Łamanie praw człowieka na świecie

Prawa człowieka to podstawowe prawa przysługujące każdemu z nas wynikające z samego faktu bycia człowiekiem, są one powszechne, czyli takie same dla każdego człowieka niezależnie od wyznawanych wartości, poglądów czy religii, niezbywalne, oznacza to, że żadna władza nie może nam ich odebrać, nienaruszalne -istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią dowolnie regulowane. Pomimo, tego, że na świecie powstało wiele organów do ścisłej ich ochrony, cały czas spotykamy się w przekroczeniach tych praw.

Prawa człowieka to podstawowe prawa przysługujące każdemu z nas wynikające z samego faktu bycia człowiekiem, są one powszechne, czyli takie same dla każdego człowieka niezależnie od wyznawanych wartości, poglądów czy religii, niezbywalne, oznacza to, że żadna władza nie może nam ich odebrać, nienaruszalne -istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią dowolnie regulowane. Pomimo, tego, że na świecie powstało wiele organów do ścisłej ich ochrony, cały czas spotykamy się w przekroczeniach tych praw.

Najbardziej zagrożone są one na terenach Afryki i Azji, gdzie niemalże na co dzień możemy spotkać się z ich naruszeniem.

Przykładem jaki mogę podać jest ostatnie zawiadomienie o łamaniu praw człowieka, naciskach na niezależnych dziennikarzy, prześladowaniach politycznych, torturowaniu więźniów politycznych i ściganiu prawników w Kazachstanie Sytuacje te były związane z wyborami, które odbyły się w tym roku. Powodem tych karygodnych działań jest powszechna korupcja wśród elity rządzącej, która utrudnia w przestrzeganiu praw, dlatego w czasie kampanii wyborczej prowadzono masowe aresztowania, w dniu wyborów władze nielegalnie zatrzymały co najmniej 350 pokojowych demonstrantów w 10 różnych miastach. Wprowadzano zakazy gromadzenia się, a wszelkie zgromadzenia brutalnie tłumiono. Działacze opozycji władzy zostało zabitych lub zmarło w niejasnych okolicznościach po ciągłych prześladowaniach politycznych za swoją działalność.

Jednak przykładów pogwałcenia praw człowieka możemy znaleźć tam dużo więcej. Na porządku dziennym możemy spotykać się z wszelką dyskryminacją:

  • 2020r za korzystanie z wolności wyznania lub przekonań skazano 112 osób, trzy organizacje charytatywne i jedno przedsiębiorstwo
  • równouprawnienie płci wciąż stanowi tam duży problem, świadczy o tym to, że przemoc wobec kobiet nie zawsze jest zgłaszana i służby nie są przeszkolone w zakresie rozpoznawania przemocy wobec kobiet, zapobiegania jej i reagowania na nią
  • LGBT+ w Kazachstanie wciąż spotykają się z problemami prawnymi i dyskryminacją- parlament Kazachstanu przyjął w czerwcu 2020 r. dyskryminujące zmiany do nowego kodeksu zdrowia, które regulują aspekty opieki zdrowotnej dla osób transpłciowych.

Kolejną sytuację mamy w Chinach, gdzie od lat w chińskich więzieniach i aresztach administracyjnych nagminnie i za przyzwoleniem władz stosowane są tortury i inne formy nieludzkiego i poniżającego traktowania, zarówno w celu wymuszenia zeznań, jak i po skazaniu. W chińskich obozach laogai więźniowie zmuszani są do pracy niewolniczej, wykorzystuje się tanią siłę roboczą do pracy na niehumanitarnych warunkach. Stając przed chińskim sądem ludzie nie mają możliwości obrony, częstym wyrokiem jest kara śmierci.

Nie mamy dokładnych statystyk odnośnie liczby zastosowania kary śmierci w Chinach, gdyż jest to dana objęta tajemnicą państwową, ale można spekulować, że ilość przypadków jest duża.

Ostatnim zaobserwowanym przypadkiem nadużycia praw człowieka, przez niewolniczą pracę jest sytuacja Ujgurów, których wykorzystuje się jak niewolników. Są najmowani do pracy w fabrykach w całych Chinach. Władze Sinciangu prowadzą program „transferów robotniczych” .W programie transferów uczestniczą prywatne agencje pracy, które reklamują oferowaną przez siebie siłę roboczą w Internecie. W jednym z ogłoszeń, dotyczącym etnicznych Ujgurów i Kazachów, napisano, że „rząd zapewnia gwarancję bezpieczeństwa” w związku z ich transferem i pracą. Mimo wszelkich zapewnień, według doniesień Ujgurzy są zmuszani do pracy w fabrykach, zarówno w Sinciangu, jak i poza tym regionem, dodatkowo poinformowano o nawet ponad milionie Ujgurów i innych muzułmanów przetrzymywanych w obozach pracy przymusowej.

Innym przykładem łamania praw człowieka może być również Polska. Lista przykładów naruszeń praw człowieka w naszym kraju wymienianych przez przedstawicieli organizacji pozarządowych była bardzo długa. Łamane są prawa kobiet, dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo, nosicieli wirusa HIV, mniejszości narodowych, mniejszości seksualnych, religijnych, uchodźców i wielu innych grup społecznych. W wielu wypowiedziach pojawiały się skargi na pracę wymiaru sprawiedliwości i organów ściagania szczególnie zwracano uwagę na przedłużające się postępowania sądowe, na niski stopień egzekwowania kar i częste przypadki stosowania przemocy przez funkcjonariuszy policji.

Najczęściej łamane prawa człowieka to te związane z wolnością słowa i wolnością osobistą – szczególnie naruszenia wobec tych praw występowało na strajkach o prawa kobiet. Zarejestrowano tam ofensywne zachowanie funkcjonariuszy lub przetrzymywania w aresztach.

W ostatnim czasie najdotkliwiej ucierpiały Polki , które od dawna borykają się z restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi aborcji, ograniczonym dostępem do ochrony zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego i informacji na ten temat, niedostateczną opieką i wsparciem w obliczu przemocy oraz utrwalaniem tradycyjnie im przypisywanych ról płciowych.

Według wyroku z 22 października ub.r., w którym TK orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Kobiety prawie całkowicie tracą prawo do przerwania ciąży.

Inną kwestią jest jawna dyskryminacja osób mniejszości społecznej – LGBT+

Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach – równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu.

Polska znajduje w homofonicznej czołówce Europy, prawo w kraju dyskryminuje osoby LGBT+ w obszarze rodziny. Polska należy do grupy 6 krajów UE, w których geje i lesbijki nie mogą się pobrać czy to zawierając związek partnerski czy biorąc ślub. Skala przemocy wobec osób innej orientacji jest ogromna, osoby nieheternormatywne mogą spotkać się z agresją cielesną i psychiczną, często są atakowane w wypowiedziach osób publicznych oraz poniżane.

Podsumowując, pomimo wielu deklaracji i organów ochrony podstawowych praw – nadal mamy wiele przypadków ich łamania na każdej płaszczyźnie – od dyskryminacji po odbieranie życia.

Jak zapobiec łamaniu praw człowieka?

Wytyczne ONZ podkreślają wiodącą rolę państwa w procesie poszanowania tych pra. To państwo powinno zapewnić efektywne funkcjonowanie mechanizmów zapobiegających łamaniu praw człowieka.

Źródła: