Horacy i Jan Kochanowski

Jan Kochanowski i Horacy byli twórcami, których dzieli kilkanaście stuleci, mimo to ich poezja i wyznawane poglądy są bardzo podobne. Horacy żyjący w I w p.n.e. był najwybitniejszym rzymskim poetą starożytnym. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na literaturę kolejnych epok, pieśni oraz satyry stały się wzorem dla późniejszych poetów. Jan Kochanowski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansowych w Europie a jednocześnie najlepszego poetę słowiańskiego okresy renesansu który ma ogromny wpływ na rozwój polskiego języka literackiego.

Jan Kochanowski i Horacy byli twórcami, których dzieli kilkanaście stuleci, mimo to ich poezja i wyznawane poglądy są bardzo podobne. Horacy żyjący w I w p.n.e. był najwybitniejszym rzymskim poetą starożytnym. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na literaturę kolejnych epok, pieśni oraz satyry stały się wzorem dla późniejszych poetów. Jan Kochanowski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansowych w Europie a jednocześnie najlepszego poetę słowiańskiego okresy renesansu który ma ogromny wpływ na rozwój polskiego języka literackiego. Jako człowiek renesansu i poeta, chętnie korzystał z antycznych wzorców i nawiązywał do starożytnej kultury. Szczególnie upodobanie do twórczości Horacego wynikało również z wyznawanego światopoglądu. Obaj poeci wyznawali filozofię opartą na epikureizmie i stoicyzmie. Porównując wiersze „O co poeta prosi Apollina” Horacego oraz „Na dom w Czarnolesie” J. Kochanowskiego, bardzo łatwo dostrzec analogie w wyznawanych wartościach. Zarówno Horacy jak i J. Kochanowski wyrażają pogardę dla posiadania bogactw materialnych jako celu w życiu, chwalą cnotę, proste i uczciwe życie. Dla obydwu ważną sprawą jest zdrowie, potrzeba do cieszenia się tym. Co już posiadają, dlatego proszą o to swoich bogów. Również żaden z poetów nie chce żyć w biedzie i wyrażając aprobatę dla zgromadzonych już dóbr pragną też spokojniej starości w pełni sił fizycznych i umysłowych w zaciszu własnego domu. Poglądy i wartości Wyznawane przez Horacego i Kochanowskiego oparte są na filozofii helleńskiej łączącej koncepcję stoicką i epikurejską. Horacy za swojego Boga uważa Apollina , to właśnie do niego kieruje swoje modlitwy , prosi m.in. o zdrowie ciała i umysłu , aby Apollon uchronił go przed śmiercią , chce również . by mógł korzystać z tego co posiadał do tej pory.  Natomiast Jan Kochanowski w utworze “Na dom w Czarnolesie” za swojego Boga uważa Jezusa i w niego wierzy, Jest to utwór religijny, w którym autor zawarł osobista modlitwę. Podmiot liryczny zwraca się do swojego Pana o błogosławieństwo. Dom w Czarnolesie jest efektem pracy autora. Kochanowskiemu nie zależy na bogactwach , dobrobytach , pięknych pałacach zależy mu na tym domu ,w którym znalazł tyle szczęścia:.

Poeci zalecają życie spokojne i beztroskie, aby je osiągnąć należy ograniczyć pragnienia bogactw do minimum i trzymać się „złotego środka” zachowując umiar we wszystkim.  Na postawie wiersza „O co poeta prosi Apollona” oraz „Na dom w Czarnolesie” dobrym byłoby stwierdzenie, jakoby ci poeci byli do siebie niezmiernie podobni, mimo czasu jaki ich dzieli. Świadczy to w dużym stopniu o ponadczasowym charakterze ich twórczości, które mimo iż dla każdego z nich są osobiste i niepowtarzalne, to są także niezwykle do siebie podobne i przekazujące te same idee oraz usposobienia.