Ferdydurke - szczegółowy plan wydarzeń

1)Dziwny poranek. a)Przebudzenie się bohatera i zwątpienie we własną dojrzałość. b)Zaskakujące odwiedziny profesora Pimki. c)Cofnięcie w latach Józia i zabranie go do szkoły. 2)Szkolna rzeczywistość. a)Metody „upupiania” młodzieży. b)Dwa klasowe obozy – „chłopaki” i „chłopięta”. c)Schematy i banały na lekcji polskiego. d)Przepełniona strachem i nudą lekcja łaciny. e)Pojedynek na miny Miętusa i Syfona. f)„Gwałt przez uszy”, czyli przymusowe uświadamianie Syfona. 3)Dygresja na temat sztuki. a)Refleksja autotematyczna – konstrukcja Ferdydurke. b)„Pomiędzy telefonem a kotletem”, czyli o recepcji dzieła literackiego.

1)Dziwny poranek. a)Przebudzenie się bohatera i zwątpienie we własną dojrzałość. b)Zaskakujące odwiedziny profesora Pimki. c)Cofnięcie w latach Józia i zabranie go do szkoły.

2)Szkolna rzeczywistość. a)Metody „upupiania” młodzieży. b)Dwa klasowe obozy – „chłopaki” i „chłopięta”. c)Schematy i banały na lekcji polskiego. d)Przepełniona strachem i nudą lekcja łaciny. e)Pojedynek na miny Miętusa i Syfona. f)„Gwałt przez uszy”, czyli przymusowe uświadamianie Syfona. 3)Dygresja na temat sztuki. a)Refleksja autotematyczna – konstrukcja Ferdydurke. b)„Pomiędzy telefonem a kotletem”, czyli o recepcji dzieła literackiego. c)Problem formy w życiu człowieka. d)Stosunek pisarza do tradycji literackiej.

4)Historia Filidora i Anty-Filidora. a)„Zanalizowana” żona Filidora. b)Rewanż – zsyntetyzowanie Flory Gente. c)Pojedynek profesorów.

5)Józio na stancji u Młodziaków. a)Nowoczesny światopogląd inżynierostwa. b)Fascynacja „nowoczesną pensjonarką” Zutą. c)Przeszukiwanie pokoju Zuty – listy miłosne w szufladzie. d)Podstępny plan Józia. e)Podglądanie rodziny Młodziaków. f)Dwóch nocnych adoratorów w pokoju Zuty. g)Gniew rodziców – obnażenie schematów.

6)Kolejna dygresja. a)Komentarz do Ferdydurke – wyjaśnienia dla czytelnika. b)„Męka złej formy” – wyliczenie problemów twórcy.

7)Filibert dzieckiem podszyty. a)Mecz na stadionie tenisowym. b)Seria groteskowych sytuacji spowodowana strzałem. c)Filibert i jego obrażana żona.

8)Dwór Hurleckich w Bolimowie. a)Wyprawa na wieś w poszukiwaniu prawdziwego parobka. b)Chłopi zachowujący się jak psy. c)Hurleccy – obraz konserwatywnego ziemiaństwa. d)Bratanie się z „prawdziwym” parobkiem. e)Bunt chłopów przeciw panom. f)Ucieczka z Bolimowa i „porwanie” Zosi. g)Końcowy pocałunek – przed formą nie ma ucieczki.