CO MA WIĘKSZY WPŁYW NA ŻYCIE CZŁOWIEKA – RACJONALNE ZACHOWANIA CZY EMOCJONALNE DECYZJE?

“Ludzie to więcej niż emocje. Mają myśli i powody,by postępować tak,jak postępują.” - napisała kiedyś w swojej książce Veronica Rossi - powieściopisarka. Decyzje podejmowane w emocjach są w naturze człowieka, czasem mogą być to decyzje z których nie będziemy dumni lecz wydają się jedyną opcją. Uważam, że emocjonalne decyzje mają znacznie większy wpływ na człowieka niż racjonalne zachowanie. Odwołując się do podanego fragmentu dramatu Jerzego Szaniawskiego pt. “Dwa Teatry” jednym z bohaterów jest Tomasz Łaniewski, który został przywołany w rozmowie Matki i Pani.

“Ludzie to więcej niż emocje. Mają myśli i powody,by postępować tak,jak postępują.” - napisała kiedyś w swojej książce Veronica Rossi - powieściopisarka. Decyzje podejmowane w emocjach są w naturze człowieka, czasem mogą być to decyzje z których nie będziemy dumni lecz wydają się jedyną opcją. Uważam, że emocjonalne decyzje mają znacznie większy wpływ na człowieka niż racjonalne zachowanie.

Odwołując się do podanego fragmentu dramatu Jerzego Szaniawskiego pt. “Dwa Teatry” jednym z bohaterów jest Tomasz Łaniewski, który został przywołany w rozmowie Matki i Pani. Kiedyś student prawa, teraz pracujący w leśniczówce. Bohater nie czuje się w tym zawodzie, nieustannie wpatruje sie w okno a jego myśli powracają do przeszłości. Odczuwa tęsknotę za dawnym życiem, ponieważ aktualne go nie uszczęśliwia. Kolejną wartą do zauważenia kwestią jest Matka, cechuje ją duża surowość i brak uprzejmości. Nie interesują ją potrzeby zięcia. „Nie wiele by mnie obchodziło, co on by tam chciał, gdyby nie córka i dziecko” te słowa świadczą o tym, że matce zależy tylko na córce oraz na tym by w przyszłości miała dziecko. O tym że Matka pełni rolę gospdarza roztacza nadmierną opieką swój dom świadczą słowa:“Ja tu czuwam” skierowane do Kobiety któa zostaje wyproszona z domu. Zarówno zięć jak i Matka kierują się racjonalnym zachowaniem, ale nie jest ono tak mocne, jak emocjonalne decyzje które są podejmowane.

W Kulturze możemy znaleźć wiele innych przykładów emocjonalnego zachowania. Przykładem tego jest film z 1991 roku pt. “W obronie życia” Bohater Daniel Miller przygotowuje się do rozmowy z przełożonym, którego chce poprosić o podwyżkę. Żeby wszystko poszło zgodnie z planem prosi żonę o pomoc aby wszystko zaplanować. Małżonka składa mu różne propozycję, lecz Daniel je wszystkie odrzuca, należy zaznaczyć że Daniel nie może pracować za mniej niż 65 tysięcy dolarów. W kolejnej scenie bohater ma zacząć negocjacje już ze swoim szefem. Przełożony zaczyna od słów “Danielu, jestem gotów zaproponować ci 49 tysięcy dolarów”. Daniel bez zastanowienia się zgodził. Jego postanowienia by być nie ugiętym, przegrało z innymi emocjami byc moze strachem że nie otrzyma posady.

Kolejną postacią, która znalazła się w podobnej sytuacji, jest Werter, główny bohater “Cierpień młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego. Zakochuje się on bezgranicznie w Lottcie, miłość go zwycięża, nie umie racjonalnie myśleć. Werter idealizuje Lottę, oraz nie przyjmuje do wiadomości że ma ona narzeczonego. Gdy Albert wraca wszystko komplikuje, zadziwia stosunkiem do Wertera. Jest mu bardzo przyjazny oraz nie okazuje zazdrości. Tym dekoncentruje zakochanego młodzieńca, bohater pod wpływem emocji decyduje się odejść i wyjeżdża bez pożegnania. Po jakimś czasie wraca ponieważ chce być jak najbliżej Lotty, udaje się więc tam gdzie mieszkają małżonkowie. Natarczywość Wertera niepokoi i drażni już Alberta. Lotta odrzuca miłość, Werter pożycza więc broń od Alberta i w nocy, ubrany w strój w którym poznał ukochaną, strzela do siebie. Werter pod nie potrafił racjonalnie podejmować decyzji przez miłość do Lotty, bez przemyślenia działając w emocji zadecydował że popełni samobójstwo.

Omówione przykłady dowodzą że emocjonalne decyzje mają większy wpływ na życie człowieka. Czasem podejmowane pod wpływem emocji decyje moga prowadzić do nieszczęścia lub mogą być niekorzystne. Tak jest w przypadku Łaniewskiego, Millera, Wertera. W takiej wytuacji można poradzić aby kilka razy coś przemyśleć i się uspokoić. Jednak problem w tym że emocje są wpisane w człowieka i nie da się od nich uciec.