Piłka Nożna-historia,zasady,Manchester utd

Autor: http://sciaga.pl/tekst/56160-57-pilka_nozna_historia_zasady_manchester_utd Piłka Nożna to jeden z najpopularniejszych sportów świata przyciągający na stadiony i przed telewizory, a przede wszystkim na piłkarskie boiska rzesze kibiców. Jednak bardzo mało osób wie, jakie były początki dzisiejszego futbolu. Sięgają one czasów starożytnych i co dla wielu będzie zaskoczeniem kolebką piłkarstwa nie jest wcale Anglia, lecz Chiny tam oto, bowiem po raz pierwszy zaczęto kopać, Follis czyli starożytny pierwowzór dzisiejszej piłki. Później sport ten stopniowo się rozpowszechniał, w Polsce pierwsze wzmianki o uprawianiu piłki nożnej datuje się na wiek XVI.

Autor: http://sciaga.pl/tekst/56160-57-pilka_nozna_historia_zasady_manchester_utd

Piłka Nożna to jeden z najpopularniejszych sportów świata przyciągający na stadiony i przed telewizory, a przede wszystkim na piłkarskie boiska rzesze kibiców. Jednak bardzo mało osób wie, jakie były początki dzisiejszego futbolu. Sięgają one czasów starożytnych i co dla wielu będzie zaskoczeniem kolebką piłkarstwa nie jest wcale Anglia, lecz Chiny tam oto, bowiem po raz pierwszy zaczęto kopać, Follis czyli starożytny pierwowzór dzisiejszej piłki. Później sport ten stopniowo się rozpowszechniał, w Polsce pierwsze wzmianki o uprawianiu piłki nożnej datuje się na wiek XVI. Ale prawdziwy rozkwit futbolu nastąpił dopiero w wieku XIX w Anglii, kiedy to stworzono podwaliny piłkarskich przepisów, które ujednolicą się i ugruntują w całej Europie dopiero na początku XX stulecia. W 1855 roku powstaje pierwszy piłkarski klub na świecie Sheffield Club, w osiem lat później powstaje pierwsza piłkarska federacja, a w 1872 rozegrany zostaje pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy, w którym to Szkoci remisują bezbramkowo z Anglikami.

Gwiazdy Futbolu PELE - BRAZYLIA

Pele - zawodnik z numerem 10 na koszulce swego jedynego klubu, Santos, i koszulce reprezentacji narodowej Brazylii miał wszystko, czego trzeba dobremu piłkarzowi prędkość, siłę, fantazję, rewelacyjną wizję gry i dorównujące jej umiejętności. W wieku 17 lat błyskawicznie zdobył sławę, strzelając 6 goli w wygranych przez Brazylię MŚ “58”. Podczas swoich ostatnich mistrzostw, w roku 1970, Pele zaprezentował szczytowe umiejętności -gwałtowne zwody, przerzutki, podania i celne strzały. W reprezentacji Pele rozegrał 93 mecze międzynarodowe, zdobywając w nich 77 bramek W roku 1974, po zakończeniu 18-letniej kariery, w Santos, klub ten w hołdzie dla zawodnika przestał używać koszulki z numerem 10. W roku 1994 Pele otrzymał nominację na stanowisko ministra sportu Brazylii.

DIEGO MARADONA - ARGENTYNA

Wspaniały zdobywca bramek Diego Maradona był najlepszym piłkarzem lat 80. XX wieku. Najjaśniejsze punkty jego kariery to, dwukrotne zdobycie mistrzostwa Włoch przez FC Napoli oraz występy na, MŚ “86” kiedy solidna drużyna argentyńska rozgromiła swoich przeciwników. Podczas tego turnieju zdobył bramkę pretendującą do tytułu najwspanialszego gola wszechczasów w ćwierćfinale przeciwko Anglii.

Mimo doprowadzenia Argentyny do finałów MŚ w roku 1990, gdzie drużyna zdobyła wicemistrzostwo po przegranym 0:1 meczu z Niemcami, na ostatnich latach kariery Maradony cieniem położyły się wyniki testów antydopingowych i nieudane powroty na boisko Zasady gry w piłkę ogólne: Mecze rozgrywane są na boisku o szerokości od 45 m do 90 m i długości od 90 m do 120 m. Po przeciwległych stronach boiska na krótszych jego bokach ustawione są bramki o szerokości 7,32 m i wysokości 2,44 m. Piłka powinna mieć obwód nie mniejszy niż 68 cm i nie większy niż 71 cm, a waga powinna wynosić od 396 do 453 gramów. Przy rozpoczęciu meczu ciśnienie powietrza w jej wnętrzu musi wynosić od 0,6 do 1,1 atmosfery (600 – 1100 g/cm²). Każda z drużyn składa się z 11 graczy składu podstawowego (w tym 10 zawodników pola i bramkarz). Do tego drużyny posiadają również zawodników rezerwowych (najczęściej do 7). W trakcie meczu można dokonywać zmian. Ich liczba jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami (mecze towarzyskie) lub ograniczona do trzech w meczach oficjalnych. Raz zmieniony zawodnik nie może się znaleźć ponownie na placu gry. Nie ma ograniczeń co do rodzaju zmian (możliwe jest więc wpuszczenie zamiast bramkarza zawodnika z pola). Ubiór piłkarza nie może powodować zagrożenia uszczerbku na zdrowiu u pozostałych graczy – zegarków, biżuterii itp. Podczas meczu nie wolno ściągać koszulki, zabronione jest również jej ściągnięcie celem odsłonięcia drugiej koszulki z ukrytą treścią itp. Piłkę można uderzać głową, nogą, przyjmować na klatkę piersiową itp., nie wolno jedynie dotykać jej rękami. Zakaz ten nie dotyczy bramkarza w obrębie pola karnego po uderzeniu piłki przez zawodnika drużyny przeciwnej albo własnej (za wyjątkiem zamierzonego podania nogą). Celowe dotknięcie piłki ręką jest karane rzutem wolnym pośrednim dla drużyny przeciwnej (lub rzutem karnym, jeśli piłki dotknął zawodnik pola we własnym polu karnym). W zależności od sytuacji, sędzia może dodatkowo ukarać zawodnika, który przewinił upomnieniem lub kartką.

Wykroczenia i kary Żółta i czerwona kartka Niebezpieczne zagrania, zwane faulami (ang. foul) są karane rzutami wolnymi dla drużyny zawodnika faulowanego. Za przewinienia związane z niebezpieczną grą, takie jak nakładka (niebezpieczny atak spodnią częścią stopy) czy zbyt wysoko podniesioną nogę, zagrania „ośmieszające” (podbicie sobie piłki i podanie do swojego bramkarza albo postawienie piłki na linii bramkowej i wbicie jej głową do bramki przeciwnika) przyznawany jest rzut wolny pośredni (nie można zdobyć bramki bez dotknięcia przez innego gracza – również z drużyny przeciwnej). Za większość przewinień – w tym za zagranie piłki ręką – przyznaje się zazwyczaj rzut wolny bezpośredni, (z którego można bezpośrednio zdobyć gola). W czasie wykonywania rzutu wolnego żaden z zawodników drużyny przeciwnej nie może stać bliżej niż 9 m 15 cm (10 jardów) od miejsca wykonywania rzutu wolnego. Jeśli przed wykopem któryś z zawodników drużyny przeciwnej znajdzie się w strefie 9 metrów 15 centymetrów, to rzut wolny jest powtarzany, a zawodnik może zostać ukarany upomnieniem lub kartką. Bramka zdobyta z rzutu wolnego zostaje uznana, gdy był to rzut wolny bezpośredni, lub pośredni, ale piłka została dotknięta przez obrońcę drużyny przeciwnej lub kolegę z drużyny. Gole samobójcze z rzutów wolnych nie są uznawane. Za niebezpieczne, brutalne lub niesportowe zagranie sędzia może ponadto pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę. Czerwona kartka oznacza konieczność opuszczenia placu gry bez możliwości wstawienia nowego zawodnika. Otrzymanie żółtej kartki nie pociąga za sobą większych konsekwencji, aczkolwiek należy pamiętać, że otrzymanie żółtej kartki w momencie, gdy wcześniej miało się już na koncie jedną oznacza automatycznie czerwoną kartkę. Dzisiejsze znane piłkarskie zespoły: FC Barcelona Chelsea Londyn Real Madryt AC Milan FC Liverpool Arsenal Londyn Juventus Turyn Inter Mediolan oraz Manchester United

Manchester United – klub piłkarski z siedzibą w Manchesterze, grający w angielskiej lidze piłkarskiej Premier League. Jest jednym z najbardziej utytułowanych angielskich klubów. United zdobyli mistrzostwo Anglii 15 razy (Premier League wygrali 8 razy), Puchar Anglii 11 razy, Puchar Ligi Angielskiej 2 razy, Puchar Europy 2 razy i Superpuchar Europy 1 raz. Klub ma najwyższą średnią widzów na mecz w lidze, przewodzi tym statystykom od 15 sezonów. W sezonie 2005/2006, średnia widownia wynosiła 68 765. Klub został utworzony pod nazwą Newton Heath w 1878 jako zespół pracowników stacji kolejowej Lancashire and Yorkshire Railway w Newton Heath. W 1902 klub był bliski zbankrutowania, gdy pojawił się nowy właściciel J.H. Davies, który zmienił nazwę z Newton Heath na Manchester United. United po II wojnie światowej zatrudnili jako trenera Sir Matta Busby’ego. Jego młoda drużyna przyniosła wspaniałe sukcesy wygrywając Premier League w 1956 i 1957 roku. Sukcesy te zostały przyćmione katastrofą lotniczą, która wydarzyła się w Monachium w 1958 roku, zginęło w niej ośmiu zawodników klubu z Old Trafford. Przez tą tragedie potęga klubu podupadła, szybko jednak zdołano ją odbudować, dzięki czemu Manchester United znów wygrali ligę w roku 1965 i 1967, a także Puchar Europy w 1968 roku. Klub nie odnosił znaczących sukcesów nie licząc Pucharu Anglii do 1990 roku. Kiedy to Alex Ferguson poprowadził ich w 11 lat do 8 tytułów mistrza ligi angielskiej. Najnowszy tytuł mistrzów Premier League przypadł im w sezonie 2002/03. W 1999 Manchester United stał się jedynym klubem który wygrał: Premier League, Puchar Anglii i Puchar Europy (Puchar Ligi Mistrzów) w tym samym sezonie. W 1999 roku rząd brytyjski zablokował próbę przejęcia klubu przez Ruperta Murdocha, ale w 2005 udało się to Malcolmowi Glazerowi. Wprowadził przez to klub w ogromne długi, jako, że większość pieniędzy za które kupił United była pożyczona. Pierwszym polskim piłkarzem w MU jest bramkarz Tomasz Kuszczak, który trafił na Old Trafford 11 sierpnia 2006 z West Bromwich Albion Manchester jest członkiem grupy G-14, skupiającej najbardziej utytułowane kluby europejskie i dążącej do utworzenia własnych rozgrywek.