ZAGROŻENIA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO. TYPOLOGIA ZAGROŻEŃ

Potrzeba bezpieczeństwa jest obecna od początku istnienia życia na naszej planecie i jest ważnym elementem ewolucji gatunkowej. Człowiek jako jedyna istota na naszej planecie obdarzona wolną wolą i umiejętnością modyfikowania środowiska dla swoich potrzeb od zarania dziejów zmaga się z niszczycielskimi siłami natury, a także negatywnym oddziaływaniem ze strony innych ludzi. Bezpieczeństwo jest więc nadrzędną wartością ludzkości, która jest zarazem celem każdego państwa. Zagrożenie najogólniej rozumiane jest jako brak bezpieczeństwa, przez co staje się niezmienną i nieuniknioną, a w niektórych wypadkach powszechną, rzeczywistością życia ludzkiego.

Potrzeba bezpieczeństwa jest obecna od początku istnienia życia na naszej planecie i jest ważnym elementem ewolucji gatunkowej. Człowiek jako jedyna istota na naszej planecie obdarzona wolną wolą i umiejętnością modyfikowania środowiska dla swoich potrzeb od zarania dziejów zmaga się z niszczycielskimi siłami natury, a także negatywnym oddziaływaniem ze strony innych ludzi. Bezpieczeństwo jest więc nadrzędną wartością ludzkości, która jest zarazem celem każdego państwa. Zagrożenie najogólniej rozumiane jest jako brak bezpieczeństwa, przez co staje się niezmienną i nieuniknioną, a w niektórych wypadkach powszechną, rzeczywistością życia ludzkiego. Identyfikacja zagrożeń i wiedza o nich stają się zatem podstawowym warunkiem do wszczęcia działań zapobiegawczych oraz organizacji obrony. ZAGROŻENIA MOŻEMY DZIELIĆ NA: pierwotne i wtórne.

ZAGROŻENIA PIERWOTNE (awarie, katastrofy, kataklizmy): -NATURALNE (woda, powietrze, ogień, ziemia, kosmos) -TECHNICZNE (komunikacyjne, technologiczne, budowlane, komunalne) -MILITARNE (bezpośrednie użycie sił zbrojnych, akty terroru) -NADZWYCZAJNE ZAGROŻENIE ŚRODOWISKA

ZAGROŻENIA WTÓRNE (klęski żywiołowe): -EGZYSTENCJI CZŁOWIEKA (masowe zgony, głód, epidemie i pandemie) -SPOŁECZNE ( patologie społeczne- przestępczość, narkomania, prostytucja, masowe bezrobocie, zaburzenia zdrowia psychicznego) -NARUSZANIE RÓWNOWAGI BIOLOGICZNEJ (nadmierny przyrost fauny i flory epizootie, epifitozy) -MASOWE STRATY (zniszczenie lub długotrwałe skażenie środowiska naturalnego)

Uwzględniając współczesne rozumienie bezpieczeństwa narodowego (państwa) przyjmuje się, że zagrożeniem bezpieczeństwa państwa jest taki splot zdarzeń wewnętrznych lub w stosunkach międzynarodowych, w którym z dużym prawdopodobieństwem może nastąpić ograniczenie lub utrata warunków do niezakłóconego bytu państwa oraz jego partnerskiego traktowania w stosunkach międzynarodowych – w wyniku zastosowania przemocy politycznej, psychologicznej, ekonomicznej, militarnej itp.

Uwzględniając zatem najczęściej stosowane kryterium przedmiotowe, można podzielić je na: polityczne, militarne, gospodarcze, społeczne (społeczno-kulturowe), ekologiczne.

NAJBARDZIEJ CHARAKTERYSTYCZNE ZAGROŻENIA: Pojęcie zagrożenia asymetrycznego nabrało popularności po zamach terrorystycznych z 11/09 oraz ciągle ewoluuje. Mianem zagrożenia asymetrycznego określa się najczęściej nowe nieklasyczne metody i narzędzia walki. Obejmuje swoim zakresem: terroryzm, przestępczość transnarodową, oddziaływanie ekonomiczne oraz psychologiczne, prowadzenie walki informacyjnej i informatycznej, zagrożenie użycia broni ABC.

TERRORYZM: różnie umotywowane, najczęściej ideologicznie, planowane i zorganizowane działania pojedynczych osób lub grup, podejmowane z naruszeniem istniejącego prawa w celu wymuszenia od władz państwowych i społeczeństwa określonych zachowań i świadczeń, często naruszające dobra osób postronnych; działania te są realizowane z całą bezwzględnością, za pomocą różnych środków (nacisk psychiczny, przemoc fizyczna, użycie broni i ładunków wybuchowych), w warunkach specjalnie nadanego im rozgłosu i celowo wytworzonego w społeczeństwie lęku.

CYBERTERRORYZM: Cyberterroryzmem określamy wykorzystywanie zdobyczy technologii informacyjnej w celu wyrządzenia szkody. Najpoważniejszym źródłem zagrożeń dla sieci teleinformatycznych – obok niedoskonałości rozwiązań technicznych – są celowe działania. Mogą przyjmować

PRZESTĘPCZOŚĆ ZORGANIZOWANA: Komisja Europejska i Grupa Ekspertów ds. Przestępczości Zorganizowanej Rady Europy przyjęła, że przestępczość zorganizowaną stanowi współpraca trzech lub więcej osób, przez dłuższy lub nieokreślony czas, podejrzanych lub skazanych za popełnienie poważnych przestępstw kryminalnych, w celu uzyskania korzyści i/lub władzy.

POWÓDŹ, SUSZE, TRZĘSIENIA ZIEMI, HURAGANY I WICHURY, ZASPY I OBLODZENIA, POŻAR, TSUNAMI, ERUPCJE WULKANÓW