[Referat] Chińska Republika Ludowa

[b]Chiny – ogólne informacje[/b] Chiny są położone w Azji wschodniej i obejmują swoim zasięgiem Tybet oraz część ziem Azji środkowej zamieszkanej przez 56 różnych grup etnicznych. Chiny są najludniejszym krajem świata. Są jednym z najstarszych państw i sięgają swą historią III tysiąclecia p.n.e. Kolebką cywilizacji i kultury chińskiej były prowincje wschodnie położone głównie na Nizinie Chińskiej. Tu znajdują się najważniejsze miejsca kultu religijnego konfucjanizmu, taoizmu, a także innych wyznań. Chińską Republikę Ludową zamieszkuje 1,3 miliarda ludzi.

[b]Chiny – ogólne informacje[/b] Chiny są położone w Azji wschodniej i obejmują swoim zasięgiem Tybet oraz część ziem Azji środkowej zamieszkanej przez 56 różnych grup etnicznych. Chiny są najludniejszym krajem świata. Są jednym z najstarszych państw i sięgają swą historią III tysiąclecia p.n.e. Kolebką cywilizacji i kultury chińskiej były prowincje wschodnie położone głównie na Nizinie Chińskiej. Tu znajdują się najważniejsze miejsca kultu religijnego konfucjanizmu, taoizmu, a także innych wyznań. Chińską Republikę Ludową zamieszkuje 1,3 miliarda ludzi. Pod względem powierzchni Chiny zajmują 4 miejsce na świecie. Państwo to ma powierzchnię 9 597 000 km2, a gęstość zaludnienia wynosi 135 osób/km2. PKB za 2007 rok wyniosło 24,7 bilionów juanów (RMB).

[b]Ustrój polityczny[/b] Stolicą Chin jest Pekin podlegający bezpośrednio władzom kraju. Obowiązującym ustrojem politycznym jest Republika Ludowa. Głową państwa jest prezydent Hu Jintao. Chiny to kraj konstytucyjnie socjalistyczny. Podobnie jak w innych krajach tzw. demokracji ludowej, faktyczną władzę pełni jedna partia - Komunistyczna Partia Chin. Jej ideologia jest jednocześnie naczelną ideologią państwową. Kraj jest podzielony na 21 prowincji, 5 regionów autonomicznych i 2 okręgi miejskie.

[b]Państwa graniczące z Chińską Republiką Ludową[/b] Do państw graniczących z Chinami zaliczamy: Na wschodzie: Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna Na północy: Mongolska Republika Ludowa Na północnym wschodzie: Rosja Na północnym zachodzie: Kirgistan, Kazachstan, Tadżykistanem Na zachodzie i południowym zachodzie: Afganistan, Indie, Pakistan, Bhutan, Nepal Na południu: Wietnam, Birma, Laos

[b]Krainy geograficzne[/b] Większą część Chin stanowią wyżyny i góry. Niziny zajmują tylko 10% powierzchni kraju, przy czym duża ich część przypada na stepy i pustynie na północy kraju. W północno-wschodniej części kraju leży rozległa Nizina Mandżurska otoczona górami. Na zachód od niziny ciągnie się Wielki Chingan, na północ Mały Chingan i na wschód Góry Wschodnio mandżurskie oraz Nizina Chińska. Na północy kraju wznosi się Wyżyna Mongolska z pustynią Ałaszan oraz Wyżyna Ordos, do której na południu przylega Wyżyna Lessowa. Równoleżnikowe pasma górskie oddzielają Wyżynę Lessową od Kotliny Syczuańskiej. Południowo-zachodnią część kraju zajmuje najwyżej położona wyżyna na ziemi – Wyżyna Tybetańska (o wysokościach 4000-5000 m n.p.m.). Wyżynę te otaczają najwyższe pasma górskie świata – Karakorum (ze szczytem K2 sięgającym 8611 m n.p.m.) od zachodu i Himalaje (z najwyższym szczytem świata Mount Everest sięgającym 8850 m n.p.m.) od południa. W północno-zachodniej części kraju rozciąga się Wyżyna Sinciańska rozdzielona górami Tien-Szan na Kotlinę Dżungarską i na Kotlinę Kaszgarską.

[b]Rzeki[/b] W Chinach jest ich ok.1500, o łącznej powierzchni dorzecza przekraczającej 1000 km². Główne rzeki wypływają ze źródeł na Wyżynie Tybetańskiej. Znaczny spadek terenu został wykorzystany do budowy licznych elektrowni wodnych. Najważniejsze rzeki Chin to Jangcy, Huangho (Żółta Rzeka), Zhujiang (Rzeka Perłowa) i Heilongjiang (Rzeka Czarnego Smoka, Amur). Mają one swoje ujścia w Pacyfiku.

[b]Jeziora[/b] Równina w środkowym i dolnym biegu rzeki Jangcy jest rejonem, gdzie występuje najwięcej jezior słodkowodnych. Największym z nich jest jezioro Poyanghu o powierzchni l3583 km². Na Wyżynie Tybetańskiej znajdują się głównie jeziora słone. Największym z nich jest Qinghai o powierzchni 4583 km².

[b]Miasta[/b] Do najważniejszych miast Chin zaliczamy: Pekin - będący stolicą Szanghaj - może pochwalić się największym portem morskim na świecie. Obecnie liczy 16,9 miliona mieszkańców. Tianjin – miasto portowe Chongqing - jest to najludniejsza i najrozleglejsza metropolia w Chinach Nanjing - stolica prowincji Jiangsu, jedno z siedmiu starożytnych miast chińskich Suzhou - połżone na południu prowincji Jiangsu, jest ważnym centrum gospodarczym i kulturalnym. Zwane miastem ogrodów lub też “Wenecją Wschodu”.

[b]Rolnictwo[/b] Chiny są krajem, w którym rolnicy stanowią przytłaczającą większość ludności, rolnictwo zajmuje bardzo ważne miejsce w gospodarce chińskiej. Większość pól uprawnych stanowią równiny i kotliny w części wschodniej kraju. Uprawa roślin jest najważniejszą gałęzią produkcji rolnej w Chinach, głównymi zbożami jest ryż, pszenica, kukurydza, i soja, a roślinami przemysłowymi bawełna, orzeszki ziemne, rzepak, trzcina cukrowa i burak cukrowy. W ciągu ostatnich lat rząd chiński konsekwentnie traktuje rozwijanie rolnictwa jako najgłówniejsze i najważniejsze zadanie, nieustannie zwiększa nakłady inwestycyjne na rolnictwo, podnosi dochody rolników, aby stopniowo realizować koordynacyjny rozwój wsi i miast.

[b]Przemysł[/b] Szybki rozwój przemysłu chińskiego zapoczątkował się w początku lat 50-tych ubiegłego wieku. Dzięki wysiłkom w ciągu minionych przeszło 50 lat produkcja głównych produktów przemysłowych Chin kilkadziesiąt razy a nawet kilkaset zwiększyła się. Wiele produktów przemysłowych produkcji chińskiej eksportuje się do różnych miejsc na świecie. Od 1996 roku chińska produkcja stali, węgla, cementu, nawozów chemicznych i telewizorów zajmuje pierwsze miejsce na świecie. W 2003 roku dodatkowa wartość produkcji przemysłowej Chin wyniosła 5 bilionów 361 miliardów 200 milionów juanów RMB, zwiększając się o 12.6% w porównaniu z poprzednim rokiem. Obecnie Chiny mogą produkować nie tylko samoloty, statki i samochody, a także sztuczne satelity oraz współczesne urządzenia przemysłowe. Został już stworzony niezależny system przemysłowy o pewnym poziomie technicznym i kompleksowych działach. W przyszłości Chiny będą w dalszym ciągu wcielać w życie strategię informatyzacji służącej uprzemysłowieniu kraju, by umacniać rolę szybkiego rozwoju przemysłu sprzyjającą rozwojowi gospodarki chińskiej.

[b]Usługi[/b] W Chinach usługi stają się stopniowo główną gałęzią zatrudnienia bezrobotnych. Liczba ludzi pracujących w usługach gwałtownie rośnie z 48 milionów 900 tys. osób w 1978 roku do przeszło 210 milionów osób w 2002 roku, zwiększając się o dwa razy niż liczba osób pracujących w przemyśle. Obecnie w Chinach usługi obejmują gastronomię, turystykę, handel detaliczny, bankowość, ubezpieczenia, informatykę, transport, reklamę, usługi prawne, księgowość i rachunkowość, zarządzanie nieruchomościami i inne.