W jaki sposób Cyprian Norwid wykorzystał w wierszu W Weronie historię Romeo i Julii . Weź pod uwagę opinię Jana Zygmunta Jakubowskiego lun Teresy Kostkiewiczowej

Zacznę od szczegółowej analizy: Już w I części wiersza Cyprian Norwid mówi o dwóch rodzinach - Montekich oraz Kapuletich. Ujawnia nam to pierwszy wątek z wiązany z utworem W. Szekspira - ,,Romeo i Julia,,. Do rodzin tych należeli główni bohaterowie - Julia (Kapuleti) oraz Romeo (Monteki). Dalej autor pisze: Spłukane deszczem, poruszone gromem, Wydaje mi się, że chodzi tu o scenę końcową - kiedy to zakochani popełniają samobójstwo. ,,Poruszone gromem,, - wskazuje tutaj na poruszenie emocjonalne ze strony rodzin.

Zacznę od szczegółowej analizy: Już w I części wiersza Cyprian Norwid mówi o dwóch rodzinach - Montekich oraz Kapuletich. Ujawnia nam to pierwszy wątek z wiązany z utworem W. Szekspira - ,,Romeo i Julia,,. Do rodzin tych należeli główni bohaterowie - Julia (Kapuleti) oraz Romeo (Monteki). Dalej autor pisze: Spłukane deszczem, poruszone gromem, Wydaje mi się, że chodzi tu o scenę końcową - kiedy to zakochani popełniają samobójstwo. ,,Poruszone gromem,, - wskazuje tutaj na poruszenie emocjonalne ze strony rodzin. II zwrotka, w dalszym ciągu opisuje losy śmierci. Dalej - III zwrotka: Cyprysy mówią, że to dla Julietty (Julii). Uważam, że autor chce nam przekazać, że zginęli oni przez miłość., uczucie, które zostało rozerwane przez egoistycznych członków poszczególnych rodzin. Zabił się dla Julii, tak samo uczyniła ona sama: Że dla Romea - ta łza znad planety Spada… i groby przecieka. Wskazuje na młodość Julii. Była ona jeszcze młodą ,,łzą z nad planety,,. Za wcześnie zginęła, mimo to, zrobiła to dla swojego ukochanego, widząc jego śmierć. IV zwrotka - ,,Że to nie łzy są, ale że kamienie,,. Zapewne chodzi tutaj o wytrwałość o nierozerwalną więź między kochankami. Nie mogli się pogodzić z tym, że nie mają wsparcia ze strony najbliższych - powiem więcej - są odciągani siłą, kłamstwem, egoizmem, nienawiścią, bezdusznością rodziny ! Pamiętajmy, że zawsze powinniśmy się wspierać, w sytuacjach dla nas trudnych, w sytuacjach, kiedy coś nam się nie podoba, musimy zaakceptować to, co ktoś uważa za słuszne. Dzięki tym argumentom, uważam, że Cyprian Norwid nie tylko przytacza tutaj wątek związany z utworem Williama Szekspira, ale także krytykuje, piętnuje wady ludzi, którzy są egoistyczni i myślą tylko o sobie.

W związku z wypowiedziami Jana J. i Teresy K.: Próbują oni - tak jak ja udowodnić myśl, że Cyprian nawiązywał to Romeo i Juli. Mówią wprost, zadają wiele pytań retorycznych - Sugestię tę można by było wesprzeć wersetem: „A ludzie mówią, i mówią uczenie…”. Może to echo słów: „martwe znasz prawdy”, „mędrca szkiełko i oko”? […]. Dalej - prawy ukazane w dramacie Szekspira przedstawia jednak Norwid w odmiennej perspektywie, kładąc nacisk na jeden tylko aspekt historii Romea i Julii.