przyczyny i skutki zanieczyszczenia morza bałtyckiego

Główne zanieczyszczenia: Substancje nieorganiczne Większość zanieczyszczeń nieorganicznych są to związki lub pochodne azotu, fosforu, siarki i węgla. Zanieczyszczenie te obejmują: Azot, azotany (NHx), tlenki (NOx), amoniak (NH3) Fosfor, fosforany (Px) Siarczany (SOx), dwutlenek siarki Tlenek węgla, dwutlenek węgla Pochodzą one szczególnie z przemysłu, miast, rolnictwa i ruchu drogowego. Sporo zanieczyszczeń nieorganicznych dociera do Bałtyku przy odprowadzaniu ścieków. Np. obciążenie rzek oblicza się na 86% azotu i 73% fosforu. Niektóre z zanieczyszczeń z przemysłu ucieka również do atmosfery przez kominy (tlenki siarki).

Główne zanieczyszczenia: Substancje nieorganiczne

Większość zanieczyszczeń nieorganicznych są to związki lub pochodne azotu, fosforu, siarki i węgla. Zanieczyszczenie te obejmują:

  • Azot, azotany (NHx), tlenki (NOx), amoniak (NH3)
  • Fosfor, fosforany (Px)
  • Siarczany (SOx), dwutlenek siarki
  • Tlenek węgla, dwutlenek węgla Pochodzą one szczególnie z przemysłu, miast, rolnictwa i ruchu drogowego. Sporo zanieczyszczeń nieorganicznych dociera do Bałtyku przy odprowadzaniu ścieków. Np. obciążenie rzek oblicza się na 86% azotu i 73% fosforu. Niektóre z zanieczyszczeń z przemysłu ucieka również do atmosfery przez kominy (tlenki siarki). Obciążenie zanieczyszczeniami rolniczymi (azot itp.) dociera do morza głównie przez odprowadzanie wód powierzchniowych do rzek. Udział ruchu drogowego polega na emisjach powietrznych tlenków azotu, dwutlenku siarki, tlenku i dwutlenku węgla. Zanieczyszczenia te służą jako środki odżywcze w Bałtyku: za duża ich ilość powoduje eutrofizację wody morskiej. Niektóre gazy (np. dwutlenek węgla) również przyczyniają się do powstawania globalnego efektu cieplarnianego i uszkodzenia warstwy ozonowej. Substancje organiczne

Związki organiczne, zwane również węglowodorami są to względnie duże molekuły złożone głównie z węgla i wodoru. Mogą one także zawierać między innymi atomy azotu, fosforu, siarki i chloru. Niektórymi związkami organicznymi znalezionymi w środowisku Morza Bałtyckiego i zidentyfikowanymi jako potencjalnie szkodliwe są:

  • dwuchlorodwufenylotrójchloroetan (DDT)
  • polichloropochodne dwufenyli (PCBs)
  • polichloropochodne trójfenyli (PCTs), dwubenzodioksyny (PCDs) i dwubenzofurany (PCDFs)
  • chlorofenole
  • sześciochlorocykloheksany (HCHs) Jeszcze kilkanaście lat temu na obszarze Morza Bałtyckiego, DDT i PCB były szeroko używane jako pestycydy rolnicze. W wyniku niekontrolowanego użycia, duże ilości toksyn organicznych dotarło do morza, niesione wiatrem lub przez rzeki. Toksyny te były wchłaniane przez różne gatunki zwierząt powodując wyjątkowe szkody w ogólnym stanie ich zdrowia. Wprowadzono powszechny w tym regionie zakaz stosowania DDT i PCB i bieżące studia wykazały znaczne zmniejszenie stężenia toksyn w środowisku Bałtyku.