Temat: Jakich wyborów moralnych Twoim zdaniem dokonuje współczesny nastolatek i czy literatura lub inne sztuki mogą wpływać na podejmowanie przez nastolatka życiowych decyzji? Swoje rozważania poprzyj przykładami z różnych dzieł sztuki.

Temat: Jakich wyborów moralnych Twoim zdaniem dokonuje współczesny nastolatek i czy literatura lub inne sztuki mogą wpływać na podejmowanie przez nastolatka życiowych decyzji? Swoje rozważania poprzyj przykładami z różnych dzieł sztuki. Czym jest moralność? To taka wiedza, dzięki której potrafimy powiedzieć czy ktoś zrobił dobrze (i należy go za to pochwalić), czy źle (i należy go za to ukarać). Czy moralność jest zawsze taka sama? Nie. Moralność jest uzależniona od środowiska społecznego, czasów, w jakich się żyje, wychowania.

Temat: Jakich wyborów moralnych Twoim zdaniem dokonuje współczesny nastolatek i czy literatura lub inne sztuki mogą wpływać na podejmowanie przez nastolatka życiowych decyzji? Swoje rozważania poprzyj przykładami z różnych dzieł sztuki.

Czym jest moralność? To taka wiedza, dzięki której potrafimy powiedzieć czy ktoś zrobił dobrze (i należy go za to pochwalić), czy źle (i należy go za to ukarać).

Czy moralność jest zawsze taka sama? Nie. Moralność jest uzależniona od środowiska społecznego, czasów, w jakich się żyje, wychowania.

Często my, nastolatkowi, nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest podjąć właściwą decyzję już w tak młodym wieku. Gdy raz na złą drogę zejdziesz – wrócić trudno będzie. Często, gdy mamy jakieś problemy, zamykamy się w sobie, popadamy w depresję itp. W takich momentach aby nieco „podnieść na duchu” sięgamy po ciekawe książki lub filmy. Niekiedy trafiamy w nich na podobne problemy do naszych i staramy się postępować jak bohaterowie utworów.

Takim codziennym problemem każdego człowieka, nie tylko nastolatka, jest strach przed wyznaniem prawdy. A przecież prawda to czyn powszechnie uznany za moralnie dobry! Dlaczego kłamiemy? Dlatego, że chcemy ukryć nasze złe cechy, nasze słabości a czasami dlatego, że jesteśmy przekonani iż bez kłamstwa dana sprawa nie da się rozwiązać. Wielokrotnie z kłamstwem spotkała się Aniela Kowalik – bohaterka „Kłamczuchy” Małgorzaty Musierowicz.

Aniela spotkała Pawełka, który przyjechał na wakacje do Łeby, jej rodzinnego miasta. Gdy Pawełek wraca do Poznania młodzi piszą do siebie listy ale Anieli to nie wystarcza. Postanawia zrezygnować z marzeń o szkole aktorskiej i zapisuje się do Liceum Poligraficznego w Poznaniu. Gdy dociera na miejsce zatrzymuje się u brata swego ojca, Mamerta. Rodzina przyjmuje ją z otwartymi ramionami. Aniela to urodzona kłamczucha więc nie miała problemu z przekonaniem wujostwa, że ojciec powtórnie się ożenił z dwudziestoletnią Marylką, że ma przyrodniego brata Filipa, że nikt nie poświęca jej wiele czasu, co wzbudziło w nich współczucie i „przełamało pierwsze lody”. Anielka często posługuje się kłamstwem i nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takich czynów. Aby znaleźć się bliżej Pawełka zatrudniła się u niego w domu jako pomoc domowa pod nazwiskiem Franciszka Wyrobek. Myślała, że dzięki kłamstwom Pawełek będzie jej na zawsze i tu się pomyliła! Będąc Franią dowiedziała się wielu rzeczy o swym ukochanym, jak np. że podoba mu się Danusia, że wiersz, który jej przysłał napisała owa panna itp. Strasznie się zawiodła na Pawle ale zrozumiała, że wina częściowo leży po jej stronie z powodu kłamstw. Ale kłamczucha zawsze będzie kłamczuchą. Dlatego książka uczy nas aby nie kłamać, bo mogą wyniknąć z tego rzeczy, których nigdy byśmy się nie spodziewali.

Czy potrafimy docenić przyjaźń? Czy doceniamy poświęcenie dla przyjaźni? Często w ogóle go nie zauważamy. Przyjaźń jest rzeczą bezcenną, niepowtarzalną. „Na własnej skórze” doświadczyli tego bohaterowie powieści „Ten obcy” autorstwa I. Jurgielewiczowej. Tytułowy bohater – Zenek, dzięki przyjaciołom odnalazł wuja, przekonał się, że innym można zaufać. Przyjaźń uchroniła go przed czynami nagannymi: kradzieżą, kłamstwem. Dzięki niej nauczył się, że człowiek musi pomagać innym i sam korzystać z pomocy. Zenek zrozumiał, że każdą krzywdę trzeba naprawić a dorosłym można zaufać. Zdobył prawdziwych przyjaciół.

Przyjaźń pozwoliła Uli zrozumieć ojca, zbliżyć się do niego. Dzięki przyjaźni poznała pierwsze uczucie miłości i odzyskała radość życia. Ula nie wymaga od Zenka zwierzeń, poświęca się dla niego (pracuje, by oddać ukradzione pieniądze i dwukrotnie prosi ojca o pomoc).

Pestka zrozumiała, że w człowieku nie liczy się tylko wygląd zewnętrzny, nauczyła się dostrzegać niedolę innych, stała się bardziej wrażliwa. Chciałaby pomóc Zenkowi; chłopak podoba jej się ale czasami jego tajemniczość irytuje ją. Jest zazdrosna o Ulę.

Marian i Julek dzięki przyjaźni docenili własnych rodziców i dziadków, stali się bardziej wrażliwi na los innych ludzi, wykształcili takie cechy jak poświęcenie i odpowiedzialność. Marian rozumie skrytość Zenka. Nie oczekuje od niego zwierzeń, nie narzuca się, ale nie może zaakceptować kradzieży. Julek jest zafascynowany Zenkiem, czuje się wyróżniony przebywając w jego towarzystwie. Dla Zenka mógłby poświęcić wszystko. Znajomość z nim traktuje jak przygodę.

Bohaterowie powieści stanęli nie raz przed dylematem: czy poświęcić się w imię przyjaźni, czy też zrobić tak, żeby mi było dobrze? Każdy nastolatek w pewnym momencie życia staje przed takim wyborem.

Bohaterki powieści Kirsten Miller „Kiki Strike – Miasto Cieni” w pewnym momencie stanęły przed trudnym wyborem: czy należy powtórnie zaufać Kiki? Kiki Strike jest tajemniczą nastolatką, która wraz z towarzyszkami: Ananką Fishbein, Luz Lopez, Betty Bent, DeeDee Morlock oraz Ooną Wong stara się zablokować wszystkie wejścia prowadzące do Miasta Cieni znajdującego się pod Nowym Jorkiem. Podczas pierwszej wyprawy dotarły pod największy bank w mieście i usiłując dostać się do wejścia, aby je zablokować wysadziły sąsiednie drzwi. Przez materiał wybuchowy, który okazał się zbyt silny DeeDee wylądowała w szpitalu, a Kiki ulotniła się bez śladu. Dziewczyny nadal szukały i blokowały wejścia do Miasta Cieni a także chroniły księżniczkę Sidonię. Przekonane o zdradzie Kiki starały się o niej zapomnieć. Nową przywódczynią grupy została Ananką. W krytycznym momencie, gdy zdawało się, że już nic i nikt nie jest w stanie im pomóc zjawia się Kiki. I tu pojawia się problem. Dziewczyny nie wiedzą, czy Kiki i tym razem ich nie zostawi, czy warto jej zaufać, dać ostatnią szansę. Ananką, jako przywódczyni grupy, przyjmuje dezerterkę z otwartymi ramionami. Zawierza intuicji i własnemu sercu. Ma rację. Kiki pomaga im obalić grupę przestępczą i… wyjawia własną, dotąd tajemniczą historię. To Kiki, a nie Sidonię, jest prawowitą władczynią Pokrowii, obecnie nieistniejącego państwa. Ale wszystko dobre, co się dobrze kończy. Najważniejszym wątkiem powieści jest moment, w którym przyjaciółki nie tracą zaufania do Kiki. Stanęły przed trudnym wyborem, ale wybaczyły jej i przyjęły ją na powrót do swojego grona.

Bohaterowie książek, szczególnie tych dla młodzieży, są tacy jak my. Zwykli, przeciętni, chodzą do szkoły, mają rodzinę, przyjaciół, a przede wszystkim potrafią dokonywać właściwych wyborów. Każdy nastolatek ma własne problemy, ale niezależnie od tego jakie te dylematy są, zawsze trzeba dokonać wyboru między dobrem a złem. I choć książki mogą nas wiele nauczyć, znacznie wpłynąć na nasze decyzje, to i tak wybór należy do nas, do każdego człowieka.