Charakterystyka Jacka Soplicy

Ksiądz Robak/ Jacek Soplica jest jedną z czołowych postaci epopei Mickiewicza. Poznajemy go jako mnicha (bernardyna) odzianego w habit i chodzącego po kweście, jednocześnie zaangażowanego w sprawy polityczne. „(…) kwestarzem tajnym był Robak podobno: Często on z panem Sędzią rozmawiał osobno: Po tych rozmowach zawsze jakaś nowina Rozeszła się w sąsiedztwie. (…)". Z jego wyglądu można było wnioskować, że nie spędził całego życia za klasztornym murem. Nad prawym uchem, powyżej skroni miał szeroką bliznę, a w brodzie ślad od postrzału.

Ksiądz Robak/ Jacek Soplica jest jedną z czołowych postaci epopei Mickiewicza. Poznajemy go jako mnicha (bernardyna) odzianego w habit i chodzącego po kweście, jednocześnie zaangażowanego w sprawy polityczne.

„(…) kwestarzem tajnym był Robak podobno:

Często on z panem Sędzią rozmawiał osobno:

Po tych rozmowach zawsze jakaś nowina

Rozeszła się w sąsiedztwie. (…)". Z jego wyglądu można było wnioskować, że nie spędził całego życia za klasztornym murem. Nad prawym uchem, powyżej skroni miał szeroką bliznę, a w brodzie ślad od postrzału. Wyróżniały go nie tylko liczne blizny, ale również groźne spojrzenie, charakterystyczne ruchy i władczy głos. Odprawiając mszę przypominał oficera stojącego przed szwadronem.
W powiatowym mieście załatwiał liczne interesy, o których otwarcie nie mówił. Często nocą wymykał się do dworów, gdzie ze szlachtą „ustawicznie szeptał", jeździł po okolicznych wioskach i naradzał się z chłopami, przesiadywał z nimi również w karczmach.