Wierność zasadom czy życiowy konformizm? Jaką postawę wobec rzeczywistości powinien przyjąć człowiek? Sławomir Mrożek “Droga obywatela”

Konformizm jest to bezkrytyczne podporządkowaniem się normom i poglądom uznanym za obowiązujące w danej grupie. Z drugiej strony mamy do czynienia z oportunizmem, który załamuje dotychczasowe założenia do osiągnięcia korzyści i wybraniu lepszej opcji w danym momencie. Takimi zachowaniami kierują się osoby z branży marketingowej, politycy oraz influencerzy. Dlatego też człowiek powinien kierować się zasadami konformizmu. Brak dostosowania się do obecnych zasad może skutkować wielką rozpaczą wewnętrzną. Dobrym przykładem będzie utwór Sławomira Mrożka “Droga obywatela”, w którym została pokazana postać Kierownika, który był odpowiedzialny za prowadzenie stacji meteorologicznej.

Konformizm jest to bezkrytyczne podporządkowaniem się normom i poglądom uznanym za obowiązujące w danej grupie. Z drugiej strony mamy do czynienia z oportunizmem, który załamuje dotychczasowe założenia do osiągnięcia korzyści i wybraniu lepszej opcji w danym momencie. Takimi zachowaniami kierują się osoby z branży marketingowej, politycy oraz influencerzy. Dlatego też człowiek powinien kierować się zasadami konformizmu.

Brak dostosowania się do obecnych zasad może skutkować wielką rozpaczą wewnętrzną. Dobrym przykładem będzie utwór Sławomira Mrożka “Droga obywatela”, w którym została pokazana postać Kierownika, który był odpowiedzialny za prowadzenie stacji meteorologicznej. Osoba ta bardzo przykładała się do swojej pracy i raporty układała zgodnie z prawdą i rzetelnie. Jednak mimo pisania prawdy dwa razy został wezwany do władz. W konsekwencji porzucił pisanie dokładnych raportów i jeden z nich napisał będąc pod wpływem alkoholu. Kierownik chcąc ocalić reputację próbował rozganiać chmury dzwoneczkiem lecz został trafiony piorunem. Co oznacza zły stan psychiczny bohatera. Przez brak możliwości dopasowania się do otoczenia skończył tragicznie.

Kierowanie się zasadami konformistycznymi w ważnych sytuacjach jest istotne. Dobrze jest to ukazane w micie “O Dedalu i Ikarze”. Dedal wraz z Synem mieszka na wyspie pod władzą króla Minosa. Bardzo mu pomaga, między innymi tworzy labirynt dla minotaura. W pewnym momencie jednak postanawia wrócić do swojej ojczyzny, lecz król mu zakazuje, ponieważ jak twierdzi, zbyt wiele sekretów poznał na jego temat. Konstruktor postanawia stworzyć skrzydła sklejone na wosk. Wraz z synem postanawiają uciec, lecz ostrzega syna, aby nie podleciał zbyt blisko słońca. Niestety Ikar upada i kończy tragicznie. Przez brak możliwości powrotu do domu Ikar skończył tragicznie.

Postawa oportunizmu nie jest chwalona i popierana jednakże ma również dużo zalet. Dzięki niej można szybciej i łatwiej osiągnąć cel. Nie zawsze jednak “wszystkie drogi na skróty” są dobrym wyborem, co ukazuje Ikar oraz pan kierownik.