Granica jako powieść psychologiczna oraz powieść o karierze i odpowiedzialności

[b]Zenon Ziembiewicz[/b] chciał przekształcić rzeczywistość według własnych poglądów, jednak rzeczywistość przekształciła jego. Decydując się na zrobienie kariery, wybrał przystosowanie i zgodę na otaczający świat. Dostał się w tryby machiny politycznej która zniszczyła jego samodzielność, poczucie sprawiedliwości i odpowiedzialność moralną. Przegrał nie tylko jako osoba publiczna ale także jako człowiek który przekroczył granice moralne. [b]Justyna Bugutówna[/b] to skrzywdzona dziewczyna ale uosobienie pewnych wyobrażeń o świecie, często prymitywnych i naiwnych. Jej naiwne rozumienie świata sprawiło, że była łatwo wierna, naiwna, nie znała życia.

[b]Zenon Ziembiewicz[/b] chciał przekształcić rzeczywistość według własnych poglądów, jednak rzeczywistość przekształciła jego. Decydując się na zrobienie kariery, wybrał przystosowanie i zgodę na otaczający świat. Dostał się w tryby machiny politycznej która zniszczyła jego samodzielność, poczucie sprawiedliwości i odpowiedzialność moralną. Przegrał nie tylko jako osoba publiczna ale także jako człowiek który przekroczył granice moralne.

[b]Justyna Bugutówna[/b] to skrzywdzona dziewczyna ale uosobienie pewnych wyobrażeń o świecie, często prymitywnych i naiwnych. Jej naiwne rozumienie świata sprawiło, że była łatwo wierna, naiwna, nie znała życia.

[b]Elżbieta Biecka[/b] charakteryzowała się wrażliwością, tkwiła całkowicie w mieszczańskim życiu, które akceptowała, jest to kobieta tolerancyjna, nad wyraz wyrozumiała i opanowana