lalka

„Lalka” to jedna z znanych powieści XIX wieku. Bolesław Prus w sposób niezwykły pokazał Warszawę tamtych czasów i jej mieszkańców. Realizm „ Lalki” dotyczy przede wszystkim panoramicznego przedstawienia społeczeństwa warszawskiego. Autor nie idealizuje tamtych czasów i opisuje je bardzo obiektywie. Czytelnik poznaje bogate dzielnice, gdzie mieszkają kupcy i handlowy. Tętni tam życie, a dzień mija ludziom na dokonywaniu sprawunków i zabawie. Jest też Powiśle, uboga część miasta. Nie ma tu nadziei na uczciwy zarobek i lepsze życie.

„Lalka” to jedna z znanych powieści XIX wieku. Bolesław Prus w sposób niezwykły pokazał Warszawę tamtych czasów i jej mieszkańców.

Realizm „ Lalki” dotyczy przede wszystkim panoramicznego przedstawienia społeczeństwa warszawskiego. Autor nie idealizuje tamtych czasów i opisuje je bardzo obiektywie. Czytelnik poznaje bogate dzielnice, gdzie mieszkają kupcy i handlowy. Tętni tam życie, a dzień mija ludziom na dokonywaniu sprawunków i zabawie. Jest też Powiśle, uboga część miasta. Nie ma tu nadziei na uczciwy zarobek i lepsze życie. Niezwykle dokładny i szczegółowy opis konkretnych miejsc to typowy zabieg dla gatunku powieści realistycznej. Właśnie taki przekrój społeczeństwa ukazuje w powieści Prus.

To bardzo realistyczne, ponieważ w prawdziwym świecie skrajności i różnice istnieją obok siebie, można powiedzieć, że się uzupełnią. Realizm spełnia się także w założeniu, aby jak najdokładniej i jak najbardziej mimetycznie opisać poszczególne warstwy społeczeństwa. Dlatego kolejno poznajemy rozmaitych bohaterów. Od Izabeli Łąckiej, która wyleguje się na kozetce, czyta francuskie powieści i marzy o bogatym życiu towarzyskim,…