KRYTYKA WAD POLAKÓW JAKO TEMAT TEKSTÓW KULTURY. OMÓW ZAGADNIENIE NA PODSTAWIE PODANEGO FRAGMENTU WESELA STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO, CAŁEGO UTWORU ORAZ INNEGO TEKSTU KULTURY.

Analiza wad Polaków jest bardzo częstą kwestią rozmów rodaków jak i również dzieł kultury. Słabością narodową możemy nazwać te wszystkie złe uzależnienia, nawyki i powtarzające się błędy w historii kraju, z których nikt nigdy nie wyciągnął wniosków. Polscy pisarze od dawna dostrzegali te problemy i nawoływali w swych dziełach do reformy i zmian złych przyzwyczajeń. Mimo, że przeważnie to tylko stereotypy, to i tak przez ciągłe przekazywane z pokolenia na pokolenie tych błędów zostało w końcu zapisane w opini o naszym kraju.

Analiza wad Polaków jest bardzo częstą kwestią rozmów rodaków jak i również dzieł kultury. Słabością narodową możemy nazwać te wszystkie złe uzależnienia, nawyki i powtarzające się błędy w historii kraju, z których nikt nigdy nie wyciągnął wniosków. Polscy pisarze od dawna dostrzegali te problemy i nawoływali w swych dziełach do reformy i zmian złych przyzwyczajeń. Mimo, że przeważnie to tylko stereotypy, to i tak przez ciągłe przekazywane z pokolenia na pokolenie tych błędów zostało w końcu zapisane w opini o naszym kraju. Nawiązując do fragmentu dialogu Chochoła z Jaśkiem. Chochoł objaśnia chłopakowi jaki błąd popełnił przez swoją nierozwagę gubiąc złoty róg. Niewiedząc co robić, wymyśla w swojej głowie historię, w której to widzi stojących ludzi w bezruchu jako drzewa, załamany żałuje swojego czynu, gdyż myślał,że wybudziło by to zgromadzenie z transu. Nachylając się po czapkę z pawich piór, róg spada mu ze sznurka. Scena ta przedstawia jak Jasiek był mocno związany ze swoją czapką,tracąc przez nią ważny przedmiot- róg. Brak rozsądku w tej historii okazał się poważną kleską narodu. Nie szukając dużo dalej w tekście ‘‘Wesele’’, przeczytamy jak Wyspiański zdemaskował polskie wady narodowe. Korzystając z istot realistycznych idealnie odzwierciedlił obraz polskiego narodu, w dramacie wielowątkowym. Wraca często do problemów z dawnych czasów. Wyspiański nie wyobraża sobie klęsk i odzyskania niepodległości przez słabość i niezorganizowane społeczeństwo. W jego twórczości wyrażnie widać podział ludzi pomiędzy chłopstwem a ludźmi inteligentnymi. Na weselu przebywa szlachta i chłopi. Po wspólnych dyskusjach wychodzi na jaw, jak bardzo się różnią od siebie. Przedstawiciele inteligencji postrzegają wieś negatywnie, mimo,że nie mają pojęcia o zwyczajach i pracach na wsi. Podsumowując, w literaturze możemy dostrzec wiele analiz wad narodu. Ich lista jest bardzo obszerna , ale oczywiście no dotyczy ona wszystkich. Myślę, że o ich opisie decydują artyści, ponieważ ich wypowiedzi mają szerokie grono odbiorców i moga zmienić nastawienie wielu osób.