"Ty jesteś inny ze mną, inny między ludźmi"- Dna oblicza Zenona Ziembiewicza. Rozważ problem odwołując się do "Granicy" Zofii Nałkowskiej i innego tekstu kultury.

Elżbieta Biecka, bohaterka „Granicy” autorstwa Zofii Nałkowskiej powiedziała w stronę swojego ukochanego słowa „Ty jesteś inny ze mną, inny między ludźmi”. Nasuwa się pytanie, jaki człowiek jest naprawdę? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, lecz pewne jest to, że ludzki charakter jest złożony i może mieć więcej niż jedno oblicze. Na podstawie losów Zenona Ziembiewicza, głównego bohatera „Granicy”, możemy zaobserwować różne oblicza ludzkiej natury. Jako młodzieniec miał ugruntowany charakter i pragnął żyć uczciwie, nie powielając błędnych schematów swoich rodziców.

Dodaj artykuł aby odblokować treść

Elżbieta Biecka, bohaterka „Granicy” autorstwa Zofii Nałkowskiej powiedziała w stronę swojego ukochanego słowa „Ty jesteś inny ze mną, inny między ludźmi”. Nasuwa się pytanie, jaki człowiek jest naprawdę? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, lecz pewne jest to, że ludzki charakter jest złożony i może mieć więcej niż jedno oblicze.
Na podstawie losów Zenona Ziembiewicza, głównego bohatera „Granicy”, możemy zaobserwować różne oblicza ludzkiej natury. Jako młodzieniec miał ugruntowany charakter i pragnął żyć uczciwie, nie powielając błędnych schematów swoich rodziców. Brzydził się ich biernością i lekkomyślnością, a przede wszystkim słabością swojego ojca, który wielokrotnie przekraczał granice moralne zdradzając swoją żonę Żancię, wcale się z tym nie kryjąc. Jednak Zenon zaczyna postępować wbrew swoim przekonaniom, porzuca je pod wpływem środowiska, staje się uległy i zawsze dostosowany do otoczenia. Decydując się na karierę redaktora naczelnego w „Niwie”, ulegał Czechlińskiemu i Tczewskiej, publikując niezgodne z jego ideałami treści. Wdając się w romans z Justyną Bogutówną, zaprzeczył swoim młodzieńczym założeniom . Wykorzystał jej naiwność, później mimo narzeczeństwa z Elżbietą, nie potrafił zrezygnować z kochanki. Przyczynił się do dokonania aborcji ich wspólnego dziecka oraz choroby psychicznej tej prostej dziewczyny. W Elżbiecie zakochał się już jako młodzieniec, kiedy to udzielał jej korepetycji z matematyki. Jego miłość do niej była wyjątkowo duchowa, niecielesna. Kobieta zdawała sobie sprawę z tego, jak ważną rolę pełni w jego życiu. Mimo wielkiego uczucia do mężczyzny i tego jaki był wobec niej, nie potrafiła znieść jego sztucznych zachowań przy innych ludziach, bezskutecznie próbowała do niego dotrzeć i naprawić jego moralność.
Przeszłość głównego bohatera serialu „Peaky Blinders”, którego pomysłodawcą jest Steven Knight, ukazuje oblicza kochającego męża, ojca, pełniącego rolę głowy całej rodziny Shelby oraz tajemniczego, wypranego z uczuć mężczyzny. Thomas Shelby, były żołnierz Brytyjski, dowódca gangu Peaky Blinders w którego skład wchodzą jego bracia. Na wojnie był ważnym członkiem Small Health Rifles, co zapewniło mu niezachwiany szacunek zarówno członków oddziału jak i innych weteranów. Jego działania w Mons uratowały tysiące sojuszników. Po wojnie otrzymał medale honoru za wyjątkowe zasługi. Wojna zniszczyła jego psychikę, widział zmasakrowane ciała swoich najlepszych przyjaciół, po jej zakończeniu doznał zespołu stresu pourazowego. Niektórzy żołnierze się załamali, inni próbowali zapomnieć, a sensem życia Thomasa była teraz walka o wolność, ale już nie całego narodu, lecz o wolność jednostki, którą gwarantowały wpływy i pieniądze. Jego gang zajmował się zakładami bukmacherskimi, nielegalnym handlem bronią. Na jego rozkaz bracia uczestniczyli w brutalnych walkach. Dopuszczał się okrutnych morderstw. Ich życiem rządziły pieniądze, przemoc i korupcja. W domu zaś mężczyzna był dobrym, kochającym mężem i ojcem, który dbał o swoją rodzinę najlepiej jak potrafił. Gdy dowiedział się o ciąży żony swojego brata Arthura, kazał wykonać mu już ostatni rozkaz, dzięki któremu będzie mógł zapewnić dostatnie i bezpieczne życie swojej rodzinie. Po tym jak zastrzelono jego żonę Grace, ujawnia się ogromna wrażliwość Thomiego, który miał złamane serce.
Za tym jaki naprawdę jest człowiek kryje się wielka tajemnica, zdarza się, że sami nie wiemy kim my jesteśmy. Zdominowani przez ogół potrafimy nie być uczciwi sami ze sobą. Często kierowani naszymi wewnętrznymi demonami, odkrywamy nieznane dotąd oblicza naszej osobowości. Na przykładzie przedstawionych przeze mnie bohaterów, łatwo można zauważyć, że natura ludzkiego charakteru jest niezwykle złożona. Mark Twain powiedział „Człowiek jest jak Księżyc. Ma swoją drugą stronę, której nie pokazuje nikomu”.