Ciężar zbrodni

Zbrodnia jest to czyn, który zawsze będzie się za nami ciągnąć przez całe życie. Ludzie mają różne charaktery i każdy przeżywa tragedie na inny sposób. Jedni trochę lepiej,a inni nie mogą żyć z wyrzutami sumienia. Jednak, czy człowiek jest w stanie udźwignąć ciężar zbrodni? Uważam, że nie. Nieważne jak długo próbujemy o tym zapomnieć i tak poczucie winy będzie ciągle z nami i nie będziemy umieli sobie z tym poradzić. Mimo ucieczek zawsze będziemy o tym myśleć.

Zbrodnia jest to czyn, który zawsze będzie się za nami ciągnąć przez całe życie. Ludzie mają różne charaktery i każdy przeżywa tragedie na inny sposób. Jedni trochę lepiej,a inni nie mogą żyć z wyrzutami sumienia. Jednak, czy człowiek jest w stanie udźwignąć ciężar zbrodni? Uważam, że nie. Nieważne jak długo próbujemy o tym zapomnieć i tak poczucie winy będzie ciągle z nami i nie będziemy umieli sobie z tym poradzić. Mimo ucieczek zawsze będziemy o tym myśleć. Na potwierdzenie postawionej przeze mnie tezy znajdziemy wiele przykładów w literaturze, filmach oraz serialach, jak i w codzienny życiu.

Przykład pokazujący ciężar zbrodni w literaturze znajdziemy w tragedii pt. “Makbet” Williama Szekspira. Autor oparł sztukę na postaci szkockiego króla Makbeta, który panował w XI w. Pokazuje jak chęć i żądza władzy mogą zmienić człowieka. Wchodzą na światło dziennie negatywne cechy. Główny bohater po przepowiedni wiedźm, które mówiły, że zostanie on królem. Na początku nie mógł w nią uwierzyć jednak z czasem coraz bardziej w nią wierzył. Pogrążając się w żądzy władzy, do przejęcia tronu. Żona Makbeta Lady Makbet wywiera na nim duża presję, namawiając do popełnienia zbrodni na Królu Ducanie. Po długich namowach uległ żonie, dokładnie planując zbrodnie. Po śmierci króla Makbet osiąga swój wymarzony cel obejmuje tron. Chcąc chronić swoje wpływy i władzę jest zmuszony popełniać kolejne zabójstwa w tym swojego przyjaciela. Z każdą kolejną przychodzi mu to z coraz mniejszym trudem, lecz wciąż odczuwa duże wyrzuty sumienia, poczucie winy. Tak samo Lady Makbet, pełna negatywnych uczuć nie mogąc poradzić sobie z uciążliwymi emocjami popełnia samobójstwo. Król Makbet traci władzę i tron.

W filmach i serialach również znajdziemy przykłady bohaterów zmagających się z ciężarami popełnionych zbrodni. Moim zdaniem idealnym przykładem opisanej wyżej sytuacji jest hiszpański serial “Élite” stworzony przez Carlosa Montero i Darío Madronę. Opowiada on o trójce biedniejszych stypendystów, którzy dołączają do Las Encinas, najbardziej ekskluzywnej prywatnej szkole w Hiszpanii. Samuel, Nadia i Christian na początku czują się wykluczeni, wyobcowani pośród bogatych i pewnych siebie rówieśników. Z czasem do gry wchodzą głębsze uczucia miłość i przyjaźń, jednak spokój nie trwa długo. Podczas balu dochodzi do morderstwa. Polo w imię obrony swojej ukochanej Carle, popełnił zbrodnie. Chcąc odebrać skradziony zegarek.Nieprzemyślanie uderzył statuetką jedną z uczennic, powodując śmierć. Wyrzuty sumienia ciągnęły się za nim, wiedział jednak, że nie może przyznać się do winy niszcząc sobie dalsze życie. Musiał wysłuchiwać jak jego przyjaciele w agresywnie i pogardliwie wypowiadają się na temat tajemniczego zabójcy siostry jednego z nich. Nie mógł żyć dalej z takim wielkim ciężarem i w kłamstwie.

Podsumowując, zbrodnia jest czynem niewybaczalnym, nie tylko dla otoczenia oraz bliskich. Lecz dla osoby, która ją popełniła to ona będzie musiała żyć z krwią na rękach do końca życia, umysłem pełnym wyrzutów sumienia. Bohaterowie z przytoczonych utworów są przykładami potwierdzającymi tezę niezależne od tego jak ktoś jest silny psychicznie zawsze będzie to na nim ciążyć. Ludzie często działają pod wpływem emocji określonych dla siebie celów jak Makbet dla władzy, dla dobra własnego, bliskich, swoich ludzi. Nie patrzą na innych później muszą się z tym zmierzyć z podjętymi przez siebie decyzjami, sami siebie osądzić. Nawet człowiek z silną psychiką nie będzie umiał poradzić sobie z tak wielkim ciężarem.