W jaki sposób mity greckie współtworzą europejską kulturę? Odpowiedz na podstawie obrazu Tycjana „Syzyf” oraz wybranych utworów literackich.

Mitologia to zbiór opowieści o bogach i herosach mających na celu wyjaśnienie skąd się wziął świat i ludzie. Mitologia grecka w znaczący sposób wpłynęła na kulturę europejską. Można powiedzieć, że ją współtworzy poprzez to, że twórcy często nawiązują do niej w swoich dziełach. Tycjan „Syzyf” -Syzyf według mitu był założycielem i królem bogatego miasta Korynt. Uwielbiany przez bogów, był często zapraszany na uczty odbywające się na Olimpie. Syzyf nie doceniał jednak przychylności Zeusa i rozpowiadał wśród ludzi boskie sekrety.

Mitologia to zbiór opowieści o bogach i herosach mających na celu wyjaśnienie skąd się wziął świat i ludzie. Mitologia grecka w znaczący sposób wpłynęła na kulturę europejską. Można powiedzieć, że ją współtworzy poprzez to, że twórcy często nawiązują do niej w swoich dziełach.

Tycjan „Syzyf”

-Syzyf według mitu był założycielem i królem bogatego miasta Korynt. Uwielbiany przez bogów, był często zapraszany na uczty odbywające się na Olimpie. Syzyf nie doceniał jednak przychylności Zeusa i rozpowiadał  wśród ludzi boskie sekrety. Rozgniewany władca Olimpu wysłał po Syzyfa bożka śmierci, Tanatosa. Przebiegły Syzyf uwięził go jednak, przez co ludzie przestali umierać. Sprzeciw wobec Zeusa i próba przechytrzenia go ściągnęły na Syzyfa straszny gniew Olimpu. Syzyf został strącony do Tartaru i skazany na wieczne męki. Król Koryntu do końca swych dni musiał wtaczać pod górę ogromny głaz, który u końca drogi zawsze osuwał się z powrotem.

-Obraz Tycjana przedstawia postać Syzyfa. Ciało mężczyzny, ugina się pod ciężarem głazu, który nieustannie musi wtaczać pod górę. Syzyf ubrany jest jedynie w biało-brązową przepaskę na biodrach. Jego twarz zwrócona jest do ziemi i wyraża ona zmęczenie. Znajduje się on w ciemnym dnie Tartaru. Ciemna kolorystyka podkreśla ponurość tego miejsca. Grozę budzą również tajemnicze stworzenia które przyglądają się Syzyfowi z drugiego planu obrazu.

-Obraz Tycjana jest odwzorowaniem jednej ze scen odgrywających się w tym micie.

Zbigniew Herbert „ Nike, która się waha”

-Nike to mitologiczna, skrzydlata bogini zwycięstwa, która towarzyszyła wszystkim bitwom a po zwycięstwie jednej ze stron spełniała ofiary dziękczynne i obwieszczała wszystkim radosna nowinę .

-Herbert przedstawia w swoim wierszu Nike wahająca się nad tym, czy powinna pocałować w czoło chłopca wyruszającego do z góry przegranej walki o ojczyznę. Nike przyjęła swoja posągowa postawę, mimo to jej skrzydła drżą, nie jest pewna, jak powinna postąpić, pokazuje swoją ludzką twarz wrażliwej kobiety. Wie, że chłopiec zginie w walce, dlatego nie ma prawa złożyć na jego czole pocałunku zwycięstwa. Nike współczuje mu, jednak musi sprostać swojemu zadaniu, jest boginią zwycięstwa, a chłopiec, którego obserwuje nigdy go nie zazna. Wbrew swym uczuciom Nike pozostaje w majestatycznej pozie, w której zwykle ją rzeźbiono. Adam Mickiewicz „Dziady” cz.3 -Prometeusz według mitologii greckiej był tytanem, który z gliny i własnych łez stworzył człowieka. Chciał, aby istota, której dał życie była silna i samodzielna, dlatego nauczył ludzi różnych rzemiosł, ofiarował im ogień, który wykradł bogom. Kiedy bogowie zesłali na ziemię Pandorę z puszka, z której wydostały się nieszczęścia, troski i choroby, Prometeusz postanowił sprzeciwić się takiej niesprawiedliwości i dać bogom nauczkę. Powiedział Zeusowi, żeby wybrał jedną z części zabitego wołu, a ta będzie już zawsze składana bogom w ofierze. Zeus spodziewał się, że pod tłuszczem jest mięso, dlatego wybrał tą część, jednak okazało się, że Prometeusz skrył pod tłuszczem kości. Rozwścieczyło to Zeusa, który kazał przykuć buntownika do ścian Kaukazu,aby przylatujący tam drapieżny ptak wyjadał mu wątrobę, która codziennie odrastała, tak więc męki Prometeusza nie miały końca. -Konrad z III cz. “Dziadów”, niczym Prometeusz buntuje się przeciw woli Boga, obwinia go za zło panujące na świecie. Nie chce pogodzić się z cierpieniami swoich rodaków, jest bliski bluźnierstwu . Mówi, że kieruje się miłością chce uszczęśliwić swój cały naród.