Czy człowiek jest skazany na cierpienie?

Cierpienie jest najgorszym uczuciem. Przeżył je każdy, zostając odrzucony, mając problemy w szkole, z rodziną albo przechodząc jakąś chorobę. Cierpienie może mieć różne stopnie, ale prawdopodobnie wszyscy się zgodzą, że nie jest to przyjemne uczucie. Teraz nasuwa się pytanie, czy każdy człowiek jest skazany na cierpienie? W rozwinięciu mojej pracy postaram się udowodnić moją tezę odnośnie tego, że każdy człowiek prędzej czy później będzie skazany na cierpienie. Pierwszym przykładem potwierdzającym moją tezę jest “Antygona”.

Cierpienie jest najgorszym uczuciem. Przeżył je każdy, zostając odrzucony, mając problemy w szkole, z rodziną albo przechodząc jakąś chorobę. Cierpienie może mieć różne stopnie, ale prawdopodobnie wszyscy się zgodzą, że nie jest to przyjemne uczucie. Teraz nasuwa się pytanie, czy każdy człowiek jest skazany na cierpienie? W rozwinięciu mojej pracy postaram się udowodnić moją tezę odnośnie tego, że każdy człowiek prędzej czy później będzie skazany na cierpienie.

Pierwszym przykładem potwierdzającym moją tezę jest “Antygona”. Głowna bohaterka została skazana na cierpienie odgórnie przez władcę Teb Kreona. Dziewczyna chowając zwłoki swojego brata- Polinika, złamała zakaz władcy przez co czekała ją kara śmierci. Antygona wiedziała o tym, jednakże wolała wykonać prawo boskie i zginać w świecie żywych niż cierpieć w świecie duchownym. Historia ta pokazuje, że cierpienie nie zbacza na to, czy dana osoba jest dobra albo zła, nie zbaczając na to co zrobiliśmy w swoim życiu.

Drugim przykładem jest “mit o Narcyzie”, cierpiał on przez wrodzoną urodę. Bohater tego tekstu był obdarzony tak nadzwyczajnym wdziękiem, że każdy się w nim zakochiwał, lecz młodzieniec nie zważał na adoracje i odrzucał każdego. Pewnego dnia Narcyz odczuł pragnienie, więc udał się do strumienia, zaczerpnął trochę wody na dłonie i zobacząc siebie w zakochał się we własnym odbiciu, aż umarł z tęsknoty. Mit o Narcyzie, pokazuje, że możemy cierpieć przez swoje zalety i atuty, jeżeli będziemy nimi ranić wszystkich dookoła.

Ostatnim przykładem jest Alek, Rudy i Zośka z “Kamieni na Szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Cierpieli oni przez ogólną sytuacje panującą na świecie jaką jest wojna. Walczyli oni z hitlerowskim okupantem prowadząc patriotyczną konspiracyjną działalność, Rudy umarł torturowany, Alek przez rany postrzałowe a Zośka zastrzelony podczas próby rozbrajania posterunku niemieckiej żandarmerii. Owi bohaterowie pokazują, że cierpienie może być spowodowane walką o swoje poglądy.

Podsuwając, podane przykłady cierpienie jest wpisane w życie człowieka. Uczucie to nie zależy od tego, jacy jesteśmy, o co walczymy, czy co dostaliśmy od życia i zawsze będzie u nas występować.