Organizm człowieka podczas wysiłku fizycznego

ORGANIZM CZŁOWIEKA PODCZAS WYSIŁKU FIZYCZNEGO Na wstępie chciałbym nadmienić że zdrowie jest najwyższą wartością. Aktywność ruchowa jest jednym z warunków zachowania zdrowia przez całe życie człowieka. Każdy z nas wie, że ruch jest potrzebny dla dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju układu kostnego, mięśniowo-stawowego i układu krążenia. Różne formy ruchu mogą nas ustrzec przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi takimi jak miażdżyca, zawał serca czy otyłość. Systematyczne ćwiczenia przyspieszają i regulują prawidłowy rozwój kości, mają wpływ na ich długość i grubość a także na gęstość co pozwala walczyć z osteoporozą .

ORGANIZM CZŁOWIEKA PODCZAS WYSIŁKU FIZYCZNEGO

Na wstępie chciałbym nadmienić że zdrowie jest najwyższą wartością. Aktywność ruchowa jest jednym z warunków zachowania zdrowia przez całe życie człowieka. Każdy z nas wie, że ruch jest potrzebny dla dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju układu kostnego, mięśniowo-stawowego i układu krążenia. Różne formy ruchu mogą nas ustrzec przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi takimi jak miażdżyca, zawał serca czy otyłość. Systematyczne ćwiczenia przyspieszają i regulują prawidłowy rozwój kości, mają wpływ na ich długość i grubość a także na gęstość co pozwala walczyć z osteoporozą .Ćwiczenia zapobiegają zaparciom oraz zaleganiu moczu w drogach moczowych, łagodzą bóle menstruacyjne i pomagają podczas porodu. Jak powiedział pewien doktor „ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”. Dlatego należy ćwiczyć w każdym wieku ponieważ w organizmach pozbawionych ruchu zachodzą procesy patologiczne, organizmy te chorują i szybciej starzeją się. Wynika to z funkcji, jaką spełniają w metabolizmie całego ustroju mięśnie. Praca mięśni i ruch to nie tylko czynniki niezbędne do utrzymania sprawności i wydolności psychofizycznej osób dorosłych, lecz także bardzo istotny czynnik rozwoju wzrastającego organizmu. Po krótkim wprowadzeniu na temat zdrowia oraz ćwiczeń fizycznych należy zadać następujące pytanie: Jakie zmiany zachodzą w organizmie człowieka podczas wysiłku fizycznego? Aktywność fizyczna zwiększa proces wychwytywania wapnia z organizmu i wykorzystywania go w procesach budowy i regeneracji kości, wywiera również wpływ na kształtowanie się powierzchni stawowych. Pod wpływem wysiłku fizycznego zachodzi szereg zmian w organizmie człowieka (we wszystkich układach). Dochodzi do wzrostu czynności układu oddechowego i krążenia, zmian w napięciu układu nerwowego. W układzie mięśniowym wysiłek fizyczny zwiększa i przyspiesza wiele procesów biochemicznych, wywołując swego rodzaju reakcję łańcuchową, wytrącającą organizm ze stanu równowagi. Równocześnie pojawiają się tendencje zmierzające do przywrócenia zakłóconej równowagi. Odpowiedzią organizmu na zmiany zachodzące pod wpływem wysiłku fizycznego jest proces przystosowawczy do danej pracy, polegający na: -usprawnieniu koordynacji mięśniowo-nerwowej kolokwialnie mówiąc wyćwiczeniem

  • zmiany w budowie mięśni. -lepsza praca mięśnia sercowego oraz mięśni układu oddechowego

Końcowym efektem zachodzących zmian w organizmie pod wpływem pracy jest pojawienie się hipertrofii roboczej (przerost). Tenże proces jest zupełnie naturalną zmianą ,zachodzącą w strukturze i funkcji organizmu. Prowadzący do przystosowania się do zwiększonego wysiłku związanego z wyspecjalizowaną formą pracy czy treningu. Proces hipertrofii pojawia się we wszystkich układach organizmu ludzkiego. Wzrost masy mięśniowej podczas ćwiczeń prowadzi do utrzymania prawidłowej postawy ciała. Mięśnie stanowią aparat utrzymujący cały układ kostny w prawidłowej pozycji. Wysiłek fizyczny wpływa również korzystnie na pracę mięśnia sercowego oraz poprawę krążenia obwodowego. Serce u wytrenowanego człowieka ma większą pojemność minutową co poprawia zaopatrzenie pracujących tkanek w tlen i składniki odżywcze. Poprzez ćwiczenia zwiększa się przepływ krwi w naczyniach wieńcowych co chroni nas przed osadzaniem się płytek cholesterolu. Zwiększenie ilości czerwonych ciałek krwi w organiźmie poprzez trening powiększamy pojemność tlenową organizmu przez co nie męczymy się tak szybko. Ćwiczenia działają pozytywnie na układ oddechowy a dokładniej rzecz ujmując na tkankę płucną, między innymi na otwarciu nieczynnych pęcherzyków płucnych co prowadzi do zwiększenia wentylacji płuc i pogłębia oddech. Wysiłek fizyczny wpływa na pracę mięśni gładkich i pośrednio na funkcjonowanie żołądka jelit oraz wątroby, a przy okazji wzrasta odporność na zachorowania i poprawia się system obronny . Wiele zmian zachodzących podczas wysiłku fizycznego w naszym organizmie jest widocznych gołym okiem mam tu na myśli wzrost mięśni, szczupła sylwetka czy chodź by sprężysty chód, a o braku zmęczenia przy drobnych pracach fizycznych nie wspominając . Podsumowując chcę zauważyć że ćwiczenia jako wysiłek fizyczny mają wpływ na cały nasz organizm poczynając od widocznych zmian czyli poprawnej sylwetki, idąc dalej poprzez zmiany nie widoczne ale odczuwalne takie jak pogłębiony oddech czy lepsza praca serca. Efektem jest również to, że wolniej się starzejemy oraz mamy mocniejsze kości które są bardziej odporne na złamania.