Chiny

Najludniejszy kraj świata W Chinach żyje prawie 1,4 mld osób. Nastąpiło to głownie z przyrostu naturalnego w latach 60. i 70. XX w. Przez to w Chinach w tamtych latach borykali się z problemem wyżywienia. Z tego powodu pod koniec lat 70. wprowadzono tam program kontroli urodzeń zwany także polityką jednego dziecka. Problemy demograficzne Chin Polityka demograficzna doprowadziła między innymi do: Zachwiania równowagi płci – według chińskiej tradycji każda rodzina powinna mieć potomka płci męskiej, dlatego obecnie liczba mężczyzn jest dużo większa od liczby kobiet Szybkiego starzenia się społeczeństwa, przez co w przyszłości będzie mniej osób do pracy oraz liczba emerytów będzie rosła Rozmieszczenie ludności Głównym powodem rozmieszczenia ludności jest zróżnicowanie warunków naturalnych kraju.

Najludniejszy kraj świata

W Chinach żyje prawie 1,4 mld osób. Nastąpiło to głownie z przyrostu naturalnego w latach 60. i 70. XX w. Przez to w Chinach w tamtych latach borykali się z problemem wyżywienia. Z tego powodu pod koniec lat 70. wprowadzono tam program kontroli urodzeń zwany także polityką jednego dziecka.

Problemy demograficzne Chin

Polityka demograficzna doprowadziła między innymi do:

  • Zachwiania równowagi płci – według chińskiej tradycji każda rodzina powinna mieć potomka płci męskiej, dlatego obecnie liczba mężczyzn jest dużo większa od liczby kobiet
  • Szybkiego starzenia się społeczeństwa, przez co w przyszłości będzie mniej osób do pracy oraz liczba emerytów będzie rosła

Rozmieszczenie ludności

Głównym powodem rozmieszczenia ludności jest zróżnicowanie warunków naturalnych kraju. Aż 95% ludności zamieszkuje wschodnie regiony państwa. Wynika to z faktu, że w tej części kraju panuje łagodny klimat. Najgęściej zaludnionym obszarem jest Nizina Chińska. Na 1km2 przypada tam około 500 osób.

Chiński przemysł

Tradycyjne działy przemysłu to produkcja metali, wyrobów metalowych, maszyn i urządzeń, odzieży i wyrobów tekstylnych.

Chiny posiadają bogate złoża surowców mineralnych m.in. węgla kamiennego, ropy naftowej, gazu ziemnego, rud żelaza, rud miedzi, rud cynku i ołowiu oraz złota. Jednak z powodu zapotrzebowanie surowców są one też importowane z innych krajów.

Tradycyjne rolnictwo

Mimo dynamicznego rozwoju innych działów gospodarki w chińskim rolnictwie wciąż pracuje około 25% wszystkich zatrudnionych. Największym rejonem rolniczym jest Nizina Chińska. Z Chin pochodzi około ¼ światowych zbiorów. Chiny zajmują również czołowe miejsce na świecie w zbiorach pszenicy, kukurydzy, soi, batatów, ziemniaków i wielu gatunków owoców. Największe znaczenia wśród roślin przemysłowych mają uprawy bawełny, rzepaku, trzciny cukrowej, tytoniu oraz herbaty. Zapotrzebowanie mięsne pokrywa tam główni drób i trzoda chlewna.

Znaczenie chińskiej gospodarki

Chińskie firmy prowadzą ogromne inwestycje w różnych częściach świata. Dzięki temu w wielu państwach rozwijają się na przykład energetyka i transport.