Miłość tematem utworów literackich. Odwołaj się do znanych ci utworów.

Miłość jest obecna w utworach literackich od zawsze. To uczucie, o którym pisało wielu twórców w różnych epokach literackich. Miłość to najważniejsze uczucie w życiu, silna i głęboka ma szansę przetrwać różne klęski i niepowodzenia życiowe. Jeśli darzymy drugą osobę wielką i gorącą miłością, jesteśmy w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu. Miłość Ligii i Winicjusza, bohaterów Quo vadis Henryka Sienkiewicza wzrusza i zachwyca. Ich uczucie przetrwało mimo wielu przeciwności losu i cierpień.

Dodaj artykuł aby odblokować treść

Miłość jest obecna w utworach literackich od zawsze. To uczucie, o którym pisało wielu twórców w różnych epokach literackich. Miłość to najważniejsze uczucie w życiu, silna i głęboka ma szansę przetrwać różne klęski i niepowodzenia życiowe. Jeśli darzymy drugą osobę wielką i gorącą miłością, jesteśmy w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu.

Miłość Ligii i Winicjusza, bohaterów Quo vadis Henryka Sienkiewicza wzrusza i zachwyca. Ich uczucie przetrwało mimo wielu przeciwności losu i cierpień. Miłość tych dwojga dawała im prawdziwe szczęście i spełnienie serca ich przepełniła zupełna pewność, że cokolwiek by się mogło zdarzyć, oni nie przestaną się kochać i należeć do siebie. I z tego powodu spływał w ich dusze niewypowiedziany spokój. Winicjusz czuł przy tym, że to jest miłość nie tylko czysta i głęboka, ale całkiem nowa, taka, jakiej świat dotąd nie znał i dać nie mógł.Miłość Ligii i Winicjusza to typowa miłość z przeszkodami. Winicjusz zakochuje się w Ligii od pierwszego wejrzenia. Ligia początkowo broni się przed zalotami młodego patrycjusza. Jest świadoma tego, że dzieli ich religia. Ligia jest chrześcijanką, gotowa jest poświęcić życie za swą religię. Ligia była zawsze pokorna wobec wyroków Boga, bezgranicznie oddana chrześcijaństwu. Miłość pomimo przeszkód wygrywa i staje się jedną z przyczyn przemiany wewnętrznej Winicjusza. Staje się on chrześcijaninem. Ligia potrafiła wybaczyć Winicjuszowi jego przemoc, opiekowała się nim, gdy został ranny. Winicjusz widział wówczas w Ligii bóstwo: czuł tylko, że w odpowiedzi jej jest jakaś osobista tkliwość i wprost nadludzka dobroć, która wstrząsa nim do głębi duszy Dzięki postawie Ligii, miłość Winicjusza, początkowo powierzchowna, przeradza się w silne i głębokie uczucie, odmieniające dotychczasowe spojrzenie na świat. Od tej chwili staje się żarliwym chrześcijaninem. Po wyjaśnieniu wszystkich trudności i nieporozumień apostoł Piotr błogosławi związek Ligii i Winicjusza. Z listu Winicjusza Petroniusz dowiaduje się, że oboje z Ligią żyją szczęśliwie na Sycylii, pamiętając o naukach Chrystusa. Miłość Ligii i Winicjusza, mimo, że z przeszkodami, to zmierzała do szczęśliwego końca. Dobra i uczciwa Ligia jest bohaterką, wzorem godnym naśladowania.