współkochać przyszłam, nie współnienawidzić

Swoją prezentację chciałabym rozpocząć słowami Wisławy Szymborskiej: ,,Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono’’ Egzystencjaliści uważali, że każdy człowiek nie podejmuje decyzji właściwie tylko w dwóch przypadkach. Nie ma wpływu na to, że pojawia się na tym świecie, a także nie decyduje o tym kiedy z niego zniknie (wyjąwszy przypadki samobójstw). Tak więc człowiek w ciągu swojego życia jest zmuszony do bezustannego podejmowania decyzji. Czasem są to wybory zwyczajne, codzienne, a czasem takie które determinują całe życie.

Swoją prezentację chciałabym rozpocząć słowami Wisławy Szymborskiej:

,,Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono’’

Egzystencjaliści uważali, że każdy człowiek nie podejmuje decyzji właściwie tylko w dwóch przypadkach. Nie ma wpływu na to, że pojawia się na tym świecie, a także nie decyduje o tym kiedy z niego zniknie (wyjąwszy przypadki samobójstw). Tak więc człowiek w ciągu swojego życia jest zmuszony do bezustannego podejmowania decyzji. Czasem są to wybory zwyczajne, codzienne, a czasem takie które determinują całe życie. Są to ważne ,,wybory życiowe’’. Człowiek żyje w określonych warunkach społecznych, historycznych, narodowych, które wytyczają postępowanie człowieka. I chociaż egzystencjaliści twierdzili, że człowiek zastaje świat pozbawiony wartości i zasad mogących mu pomóc w pokierowaniu swoim życiem, jest zdany tylko na siebie, to jednak każdy może żyć zgodnie z zasadami, normami, ideałami, wartościami funkcjonującymi w danym społeczeństwie, narodzie, regulującymi reakcje pomiędzy nim (jednostką) a innymi ludźmi.

W mojej wypowiedzi przedstawię losy kilku bohaterów, których ważne wybory życiowe zadecydowały o ich losie.

Pierwszą postacią, której poświęcę swoją uwagę jest Antygona, bohaterka tragedii antycznej- Sofoklesa. Antygona tłumaczy swoją decyzję słowami:

,,Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić’’.

Postanowiła wbrew rozkazowi Kreona pochować brata zdrajcę zdając sobie sprawę z konsekwencji wyboru (śmierć). Była wierna swoim zasadom życiowym. Najważniejsze dla niej było podporządkowanie się prawom religii. Jej decyzja wynikała z miłości do brata i poczucia odpowiedzialności, konieczności wypełnienia obowiązku. Prawa boskie stawiała ponad prawa ludzkie. Prawdopodobnie Antygona nie zaznałaby spokoju sumienia poddając się rozkazowi Kreona. Wielka odwaga i determinacja w walce o wartości, które były dla niej najważniejsze, odpowiedzialność i konsekwencja w działaniu, pewność swojego wyboru pozwoliły na dokonanie tak wielkiego czynu, którego skutkiem była śmierć bohaterki. Jej wybór był zdeterminowany przez fatum.

Kolejnym z prezentowanych przeze mnie bohaterów jest Makbet- Szekspira

,,Kim jest ten człowiek co tak broczy krwią’’