Dieta wegańska - wady i zalety

Dieta wegańska w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. Weganie nie spożywają mięsa ani żadnych produktów odzwierzęcych- mleka, jego przetworów oraz jaj. Według danych The Vegan Society z 2018 roku, na diecie wegańskiej jest ok. 600 tysięcy osób, a więc 1,16% populacji. Dieta wegańska, podobnie jak wszystkie inne sposoby odżywiania, ma zarówno wady, jak i zalety. Ogromną korzyścią dla osób na diecie wegańskiej jest to, że spożywają one głównie warzywa, owoce, produkty zbożowe, rośliny strączkowe oraz orzechy.

Dieta wegańska w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. Weganie nie spożywają mięsa ani żadnych produktów odzwierzęcych- mleka, jego przetworów oraz jaj. Według danych The Vegan Society z 2018 roku, na diecie wegańskiej jest ok. 600 tysięcy osób, a więc 1,16% populacji. Dieta wegańska, podobnie jak wszystkie inne sposoby odżywiania, ma zarówno wady, jak i zalety.

Ogromną korzyścią dla osób na diecie wegańskiej jest to, że spożywają one głównie warzywa, owoce, produkty zbożowe, rośliny strączkowe oraz orzechy. Wszystkie te grupy pokarmów zawierają dużą ilość witamin i makroelementów. Warzywa i owoce dostarczają witaminy A, C, D, E oraz niektóre witaminy z grupy B, a także potas, wapń, żelazo i magnez. Zawierają również przeciwutleniacze, ważne przy zapobieganiu nowotworom. Rośliny zbożowe są z kolei doskonałym źródłem błonnika, wspomagającego funkcjonowanie przewodu pokarmu.

Dieta wegańska to idealny sposób na zapobieganie otyłości. Świeże owoce i warzywa, będące jej podstawą, zawierają niewielką ilość kilokalorii. Produkty zbożowe i rośliny strączkowe są źródłem błonnika, który na długo zapewnia uczucie sytości. Weganin może spożywać duże ilości jedzenia, które jest na tyle niskokaloryczne, że nie doprowadzi do rozwoju nadwagi i otyłości.

Weganizm ma również wady. Główną z nich jest fakt, że może prowadzić do niedoboru składników odżywczych. Brak produktów mlecznych w diecie może wywołać niedobór witaminy D, która stanowi składnik budulcowy kości oraz wspomaga wchłanianie wapnia. Dieta roślinna może skutkować niedoborem kobalaminy, która znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, toteż jej suplementacja jest niezbędna dla wegan.

Wadą diety wegańskiej jest również to, że jest ona ciężkostrawna. Weganie, aby dostarczyć sobie białka, spożywają duże ilości roślin strączkowych, nasion oraz orzechów. Produkty te nie są zalecane przy dietach oszczędzających układ pokarmowy. Dieta wegańska może wywoływać nieprzyjemne objawy, na przykład wzdęcia.

Dieta wegańska cieszy się współcześnie ogromną popularnością. Niewątpliwie może dawać liczne korzyści zdrowotne, jednak powinna być konsultowana z dietetykiem, aby była odpowiednio zbilansowana.