Kryteria akceptacji artykułów naukowych do publikacji

Jedną z najczęstszych przyczyn nieprzyjęcia artykułu naukowego do publikacji jest niepoprawna struktura tekstu. Oczywiście dobra struktura niczego nie gwarantuje: potrzebne są nie tylko dobre badania, ale i przejrzysty tekst napisany poprawnym językiem, jak i wiele innych kwestii (pisałem o nich m.in. we wpisie Jak napisać dobry artykuł naukowy, czyli naukowo o pisaniu). Ale właśnie brak odpowiedniej struktury pokazuje, że w ogóle nie wiemy, o co w tym interesie chodzi. Wiele czasopism w swoich wytycznych dla autorów podaje informacje o maksymalnej objętości tekstu, wytyczne co do przygotowania wykresów, załączników itd.

Jedną z najczęstszych przyczyn nieprzyjęcia artykułu naukowego do publikacji jest niepoprawna struktura tekstu. Oczywiście dobra struktura niczego nie gwarantuje: potrzebne są nie tylko dobre badania, ale i przejrzysty tekst napisany poprawnym językiem, jak i wiele innych kwestii (pisałem o nich m.in. we wpisie Jak napisać dobry artykuł naukowy, czyli naukowo o pisaniu). Ale właśnie brak odpowiedniej struktury pokazuje, że w ogóle nie wiemy, o co w tym interesie chodzi.

Wiele czasopism w swoich wytycznych dla autorów podaje informacje o maksymalnej objętości tekstu, wytyczne co do przygotowania wykresów, załączników itd. Jednakże równie wiele czasopism nie podaje, jakiej struktury tekstu oczekuje od autorów: zakłada się, że jest to oczywiste i zrozumiałe samo przez się. A bardzo często tak nie jest: szczególnie wśród młodych naukowców z kraju, w którym praktycznie nie poświęca się czasu na studiach (doktoranckich) na rozwijanie kompetencji akademickich i warsztatowych umożliwiających osiąganie zakładanych celów naukowych.

Wiedza o takiej strukturze nie jest wiedzą ukrytą. Jest to po prostu tak powszechny standard, że redakcje bardzo często zakładają implicite, że wszyscy to wiedzą. Taką klasyczną strukturą tekstu naukowego jest struktura IMRAD, której nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw sekcji (części) artykułu: Introduction, Methods, Results, and Discussion.

Poniżej pokażę Wam, na czym polegają podstawowe zasady owej struktury.

Etapy badania a sekcje artykułu

W strukturze IMRAD przyjmuje się, że każda część artykułu odpowiada jakiemuś etapowi naszego badania, który można skoncentrować wokół głównego pytania. Na przykład sekcja wprowadzająca (Introduction) ma odpowiedzieć na pytanie: co jest problemem badawczym, jakie jest tło odnośnego problemu, jak będę interpretował swoje wyniki, jakie jest tło metodologiczne itd.? Poniżej w tabeli zebrałem takie główne pytania i zestawiłem je z sekcjami artykułu. Zwróćcie uwagę, że strukturze IMRAD odpowiadają pogrubione wersy (o pozostałych odnoszących się do „struktury akademickiego pozycjonowania” będzie za chwilę).