Zanalizuj fragmenty księgi XXII Iliady dotyczące pojedynku Hektora z Achillesem i scharakteryzuj królewicza trojańskiego. Zwróć uwagę na jego stosunek do przeciwnika.

W XXII księdze “Iliady” Homer opisuje walkę dwóch mężczyzn –greckiego bohatera Achillesa i obrońcę Troi Hektora . Każdy z nich pragnie czegoś innego .Jeden chce zemsty i wiecznej chwały , drugi honoru i uznania . Jednak przyświeca im wspólny cel – pokonanie przeciwnika . Pewnego dnia dwóch wielkich wojowników miało stanąć do walki przeciw sobie, pod murami mitycznej Troi. Na początku widzimy jak zawsze opanowany Hektor czeka na swojego przeciwnika.,Nie zważa na prośby ojca i matki i postanawia stawić czoła Achillesowi Jednak kiedy dostrzega niepokonanego Greka ogarnia go strach.

W XXII księdze “Iliady” Homer opisuje walkę dwóch mężczyzn –greckiego bohatera Achillesa i obrońcę Troi Hektora . Każdy z nich pragnie czegoś innego .Jeden chce zemsty i wiecznej chwały , drugi honoru i uznania . Jednak przyświeca im wspólny cel – pokonanie przeciwnika . Pewnego dnia dwóch wielkich wojowników miało stanąć do walki przeciw sobie, pod murami mitycznej Troi. Na początku widzimy jak zawsze opanowany Hektor czeka na swojego przeciwnika.,Nie zważa na prośby ojca i matki i postanawia stawić czoła Achillesowi Jednak kiedy dostrzega niepokonanego Greka ogarnia go strach. Zaczyna uciekać. Dwaj wojownicy trzy raz okrążają miasto, po czym Hektor w końcu opanowuje swoje przerażenie i postanawia stanąć do walki.

Widzimy bohatera, który znając przewagę przeciwnika podejmuje walkę . “Lecz teraz serce każe mi stanąć i zetrzeć się z tobą. Zwyciężę ciebie lub zginę”. Uważa za sprawę honoru stanąć twarzą w twarz z wrogiem . Czując jednak że może przegrać prosi Achillesa o godne potraktowanie ciała pokonanego . Syn Peleusa odmawia, pokazując w ten sposób jaki jest uparty i bezwzględny . Rozpętała się walka, w której mimo wielkiej przewagi Achillesa, Hektor wykazuje się męstwem i odwagą. “A teraz dosięgła mnie Mojra. Jednak nie padnę bez walki, a w śmierć nie odejdę bez sławy” - postanawia do końca heroicznie walczyć za ojczyznę , niedługo potem pada . Na łożu śmierci po raz ostatni prosi o uszanowanie swego ciała, lecz i tym razem spotyka się z odmową . W tym momencie odkrywamy nowe oblicze syna Peleusa. Ukazuje się nam jako bezlitosny morderca, który chce jedynie dokonać zemsty . Kieruje się emocjami .Często podejmuje decyzje szybko , nie licząc się z możliwymi konsekwencjami .. Hektor ukazany jest w zdecydowanie lepszym świetle . Potrafi przebaczać, a także i prosić o przebaczenie. Jest rozważny , dzielny , pokazuje swoją mądrość i doświadczenie. Ma zasady którymi się kieruje , z których najważniejsza to honor . Potrafi też walczyć ze swoimi słabościami i poświęcić własne szczęście u boku żony i synka dla dobra ojczyzny. Pokonany przez Achillesa potrafi jeszcze zdobyć się na słowa uznania dla przeciwnika, chwaląc jego męstwo i odwagę. Hektora poznajemy jako szlachetnego wojownika Troi. Porównując tych dwóch mężczyzn należy zwrócić uwagę na to jacy byli . Hektor to człowiek rozsądny , umiejący ocenić sytuację , dojrzały emocjonalnie . Jego zachowanie to przede wszystkim dokonywanie świadomych wyborów . Jest on całkowitym przeciwieństwem Achillesa , który reaguje bardzo impulsywnie . Nie zważa na późniejsze skutki swoich czynów . To typowy żołnierz , nie wódź ani strateg . Cechuje go porywczość . Bliżej mu do szalowego wojownika niż mądrego bohatera . Sądzę ,że bardzo trudno jest ocenić Hektora i Achillesa .Bardzo się od siebie różnią . Nie możemy jednoznacznie potępić jednego , czy wywyższyć drugiego . Hektora możemy podziwiać za jego mądrość , Achillesa za odwagę . Każdy z nich miał jednak swoje słabości tj. lek czy zbyt duża porywczość . Mi osobiście bardziej podoba się postać Hektora. Cenie ’’ ludzi’’ z zasadami,cechujących się mądrością, rozwagą,szlachetnością.Mimo,iż w naszym teraźniejszym świecie zaczyna dominować przemoc,nie należy się jej podawać czy ulegać.Zwalczajmy ją miłością i dobrocią,miejmy zasady