Interesy Narodowe

W nawiązaniu do Konstytucji RP wymienia się następujące interesy narodowe: zapewnienie niepodległości, nienaruszalności terytorialnej, wolności i bezpieczeństwa, poszanowania praw człowieka i obywatela, zachowanie dziedzictwa narodowego, ochrona środowiska naturalnego w warunkach zrównoważonego rozwoju. Współczesne interesy narodowe podzielono na trzy grupy: żywotne, ważne oraz inne istotne. Sam podział nie jest jednak bliżej uzasadniony, wprowadza jakby gradację ważności interesów, co niekoniecznie wynika z ich definicji opisowych. Żywotne interesy narodowe Rzeczypospolitej Polskiej wiążą się z zapewnieniem przetrwania państwa i jego obywateli.

W nawiązaniu do Konstytucji RP wymienia się następujące interesy narodowe:

  • zapewnienie niepodległości,
  • nienaruszalności terytorialnej,
  • wolności i bezpieczeństwa,
  • poszanowania praw człowieka i obywatela,
  • zachowanie dziedzictwa narodowego,
  • ochrona środowiska naturalnego w warunkach zrównoważonego rozwoju. Współczesne interesy narodowe podzielono na trzy grupy: żywotne, ważne oraz inne istotne. Sam podział nie jest jednak bliżej uzasadniony, wprowadza jakby gradację ważności interesów, co niekoniecznie wynika z ich definicji opisowych. Żywotne interesy narodowe Rzeczypospolitej Polskiej wiążą się z zapewnieniem przetrwania państwa i jego obywateli. Obejmują one potrzeby (w innym miejscu określone jako cele strategiczne):
  • zachowania niepodległości i suwerenności państwa,
  • jego integralnośc terytorialnej i nienaruszalności granic;
  • zapewnienia bezpieczeństwa obywateli,
  • praw człowieka i podstawowych wolności; -u macniania demokratycznego porządku politycznego. Osiągnięcie ważnych interesów narodowych Polski ma zapewnić: zagwarantowanie trwałego i zrównoważonego rozwoju cywilizacyjnego oraz gospodarczego kraju; stworzenie warunków do wzrostu dobrobytu społeczeństwa, do rozwoju nauki i techniki; stworzenie warunków do należytej ochrony dziedzictwa narodowego i tożsamości narodowej, a także środowiska naturalnego. Inne istotne interesy narodowe Polski są współcześnie związane z dążeniem do zapewnienia silnej pozycji międzynarodowej państwa oraz możliwości skutecznego promowania polskich interesów na arenie międzynarodowej. Do istotnych interesów zalicza się również umacnianie zdolności działania i skuteczności najważniejszych instytucji międzynarodowych, w których Polska uczestniczy, jak również rozwój stosunków międzynarodowych opartych na poszanowaniu prawa oraz efektywnej współpracy wielostronnej zgodnie z celami i zasadami określonymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. Warto zauważyć, że w treści innych istotnych interesów narodowych nie wymienia się z nazwy ani Unii Europejskiej, ani NATO, tak jakby w równym stopniu zależało nam na tych dwóch instytucjach, co na Radzie Europy, OBWE czyli Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Inicjatywie Środkowoeuropejskiej itp. Należałoby sformułować jasne kryteria ważności uczestnictwa w tych organizacjach. Realizacja interesów narodowych oraz wynikających z nich celów odbywa się w ramach działań wewnętrznych państwa oraz w jego relacjach z otoczeniem zewnętrznym. Zdolność Polski do skutecznego działania na zewnątrz jest uwarunkowana jakością wewnętrznego ładu politycznego, gospodarczego i społecznego.