Gałęzie prawa polskiego

Prawo definiujemy jako system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowionych lub uznanych przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowanych, w tym z użyciem przymusu. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia oraz akty prawa miejscowego. W Polsce wyróżniamy 9 gałęzi praw : prawo państwowe, czyli konstytucyjne, którego podstawowym źródłem jest ustawa zasadnicza, czyli Konstytucja, oraz inne akty prawne z nią związane, np.

Prawo definiujemy jako system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowionych lub uznanych przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowanych, w tym z użyciem przymusu. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia oraz akty prawa miejscowego.

W Polsce wyróżniamy 9 gałęzi praw : prawo państwowe, czyli konstytucyjne, którego podstawowym źródłem jest ustawa zasadnicza, czyli Konstytucja, oraz inne akty prawne z nią związane, np. ordynacje wyborcze do Sejmu i Senatu. Prawo to reguluje działania najważniejszych instytucji wymienionych w Konstytucji oraz podstawowe prawa i obowiązki obywateli.  Następnie mamy do czynienia z prawem cywilnym, które wprowadza ład w stosunki majątkowe między podmiotami prawa oraz w niektóre sprawy niemajątkowe, jak np. prawo do nazwiska, ochrony czci, praw autorskich i związane z nimi roszczenia majątkowe.  Prawo rodzinne normuje stosunki osobiste i majątkowe między małżonkami, stosunki między rodzicami i dziećmi oraz wynikające z przysposobienia, opieki i kurateli. Prawo pracy zawiera normy prawne regulujące stosunki pracy i płacy. W jego zakresie znajdują się także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.  Prawo, które stanowi zbiór norm prawnych regulujących stosunki społeczne powstałe w wyniku działalności organów administracji publicznej nazywamy administracyjnym. Zbiór norm dotyczących finansów publicznych i zajmujących się nimi instytucji określa się mianem prawa finansowego. Dotyczy ono budżetów, podatków i opłat, działalności banków, zakładów ubezpieczeń i innych instytucji finansowych.  Prawo gospodarcze stanowi swego rodzaju ujęcie w odrębną całość zagadnień z dziedziny prawa cywilnego, administracyjnego i finansowego. Przedmiotem jego regulacji są przedsiębiorcy, ich działalność oraz środki służące realizacji tej działalności, jak umowy, weksle, czeki, akcje, obligacje. Prawo karne określa, co w świetle prawa jest przestępstwem i jaka kara grozi za jego popełnienie. Z prawem tym łączy się problematyka wykroczeń oraz prawo karne wykonawcze.  Zespół norm regulujących postępowanie przed sądami w sprawach cywilnych i karnych stanowi prawo procesowe. Odmiennym systemem regulującym tok postępowania przed organami administracji publicznej są normy zawarte w kodeksie postępowania administracyjnego. Z prawem procesowym łączy się zbiór przepisów dotyczących organów ochrony prawnej, sądownictwa, prokuratury, adwokatów, radców prawnych, notariuszy oraz organów wykonawczych.

Główny podział prawa na gałęzie sięga tradycją starożytnego Rzymu, bowiem już wtedy wydzielano dwie główne gałęzie: prawo publiczne i prawo prywatne. Warto zauważyć, iż jego współczesny podział jest znacznie bardziej szczegółowy. Złożoność i wieloaspektowość życia człowieka przekłada się na złożoność prawa funkcjonującego w danym kraju. Jak powiedział Andrzej Frycz Modrzewski „Bez praw nie może być prawdziwej wolności.” System ten stanowi podstawę funkcjonowania każdego obywatela w świetle państwa oraz społeczeństwa.