Co może być źródłem kształtowania poglądów człowieka? Odwołaj się do "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, innego utworu literackiego i dwóch wybranych kontekstów.

Człowiek przez całe swoje życie kształtuje swoje poglądy. Mają na nie wpływ wiele czynników od rodziny, znajomych, bliskich osób aż po środowisko, w którym się znajdujemy i najczęściej przebywamy. Dom rodzinny jest jednym z czynników, który ma większy wpływ na kształtowanie poglądów człowieka. W “Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego ten dom rodzinny odegrał dużą rolę w jego życiu. Baryka nie wychowywał się w tradycyjnie rozumianej rodzinie. Jego rodzice byli Polakami mieszkającymi w Rosji, a w dodatku bardzo często zmieniającymi miejsce zamieszkania w pogoni za coraz większymi pieniędzmi.

Człowiek przez całe swoje życie kształtuje swoje poglądy. Mają na nie wpływ wiele czynników od rodziny, znajomych, bliskich osób aż po środowisko, w którym się znajdujemy i najczęściej przebywamy.

Dom rodzinny jest jednym z czynników, który ma większy wpływ na kształtowanie poglądów człowieka. W “Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego ten dom rodzinny odegrał dużą rolę w jego życiu. Baryka nie wychowywał się w tradycyjnie rozumianej rodzinie. Jego rodzice byli Polakami mieszkającymi w Rosji, a w dodatku bardzo często zmieniającymi miejsce zamieszkania w pogoni za coraz większymi pieniędzmi. Cezary nie znał zupełnie żadnych innych przedstawicieli swojej rodziny. Co więcej, od dziecka był uczony, że Polska jest jego ojczyzną, nie Rosja. Przez ten fakt nie mógł czuć się w Baku jak w swoim domu, ponieważ podświadomie czuł, że powinien mieszkać w Polsce, najlepiej w ukochanych przez jego matkę Siedlcach lub w Warszawie. Rodzice głównego bohatera próbowali przyswoić pewne wartości swojemu synowi od najmłodszych lat. Głównymi wartościami jakie wpajali Seweryn Baryka wraz z żoną Jadwigą synowi była miłość do ojczyzny, ciężka praca, uczciwość wobec drugiego człowieka i empatia. Bardzo duży wpływ na bohatera odegrało również środowisko- rewolucja. Początkowo był zafascynowany nowym ruchem. Dzięki niej nie musiał chodzić do szkoły, brak było jakichkolwiek zasad. Jako niedoświadczony młodzieniec niewiele rozumiał z tego, co się wokół niego działo. Jego postawa wobec bolszewików powoli zmienia się, gdy Barykę dotykają skutki uboczne rewolucji – głód, konfiskata majątku i mieszkania. Środowisko i presja rówieśników również przyczyniła się do kształtowania poglądów Baryki. Podczas gdy poszedł na studia do Warszawy wybuchła wojna w 1920r polsko-bolszewicka. Młodzieniec nie zdawał sobie sprawy z tego, iż jak ważne dla Polaków jest obrona kraju i granic. Gdy wszyscy uczniowie z uczelni wyszli ze szkoły, by walczyć za ojczyznę Cezary pod presją poszedł wraz z nimi. Był od zszokowany i zarazem zachwycał się determinacją, zjednoczenia Polaków. Zrozumiał, że kraj i Ojczyzna jest największą wartością dla ludzi.

Źródłem kształtowania poglądów mogą być także różne idee. W powieści Bolesława Prusa pt.: “Lalka” główny bohater Stanisław Wokulski został ukształtowany w idei pozytywistycznej jak i romantycznej. O romantyzmie Wokulskiego świadczy przede wszystkim udział w powstaniu styczniowym i marzenia o idealnej miłości, zaś o przekonaniach pozytywistycznych kult ciężkiej pracy. Bliska była mu idea pracy organicznej, czyli cały naród jest organizmem a poszczególne organy dbają o dobre sprawowanie tego organizmu. Chciał swoimi pomysłami zarazić jak najwięcej ludzi, by poznali wartość samej pracy, ale także współpracy dla dobra powszechnego. Pragnął, aby Polacy zjednoczyli siły w imię naprawy kraju. Marzył o rozbudowie i unowocześnieniu stolicy. Wokulski ponosi klęskę jako romantyk, miłość do Izabeli okazuje się złudną igraszką pannicy. Jednak jako pozytywista główny bohater Lalki również nie odnosi sukcesu. Polskie społeczeństwo ma przestarzałą strukturę, jest chore na antagonizmy klasowe i międzyludzkie. W tej sytuacji program pracy organicznej nie ma szans powodzenia, zaś wszelkie twórcze i myślące jednostki skazane są na klęskę.

Moim zdaniem w życiu każdego człowieka znajdzie się masę czynników, które kształtują w jakiś sposób nasze poglądy. W “Przedwiośniu” S. Żeromskiego na głównego bohatera działało wiele czynników, które ukształtowały go i jego osobowość i ostatecznie stał się młodzieńcem, który zna wartość swojego kraju i tego co jest ważne. Człowiek ciągle i nieustannie podróżuje w swoim życiu i zdobywa coraz większe doświadczenia, coraz większą wiedzę.