Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.

Zosia, jak wynika z tekstu jest to młoda dziewczyna o bardzo subtelnej urodzie. O bohaterce dowiadujemy się więcej, gdy po raz pierwszy ujrzał ją Tadeusz. Najlepiej oddaje to jak jest zaprezentowana w fragmencie pierwszym. Patrząc na jej zachowanie, gdy wbiega do pokoju pełna radości, nucąc pod nosem i podtrzymując sukienkę można zauważyć, że łączy dziecinność z kobiecością. Widząc Tadeusza była tak zdziwiona i zmieszana, że szybko opuściła pomieszczenie, w którym się znajdowała.

Zosia, jak wynika z tekstu jest to młoda dziewczyna o bardzo subtelnej urodzie. O bohaterce dowiadujemy się więcej, gdy po raz pierwszy ujrzał ją Tadeusz. Najlepiej oddaje to jak jest zaprezentowana w fragmencie pierwszym. Patrząc na jej zachowanie, gdy wbiega do pokoju pełna radości, nucąc pod nosem i podtrzymując sukienkę można zauważyć, że łączy dziecinność z kobiecością. Widząc Tadeusza była tak zdziwiona i zmieszana, że szybko opuściła pomieszczenie, w którym się znajdowała. Widać, że czuję się nie pewnie a nawet płochliwie. Wydaję się skromną dziewczyną. W kolejnym fragmencie opisującym Zosię, Tadeusz ubiega się o jej względy. Bohaterka jest gotowa, żeby się z nim związać. Uważa, że on powinien przejąć rządy a ona się uporządkuje. W swoim postępowaniu kieruje się uczuciem. Zapewnia Tadeusza, że jeżeli straci majątek to on i tak zostanie dla niej kimś ważnym. Mówi, że lubi mieszkanie na wsi, gdzie woli zajmować się swoimi kurami, niż żyć w wielkim mieście. Nie boi się pracy i jest przywiązana do domu. Jest dziewczyną skromną i niewymagającą.

Drugi fragment przedstawia Telimenę, jest ona dojrzałą kobietą, świadomą swojej atrakcyjności i atutów. Uświadamia sobie, że jej młodość przemija, więc szuka sposobu na „upolowanie” Hrabiego i Tadeusza. Kalkuluje zalety i wady, bycia z każdym z nich. Hrabia jest bogatym i młodym paniczem, nie jest pewna czy potrafiłby się w niej zakochać. Boi się też co powiedziało by społeczeństwo na ten związek. O Tadeuszu wypowiada się jak o dziecku. Twierdzi, że dla tego związku musiała by się za bardzo poświęcić i ponownie się obawia co powiedziało by społeczeństwo. Wolała by z nim wyjechać do wielkiego miasta. Kierować nim i prowadzić przez życie i pozostać w przyjaźni. Zastanawia się aby wydać Zosię za Hrabiego, żeby zapewnić sobie przyszłość. W fragmencie trzecim najbardziej ujawniają się jej cechy po kłótni z Hrabią. Grozi mu, aby nie zniszczył jej ślubu z Rejentem. Bohaterka potrzebuje męża, który będzie w stanie się nią zaopiekować i utrzymać. Domyślić się można,że Telimena zwraca bardziej uwagę na majątek niż na uczucia.

Zosia i Telimena to dwa przeciwieństwa. Nie widać między nimi praktycznie żadnych podobieństw, prócz tego, że obie są energicznymi i pięknymi kobietami. Jest wiele różnic między nimi. Jedna jest skrytą, wrażliwą, cichą, i bardzo delikatną osobą. Druga natomiast jest dynamiczna, przebiegła i umiejąca walczyć o swoje. Zosia woli spokojne życie na wsi, bardzo kocha przyrodę. Dba o swój ogród. Bardzo lubi zajmować się gospodarstwem. Natomiast Telimena liczy się z opinią publiczną, twardo stąpa po ziemi i woli mieszkać w dużym mieście. Młodsza bohaterka ceni swojego ukochanego, kieruje się uczuciem, a nie pieniędzmi, gdyż nie są one dla niej najważniejsze. Starsza bohaterka uczucia mężczyzn ma za nic, chce nimi manipulować. Wybiera małżeństwo z rozsądku, gdyż najważniejsza jest dla niej stabilizacja i duży majątek. Bardziej zależy jej na własnym szczęściu, niż na szczęściu innych. Autor podkreślił różnorodność ludzkich charakterów. Niewątpliwie obie bohaterki wzbudzają sympatię, jednak to Telimena jest postacią przy której Zosia wypada fikcyjnie przez brak negatywnych cech i wyraźnego charakteru. Obie bohaterki wzbudziły u mnie duże emocję i wiele zyskały dzięki temu że są tak różne.