Jak twórcy przedstawiają w swoich dziełach zazdrość? Omów zagadnienie, odwołując się do fraszki Jana Kochanowskiego “O zazdrości” oraz innych tekstów kultury.

Zazdrość stanowi jedną z najbardziej niepożądanych i negatywnych cech jaką może posiadać człowiek, jej powodem mogą być różne czynniki: miłość czy stan materialny. Tą ideę w swoich utworach utwierdzają twórcy, ukazując, posiadające tą cechę postacie w sposób negatywny lub nawet karząc je za czyny dokonane pod jej wpływem. Fraszka Jana Kochanowskiego “O zazdrości” - Utwór personifikuje uczucie zazdrości, nadając jej cech ludzkich, mówi o tym że zazdrość wyniszcza człowieka, powoduje że nie skupia się on na swoim życiu, lecz na wyniszczaniu innych, którzy np.

Zazdrość stanowi jedną z najbardziej niepożądanych i negatywnych cech jaką może posiadać człowiek, jej powodem mogą być różne czynniki: miłość czy stan materialny. Tą ideę w swoich utworach utwierdzają twórcy, ukazując, posiadające tą cechę postacie w sposób negatywny lub nawet karząc je za czyny dokonane pod jej wpływem.

Fraszka Jana Kochanowskiego “O zazdrości” - Utwór personifikuje uczucie zazdrości, nadając jej cech ludzkich, mówi o tym że zazdrość wyniszcza człowieka, powoduje że nie skupia się on na swoim życiu, lecz na wyniszczaniu innych, którzy np.: mają lepszy stan materialny “Balladyna” Juliusza Słowackiego - Zazdrość w utworze prowadzi do zguby wielu osób. Tytułowa bohaterka opętana tym uczuciem zabija swoją siostrę co powoduje pojawienie się na jej czole piętna (symbol zbrodni). Ten czyn prowadzi do uderzenia pioruna (symbolu sprawiedliwego wyroku), prowadzącego do jej śmierci. W Księdze Rodzaju opisano losy dwójki braci - Kain, oferował płody ziemne, a Abel najlepsze zwierzęta w swoim stadzie, Kain czuł zazdrość, gdyż Bóg patrzył przychylnie jedynie na ofiary swojego brata, to frustrujące uczucie sprowadziło go do zabójstwa swojego jedynego przyjaciela za co został ukarany, jego ziemia już nigdy więcej nie przyniesie plonów, a on zostanie tułaczem, Kainowe piętno - symbol zbrodni.

Podsumowując, twórcy na zazdrość często patrzą nie przychylnie, na co dowodem są powyższe przykłady jak i wiele innych, w których zazdrość jest cechą negatywną, a nawet często karaną co widać w Biblii, czy potem w “Balladynie” Juliusza Słowackiego. Myślę że w czasach obecnych to uczucie wobec zazdrości pozostanie niezmienne, gdyż ta nadal jest niepożądana przez wielu.