Kosmki jelitowe - budowa i ich znaczenie

Kosmki jelitowe są małymi wypustkami umieszczonymi na powierzchni błony śluzowej jelita cienkiego. Ich zadaniem jest zwiększenie powierzchni wchłaniania. Kosmki jelitowe są silnie unerwione, występują w nabłonku jednowarstwowym walcowatym. Tkanka nabłonkowa kosmka jest tkanką włosowatą, przez co dodatkowo zwiększa swoja powierzchnię chłonną. Występują na niej pojedyncze włoski zwane mikrokosmkami. Kosmek jelita cienkiego ma od 0,3 do 1,5 mm długości, a na jednym milimetrze kwadratowym jest ich od 10 do 40. Zwiększa to powierzchnię jelita cienkiego około 20 razy tak więc powierzchnia chłonna jelita cienkiego osiąga wymiary od 4 do 7 metrów kwadratowych.

Kosmki jelitowe są małymi wypustkami umieszczonymi na powierzchni błony śluzowej jelita cienkiego. Ich zadaniem jest zwiększenie powierzchni wchłaniania. Kosmki jelitowe są silnie unerwione, występują w nabłonku jednowarstwowym walcowatym. Tkanka nabłonkowa kosmka jest tkanką włosowatą, przez co dodatkowo zwiększa swoja powierzchnię chłonną. Występują na niej pojedyncze włoski zwane mikrokosmkami.

Kosmek jelita cienkiego ma od 0,3 do 1,5 mm długości, a na jednym milimetrze kwadratowym jest ich od 10 do 40. Zwiększa to powierzchnię jelita cienkiego około 20 razy tak więc powierzchnia chłonna jelita cienkiego osiąga wymiary od 4 do 7 metrów kwadratowych.

W każdym kosmku jelitowym znajdują się naczynia krwionośne: limfatyczne i włosowate. Składniki pokarmowe wchłonięte są przez kosmki do krwi, zanim przejdą do ogólnego krwiobiegu, przedostają się przez żyłę wrotną do wątroby.