Czy trudne doświadczenia życiowe wzmacniają czy niszczą człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz innych, wybranych przez siebie, tekstów kultury.

Wstęp Życie pisze różne scenariusze. Ludzie poddawani są wielu próbom - większym lub mniejszym. Żaden człowiek nie chce przeżywać trudnych chwil, ponieważ mogą one nie tylko wzmocnić człowieka, ale niekiedy potrafią też i go zniszczyć. Teza Doświadczenia życiowe wzmacniają człowieka. Argument 1 Doświadczenia życiowe mogą przekuć naszą słabość w siłę. Przykład 1 Lebrosso został doświadczony przez życie bardzo dotkliwie - stracił rodzinę m.in. siostrę. Po jej śmierci ogarnęło go szaleństwo, czuł się osamotniony; z tego też powodu postanowił popełnić samobójstwo.

Wstęp
Życie pisze różne scenariusze. Ludzie poddawani są wielu próbom - większym lub mniejszym. Żaden człowiek nie chce przeżywać trudnych chwil, ponieważ mogą one nie tylko wzmocnić człowieka, ale niekiedy potrafią też i go zniszczyć.

Teza
Doświadczenia życiowe wzmacniają człowieka.

Argument 1
Doświadczenia życiowe mogą przekuć naszą słabość w siłę.

Przykład 1
Lebrosso został doświadczony przez życie bardzo dotkliwie - stracił rodzinę m.in. siostrę. Po jej śmierci ogarnęło go szaleństwo, czuł się osamotniony; z tego też powodu postanowił popełnić samobójstwo. Po znalezieniu listu od jego siostry zaniechał myśli odebrania sobie życia. Pomogła mu ona przemienić jego słabość w siłę, dzięki jej słowom (będzie nad nim czuwać) oraz pragnieniu (aby ukochany brat żył po chrześcijańsku). Lebrosso odzyskał radość życia i postanowił poczekać na swoją kolej śmierci.

Argument 2
Doświadczenia życiowe wzmacniają w naszych postawach ważne wartości.

Przykład 2
Bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec” pomimo złych doświadczeń i represji wroga nie stracili nadziei i walczyli o wolność swojego kraju obleganego przez zaborców. Brali czynny udział w walkach przeciwko wrogom, mimo iż było to dla nich wielkie ryzyko. Byli wierni swoim ideałom. Nawet śmierć przyjaciół wzmacniała ich motywację do walki. Za wszelką cenę chcieli uratować swojego przyjaciela przetrzymywanego przez wroga, poświęcając nawet swoje życie. Podczas swojego krótkiego życia Alek, Rudy i Zośka pokazali braterstwo, patriotyzm, odwagę i nie zatrzymywały ich nawet żadne przeciwności losu.

Argument 3
Doświadczenia życiowe wpływają na postawę człowieka.

Przykład 3
Makbet po tym jak czarownice przepowiedziały mu, że zostanie królem Szkocji, chciał aby te słowa się spełniły. Jego żona - Lady Makbet nakłaniała go do popełnienia zbrodni na królu tak, aby przepowiedziane mu słowa się spełniły. Makbet zastanawiał się, czy to dobry pomysł, jednak jego żona przekonała go do tego czynu. Po tym wydarzeniu życie Makbeta się zmieniło. Nie był już tą samą osobą, którą był przed popełnieniem zbrodni. Już nie liczyły się dla niego wartości, które wyznawał wcześniej. Chciał za wszelką cenę, nie zważając na konsekwencje, zostać królem. Stał się bezwzględny i okrutny. Zbrodnia zmieniła życie Makbeta na zawsze i nie odwracalnie. Nie wyszło mu to na dobre.

Zakończenie
Doświadczenia życiowe zostawiają w człowieku trwały ślad, zmieniają jego zachowanie i postrzeganie świata, wzbudzają skrajne emocje i chęć zmiany. Na ostateczny wynik zmian ma wpływ wiele czynników. Mogą one uratować przed zgubą, tak jak Lebrosso uratował list od jego zmarłej siostry, która pragnęła jego dobra, mogą prowadzić do wzmacniania wyznawanych wartości, tak jak Alka, Rudego i Zośkę, ale także mogą pchnąć do ostateczności tak jak Makbeta.