo akademickie i profesjonalne, Warszawa 2008.