Co jest ważniejsze w wychowaniu – kara czy nagroda? Napisz rozprawkę, w której omówisz wady i zalety każdego z tych rozwiązań i opowiesz się za którymś z nich.

Każdy rodzic posiada ogólną wiedzę na temat wychowywania, jednak istnieje wiele metod, które można zastosować. Niektóre dzieci chwalą się, jak bardzo beztroskie jest ich życie, inne z kolei narzekają z powodu kolejnych kar i szlabanów. Warto jednak zastanowić się nad tym, co jest ważniejsze, by wychować dziecko na porządnego człowieka – kara, czy nagroda? Wynagradzanie dzieciom dobrego zachowania jest korzystne. choćby niewielki nich motywacją, by dalej być grzecznymi i Posłusznymi. Powszechnie wartości materialne nie są uważane za najważniejsze, ale wszyscy wiedzą, że dzieci upominek za wzorowe sprawowanie czy też dobrą ocenę staje się dla uwielbiają być obdarowywane.

Każdy rodzic posiada ogólną wiedzę na temat wychowywania, jednak istnieje wiele metod, które można zastosować. Niektóre dzieci chwalą się, jak bardzo beztroskie jest ich życie, inne z kolei narzekają z powodu kolejnych kar i szlabanów. Warto jednak zastanowić się nad tym, co jest ważniejsze, by wychować dziecko na porządnego człowieka – kara, czy nagroda? Wynagradzanie dzieciom dobrego zachowania jest korzystne. choćby niewielki nich motywacją, by dalej być grzecznymi i Posłusznymi. Powszechnie wartości materialne nie są uważane za najważniejsze, ale wszyscy wiedzą, że dzieci upominek za wzorowe sprawowanie czy też dobrą ocenę staje się dla uwielbiają być obdarowywane. Ponadto, osobiście nie znam rodzica, który nie lubi sprawiać radości swoim pociechom. Jednak każdy medal ma dwie strony. Obok korzyści jakie płyną z nagradzania, są też wady. Poprzez pobłażanie dzieciom, i pozwalanie na wiele rzeczy, mają one coraz więcej swobody. Swoboda z kolei powoduje, że młodzi ludzie z niesamowitą łatwością zapominają o istnieniu granicy czynów dozwolonych i zakazanych. Z punktu widzenia nastolatka jest to pozytywne, lecz na pewno nie sprzyja wychowywaniu. Przeciwieństwem nagrody od lat jest kara. Jednak szlabany i zakazy też mają swoje zalety i wady. Jedni twierdzą, że ograniczanie dziecka jest słusznym rozwiązaniem, inni, że to staroświecka, przesadzona metoda, której nie powinno się stosować. Jak jest naprawdę? Nie można zaprzeczyć, iż stosowanie rygorystycznych zasad wychowania dyscyplinuje młodych ludzi, a dyscyplina jest potrzebna w życiu każdego z nas, niezależnie od wieku. jeśli z słusznego powodu zabrania się czegoś dziecku, pozwoli mu to uświadomić sobie, że jego postępowanie było złe. Natomiast tydzień bez oglądania telewizji czy używania telefonu komórkowego na pewno zaowocuje wyciągnięciem odpowiednich wniosków, które pomogą w przyszłości uniknąć tego typu błędów. Krytyczne spojrzenie na tę opcję uświadamia nam jednak, że kara stosowana nieumiejętnie jest nieprzyjemna i nieskuteczna. Choćby intencje rodziców były jak najlepsze, dziecko znajdujące się nieustannie pod presją z ich strony będzie czuło się ograniczone, poniżane i gorsze. Dlatego ewentualne stosowanie zakazów powinno mieć wymiar łagodny i adekwatny do sytuacji. Reasumując; obie metody w wyrównanej ilości są potrzebne w wychowywaniu, osobiście twierdzę jednak, że kara wpływa na kształtowanie człowieka w lepszy sposób, niż nagroda. Oczywiście ta zasłużona i mądrze zastosowana, a nie bezpodstawna, którą dziecko odbierze jako kaprys rodzica. Więc zanim rodzic po raz kolejny ukaże, powinien zastanowić się nad tym, jak to zrobić, by móc oczekiwać pozytywnych rezultatów.