Czy w dorosłym życiu można przezwyciężyć wpływ środowiska w którym się wzrastało? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odowłując się do podanego framentu Granicy oraz innych tekstów kultury.

Środowisko, dom rodzinny w którym się dorasta często wywiera duży wpływ na późniejsze postawy i zachowania w dorosłym życiu. Bywa też, że wszelkie próby przezwyciężenia jego wpływu bywają płonne, gdyż nie jest łatwo wyrwać się ze swych korzeni. Jaki wpły miał dom rodzinny na bohatera „Granicy“ Zofii Nałkowskiej odczytać możemy we wskazanych fragmentach utworu. Zenon Ziembiewicz był jedynym synem zubożałego szlachcica - Waleriana i Joanny. Ojciec po roztrwonieniu swojego i żony majątku dostał pracę rządcy w Boleborzy, w której nie radził sobie, więc pomagała mu żona, prowadząc rachunki.

Środowisko, dom rodzinny w którym się dorasta często wywiera duży wpływ na późniejsze postawy i zachowania w dorosłym życiu. Bywa też, że wszelkie próby przezwyciężenia jego wpływu bywają płonne, gdyż nie jest łatwo wyrwać się ze swych korzeni.

Jaki wpły miał dom rodzinny na bohatera „Granicy“ Zofii Nałkowskiej odczytać możemy we wskazanych fragmentach utworu.

Zenon Ziembiewicz był jedynym synem zubożałego szlachcica - Waleriana i Joanny. Ojciec po roztrwonieniu swojego i żony majątku dostał pracę rządcy w Boleborzy, w której nie radził sobie, więc pomagała mu żona, prowadząc rachunki.

Walerian miał skłonność do romansowania. Dlatego z “częstych grzechów lubieżności spowiadał się nie tylko znajomemu proboszczowi z Chązebnej, ale własnej wysokiej i chudej żonie, przed którą klękał, błagając ją we łzach o darowanie winy (…)”.

Zenon przyjeżdżał do domu na wakacje, święta i coraz bardziej raziły go braki wiedzy u matki i ojca. Francuski matki zasługiwał na „dwóję w klasie trzeciej“, a ojciec raził Zenona swoim podejściem do chłopów i uwagami, że jeśli zaczną się uczyć, to „kto wtedy będzie pracował?“ Ziembiewicz na swój sposób kochał ojca, ale tkwiła w nim „wstydliwa myśl, że to jest jego rodzic, że mu zawdzięcza istnienie(…) Rzeczą bolesną było wiedzieć, że ten człowiek jest jego ojcem i że wszystko, co z niego, trzeba w sobie za wszelką cenę wytępić.“ Jednak nie udało sie to Zenonowi.

Zenon choć wstydził się rozwiązłego życia swego ojca, to powielił ten schemat i sam uwiódł młodą dziewczynę, z którą nie potrafił zerwać nawet wtedy, gdy był w związku z Elżbietą.

Dziwiła go uległość matki wobec zdrad ojca, lecz swoje małżeństwo także sprowadził do poziomu nieustannej wyrozumiałości ze strony żony. Gdy wyznał jej swoją zdradę, przypominał sobie ojca, który zawsze błagał matkę o wybaczenie. I mimo tego, że tak bardzo nie chciał być jak ojciec, to powielił jego schemat, a w chwili, gdy Elżbieta chce od niego odejść „to, czego chciał, to był boleborzański schemat . Musiała przebaczyć.“

Postawa Zenona pokazuje, że człowiek, nie jest w stanie uwolnić się od schematów, w których został wychowany. Zenon szybko zapomniał, od czego tak naprawdę chciał się uwolnić i zaczął postępować jak jego ojciec.

Środowisko, w którym wzrastał miał wpływ na całe życie Ignacego Rzeckiego , bohatera „Lalki“ Bolesława Prusa. Jako dziecko mieszkał z ciotką i ojcem, który był żołnierzem i wielkim zwolennikiem Bonapartego, dlatego wychowywał syna w kulcie dla tej postaci. Będąc już w podeszłym wieku nadal żyły w nim wizje ojca i wiara w potomków Bonapartego. Jednak jego kalkulacje polityczne są dość naiwne, wierzy w rychłą wojnę, która przyniesie Polsce niepodległość, nadal będąc zapatrzonym we Francję.

Rzecki fascynację Napoleonem odziedziczył po ojcu i pielęgnował ją do końca swego życia.

Także na dorosłe życie miało dzieciństwo Ebenezera Scrooga bohatera „Opowieści wigilijnej“ Karola Dickensa. Jego matka bardzo wcześnie umarła, wtedy ojciec wysłał go do szkoły z internatem, dając do zrozumienia, że nie ma pojawiać się w domu. Z dala od domu, samotny zdany był sam na siebie. Jedynie sporadyczny kontakt miał z siostrą Fan. Później cale swoje dorosłe życie zajmowało mu gromadzenie pieniędzy. Stał się oschłym, niewrażliwym na ludzką krzywdę człowiekiem. Gdy zmarła Fan z rodziny pozostał mu tylko siostrzeniec Fred, z którym nie chiał utrzymywać kontaktów.

Brak miłości ze strony ojca sprawiła, że Ebenezer stał tak jak on, złym, pozbawionym uczuć człowiekiem, obojętnym na problemy innych.

Bohaterowie literaccy przedstawieni w pracy pokazują, że środowisko, w jakim się wzrastało, ma duży w pływ na dorosłe życie. Mimo prób przezwyciężenia jego wpływu powielał złe schematy ojca Ziembiewicz, Rzecki z kolei do końca swoich dni nie uwolnił się od kultu Napoleona, wpojonego przez rodzica. Ciężkie, samotne dzieciństwo, brak miłości ojca sprawiło, że Ebenezer stał się złym człowiekiem dbającym jedynie o pieniądze.