Czy praca może być interesującym motywem tekstu kultury? Rozważ problem na podstawie obrazu Jean-François Milleta "Zbierające kłosy" i wybranych utworów literackich.

Praca może być ciekawym motywem w kulturze jako rozwój społeczeństwa czy tez ludzkiego istnienia. W swoich pracach artyści ukazywali prace, która dawała im satysfakcję, sens życia, ale także katorgę ponad ludzkie siły. Jean Francois Millet w swym obrazie “Zbierające kłosy” wykorzystał motyw pracy. Reprezentuje ono prace przy żniwach. Oprócz żniwiarzy pracujących na polu widać piękne pogodne niebo, ogromne stogi siana i załadowany wóz. Użyta przez artystę kolorystyka w odcieniach żółci, które zalewają słońce i postacie pracujące w terenie daje wrażenie współgrania, spokoju oraz jedności.

Praca może być ciekawym motywem w kulturze jako rozwój społeczeństwa czy tez ludzkiego istnienia. W swoich pracach artyści ukazywali prace, która dawała im satysfakcję, sens życia, ale także katorgę ponad ludzkie siły.

Jean Francois Millet w swym obrazie “Zbierające kłosy” wykorzystał motyw pracy. Reprezentuje ono prace przy żniwach. Oprócz żniwiarzy pracujących na polu widać piękne pogodne niebo, ogromne stogi siana i załadowany wóz. Użyta przez artystę kolorystyka w odcieniach żółci, które zalewają słońce i postacie pracujące w terenie daje wrażenie współgrania, spokoju oraz jedności. Panie, które zostały ukazane na pierwszym planie, nie uczestniczą w żniwach. Są to biedne kobiety, które zbierają kłosy pozostałe na polu. Widać, że są spalone słońcem, nędznie ubrane, schylające się nisko by nic nie ominąć. Motyw tych biednych kobiet zmusza nas do refleksji nad ciężkim losem ludzi najbiedniejszych, dla których praca jest dobrodziejstwem, dzięki któremu będą mogły przetrwać.