Wesele jako utwór symboliczny

Czytając książki, wiersze czy poematy nie jednokrotnie zastanawiamy się nad ich przekazem. Podczas rozmów także używamy niedosłownych wyrażeń, które zmuszają do refleksji albo zastanowienia się, aby doszukać się tego odpowiedniego znaczenia. Nie zawsze pewne sytuacje mają na celu sygnalizować nam, coś innego niż jego dosłowne znaczenie. Mogą być to również rzeczy, symbole. Utwór ,,Wesela" pióra Stanisława Wyspiańskiego, zawiera ich wiele, dlatego właśnie jest on utworem symbolicznym. Dekorując wnętrza, architekci chcą oddać pewne aspekty po przed np.

Czytając książki, wiersze czy poematy nie jednokrotnie zastanawiamy się nad ich przekazem. Podczas rozmów także używamy niedosłownych wyrażeń, które zmuszają do refleksji albo zastanowienia się, aby doszukać się tego odpowiedniego znaczenia. Nie zawsze pewne sytuacje mają na celu sygnalizować nam, coś innego niż jego dosłowne znaczenie. Mogą być to również rzeczy, symbole. Utwór ,,Wesela" pióra Stanisława Wyspiańskiego, zawiera ich wiele, dlatego właśnie jest on utworem symbolicznym.

Dekorując wnętrza, architekci chcą oddać pewne aspekty po przed np. Dobór kolorów. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, żywość i naturę. Z kolei kolor czarny elegancje czy powagę. Jednakże podczas urządzania wnętrz jest bardzo ważny dobór mebli, dekoracji i przede wszystkim, ich położenie. Bardzo zwracał na to uwagę Stanisław Wyspiański, który zamieścił w swoim utworze opis miejsca, w którym odbywała się cała biesiada, czyli chaty w Borowicach, chaty, która sama w sobie odnosi się do całej społeczności Polskiej oraz relacji panujących w naszym kraju.

Wyspiański umieścił w swoim dramacie również pełno przedmiotów symbolicznych, dzięki którym, wzmocnił przekaz utworu i nadać mu patriotyczny wydźwięk. Jednym z takich przedmiotów jest chociażby złoty róg, który gospodarz dostał od Wernyhory. Róg ten, symbolizuje rozpoczynające się powstanie, zagrzewa do walki. Ostateczne złoty róg gubi Jasiek, schylając się po czapkę z pawich piór. Ważnym symbolem jest również złota podkowa, która w „Weselu” jest symbolem szczęścia zachowanego na później. Kiedy koń Wernyhory gubi podkowę, Gospodyni znajduje ją i wkłada do kufra. Ten gest można różnie interpretować, m.in. jako zapowiedź zwycięstwa powstania, ale również jako chciwą postawę chłopów.

W utworze występuje również wiele postaci symbolicznych. Śmiało można powiedzieć że taką idealną postacią jest Chochoł, czyli słomiana konstrukcja, krzak bez życia, która ma na celu uchronienie roślin od zamarznięcia. Symbolizuje on uśpione wartości narodu Polskiego, ale również nadzieję na przebudzenie i odzyskanie wolności. . Bardzo istotna funkcje pełni w utworze, wspomniany wcześniej Wernyhora, czyli zjawa, która objawia się Gospodarzowi i wzywa do powstania. Jest symbolem pojednania wszystkich stanów i narodowości zamieszkujących ziemie dawnej Rzeczypospolitej. W dramacie występują również inne symboliczne postacie np. Hetman, który ukazuje się Panu Młodemu, upiór, czyli zjawa Jakuba Szeli, która przychodzi do Dziada oraz Widmo- zjawa narzeczonego Marysi.

Prócz , miejsc, przedmiotów i postaci symbolicznych, ważną rolę odgrywają symboliczne wydarzenia i sceny. Taką główną i chyba najważniejszą z nich jest chocholi taniec. W ostatniej scenie dramatu, goście wesela tańczą do monotonnej melodii. Wygląda to jakby byli pogrążeni w głębokim śnie. Nie mają nad sobą kontroli oraz wykonują gesty niemające znaczenia. Chocholi taniec oznacza porzucenie idei niepodległościowych, niemocy i bezradności, w której tkwią Polacy.

Użycie przez Wyspiańskiego tak wielu symboli, pomogły lepiej ukazać sytuację społeczeństwa polskiego na krótko przed odzyskaniem niepodległości przez nasz kraj.