Charakterystyka Halie Selasje

Halie Selasje był cesarzem Etiopii przy prawie czterdzieści lat. Jest także głównym bohaterem książki pt:“cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego. Z tego dzieła literackiego możemy dowiedzieć się wielu rzeczy na temat tego władcy. Cesarz był kruchy i drobny. Śpiąc w swoim łóżku był praktycznie niezauważalny “ginął w pościeli”. W książce pisze, iż ważył on około pięćdziesięciu kilogramów. Halie na ważniejsze uroczystości zakładał mundur z wieloma odznaczeniami. Halie Selasje był człowiekiem, który nigdy po sobie nie dawał oznak zdenerwowania.

Dodaj artykuł aby odblokować treść

Halie Selasje był cesarzem Etiopii przy prawie czterdzieści lat. Jest także głównym bohaterem książki pt:“cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego. Z tego dzieła literackiego możemy dowiedzieć się wielu rzeczy na temat tego władcy.

Cesarz był kruchy i drobny. Śpiąc w swoim łóżku był praktycznie niezauważalny “ginął w pościeli”. W książce pisze, iż ważył on około pięćdziesięciu kilogramów. Halie na ważniejsze uroczystości zakładał mundur z wieloma odznaczeniami.

Halie Selasje był człowiekiem, który nigdy po sobie nie dawał oznak zdenerwowania. Chciał uchodzić wśród ludu za dobrotliwego i pocieszającego władcę. Niestety w rzeczywistości okazywał się bezwzględnym tyranem.

Cesarz Etiopii kazał nazywać się “królem królów”;“wybrańcem bogów”;“najdostojniejszym panem”;“zwycięskim lwem pleminienia Judy” czy “trzcigodnym Panem”

Poddani Cesarza oddawali mu wręcz pobożną cześć. W rzeczywistości bali się go. Wzbudzał on wśród poddanych strach i lęk. Mieli oni do cesarza ogromny respekt, uwielbienie czy cześć.Niezależnie od tych uczuć zabiegali i jego względy.

Haile Selasje nie dbał o swoich poddanych, inteligentnie nimi manipulował. Nie interesowały go lody poszczególnych jednostyek. Wymagał on wobec ludu bezwzględej lojalności.

Cesarz Etiopii Halie Selasje wzbudza we mnie negatywne uczucia. Poddani wykonywali za niego wręcz absurdalne czynności a on o nich nie dbał, Wymagał wiele ale sam nic nie dawał.

OPRACOWAŁA : IZABELA WÓCJIK