Jan Kochanowski - biografia w formie testu pytań

Kiedy i gdzie się urodził? Urodził się w 1530r. w Sycynie koło Zwolenia Jakiego był herbu? Korwin Kim byli jego rodzice? Piotr Kochanowski - komornik radomski, sędzia ziemski sandomierski Anna Białaczowska - właścicielka dóbr Policzna, herbu Odrowąż Kto opisał jego matkę, w jakim tekście i dlaczego? Jan Kochanowski określa swą matkę w ostatnim z Trenów, jako kogoś, kto perswazją umiał złagodzić ból i rozpacz po stracie dziecka. Wspomina ją też Łukasz Górnicki w Dworzaninie polskim nazywając ją panią „stateczną i bardzo trefną” przedstawiając ideał dworzanina.

  1. Kiedy i gdzie się urodził? Urodził się w 1530r. w Sycynie koło Zwolenia

  2. Jakiego był herbu? Korwin

  3. Kim byli jego rodzice? Piotr Kochanowski - komornik radomski, sędzia ziemski sandomierski Anna Białaczowska - właścicielka dóbr Policzna, herbu Odrowąż

  4. Kto opisał jego matkę, w jakim tekście i dlaczego? Jan Kochanowski określa swą matkę w ostatnim z Trenów, jako kogoś, kto perswazją umiał złagodzić ból i rozpacz po stracie dziecka. Wspomina ją też Łukasz Górnicki w Dworzaninie polskim nazywając ją panią „stateczną i bardzo trefną” przedstawiając ideał dworzanina.

  5. Kto z rodziny Kochanowskiego parał się literaturą? Jego dwaj bracia - Mikołaj i Andrzej

  6. W jakich latach studiował w Krakowie i co? Studiował na Wydziale sztuk wyzwolonych na Akademii Krakowskiej w 1544-1547r.

  7. W jakich latach studiował we Włoszech (nazwy uniwersytetów i miejscowości)? Padwa: 1552-1555, 1556-1557 i 1558-1559.

  8. W którym mieście włoskim i gdzie można znaleźć tablicę upamiętniającą Kochanowskiego? Tablica znajduje się w kościele Eremitów w Padwie we Włoszech.

  9. W kim się kochał, pod jakim imieniem uwiecznił tę kurtyzanę i w jakim dziele? Imię Hanna (Anna) było ulubionym imieniem Kochanowskiego. Nosiła je matka poety, Anna Białaczowska. Jan Kochanowski nazywa w wierszach (utwór Panna XI) tym imieniem również swoją żonę, Dorotę.

  10. Kiedy zmarła jego matka i ojciec, co to zmieniło w jego życiu? Piotr Kochanowski zmarł w 1547r. Anna Białaczowska zmarła w 1557r. – po jej śmierci zakończył edukację w Włoszech

  11. Czym zajmował się zaraz po zakończeniu nauk? Na jakich dworach przebywał i w jakim charakterze? Podróżował po Włoszech, Niemczech i Francji. Przebywał na dworach Tarnowskich, Tęczyńskich, Jana Firleja oraz biskupa krakowskiego Filipa Padniewskiego i Zygmunta Augusta.

  12. Jaką funkcję pełnił na dworze królewskim? Na dworze Zygmunta pełnił funkcję sekretarza królewskiego. Przy dworze Zygmunta II Augusta opisywał ważne dla Rzeczypospolitej wydarzenia, w tym hołd pruski.

  13. Z jakiej okazji napisał pierwszy polski dramat? „Odprawa posłów greckich” była prezentem ślubnym dla Jana Zamoyskiego.

  14. Dlaczego w jeden z fraszek napisał o sobie „jutro zasię cichy ksiądz w kapitule”? Kochanowski był proboszczem poznańskim mającym prawo zasiadać w radzie biskupiej.

  15. W jakiej wojnie brał udział? W 1567 towarzyszył królowi w wyprawie radoszkowickiej, będącej próbą demonstracji zbrojnej w czasie wojny przeciwko Rosji.

  16. Na którym dworze spotkał się z innowiercami (protestantami)? Na uniwersytecie w Królewcu, ośrodku myśli luterańskiej, gdzie studiował.

  17. Wymień nazwiska mecenatów Kochanowskiego. Albrecht Hohenzollern, Filip Padniewszki, Jan Firlej i Piotr Myszkowski

  18. Kiedy i z kim się ożenił, podaj imiona jego dzieci. Ożenił się z Dorotą Podlodowską (data ślubu jest sporna, w literaturze można spotkać lata: 1569 lub 1570, 1574, a nawet 1577), imiona jego dzieci to: Urszula, Hanna (Anna), Ewa, Poliksena, Elżbieta (Halszka), Krystyna, Jan.

  19. Kiedy urodziło się jego najmłodsze dziecko? Po jego śmierci.

  20. Kiedy zmarł Jan Kochanowski? Zmarł 22 sierpnia 1584 w Lublinie

  21. Co robił tuż przed śmiercią w Lublinie? Udał się tam, aby wnieść skargę do króla w sprawie zabójstwa swojego szwagra – Jakuba Podlodowskiego.

  22. Gdzie został prawdopodobnie pochowany? W parafii w Zwoleniu w krypcie znajdującej się pod budynkiem kościoła.

  23. Wymień wszystkie funkcje społeczne jakie pełnił. poeta polski epoki renesansu, sekretarz królewski, pleban, dramaturg