Konferencja pokojowa w Paryżu 28 czerwca 1919r. List otwarty do obywateli Wielkiej Brytanii

[b]Konferencja pokojowa w Paryżu[/b]

Na konferencji pokojowej 28 czerwca 1919 r podpisano w Wersalu traktat pokojowy, który 16 lipca Niemcy ostatecznie ratyfikowały warunki traktatu zwanego traktatem wersalskim. Sejm polski ratyfikował go 31 lipca 1919 r, a postanowienia weszły w życie 10 stycznia 1920. Na jego mocy Polska otrzymała Pomorze Wschodnie bez Gdańska i znaczną część Wielkopolski (bez Wschowy, Babimostu, Międzyrzecza, Skwierzyny), a na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku zapowiedziano plebiscyty. Natomiast Gdańsk stał się Wolnym Miastem.

Traktat wersalski nie spełnił oczekiwań Polaków, za sprawą brytyjskiego premiera Davida Lloyda George’a Polska uzyskała na zachodzie znacznie mniej terytoriów i mieszkańców, niż wynikało to z wcześniejszych ustaleń Komisji do Spraw Polskich.

Decyzje podjęte w stosunku do Polski były korzystne dla Polaków, mimo że oczekiwania były większe. Udało nam się uzyskać znaczne terytoria pomimo słabej pozycji na arenie między narodowej co można uznać za znaczący sukces.

[b]List otwarty[/b]

Drodzy obywatele Wielkiej Brytanii!

Zwracam się do was z prośbą w imieniu całego narodu Polskiego o skierowanie waszej uwagi na sytuację w której znaleźliśmy się. Po wielu latach wreszcie Polacy mogą odbudować swoją ojczyznę, stanowić jedno Państwo. Niemcy zagrabili nasze dawne tereny. Chcemy je odzyskać tym samym tworząc naszą pozycję w Europie środko-wschodniej co jest niezbędne do utrzymania pokoju w tym regionie. Jeśli pozwolicie zgodnie z zamierzeniami waszego premiera Davida Lloyda George'a na pozostawienie Niemcom zbyt dużej swobody, może obrócić się to przeciw wam i nam wszystkim. Niemcy poczują się bezkarnie i będą chcieć znów wzrosnąć na sile sprzeciwiając się nie tylko wobec Polski ale i tych którzy im na tę swobodę pozwolili. 

Proszę was o rozsądek w trosce o nasze wspólne dobro i bezpieczeństwo. Nie dajcie się zwieść pozornym korzyściom ułożenia dobrych stosunków z Niemcami. Jak wiele razy historia pokazała to na swych kartach może być to jedynie pozorna korzyść.