Części mowy

Rzeczownik-( kto? co?) Odmieniają się przez przypadki i liczby Pytania przypadków zależnych: Mianownik kto? co? Dopełniacz kogo? czego? Celownik komu? czemu? Biernik kogo? co? Narzędnik z kim? z czym? Miejscownik o kim? o czym? Wołacz o! Przymiotnik (jaki? jaka? jakie? czyj? czyja? czyje? który? która? które?) odmieniają się przez przypadki, liczby, posiadają określony rodzaj gramatyczny.. Czasownik (co robi? co się z nim dzieje? w jakim jest stanie?) Odmienia się przez osoby, liczby, rodzaje, czasy, tryby, strony i aspekty.

Rzeczownik-( kto? co?) Odmieniają się przez przypadki i liczby Pytania przypadków zależnych: Mianownik kto? co? Dopełniacz kogo? czego? Celownik komu? czemu? Biernik kogo? co? Narzędnik z kim? z czym? Miejscownik o kim? o czym? Wołacz o! Przymiotnik (jaki? jaka? jakie? czyj? czyja? czyje? który? która? które?) odmieniają się przez przypadki, liczby, posiadają określony rodzaj gramatyczny.. Czasownik (co robi? co się z nim dzieje? w jakim jest stanie?) Odmienia się przez osoby, liczby, rodzaje, czasy, tryby, strony i aspekty. Liczebnik (ile? który z kolei?). Odmienia się podobnie jak rzeczowniki przez przypadki, liczby, rodzaje. Liczebniki możemy podzielić na: Liczebniki główne np.: dwa, siedem, dwadzieścia itp. Liczebniki porządkowe oznaczające kolejność np..: pierwszy, drugi, trzeci. Liczebniki zbiorowe np.: dwoje, troje, dziesięcioro, dwanaścioro, osiemnaścioro Liczebniki nieokreślone np.: kilka, kilkanaście. Liczebniki ułamkowe np.: pół, półtora, dwie trzecie.

Zaimek rzeczowny (kto? co?) Zaimek przymiotny (jaki? jaka? jakie?) Zaimek liczebny (ile? który z kolei?)

NIEODMIENNE CZĘŚCI MOWY: Przysłówek (jak? kiedy? gdzie?) Zaimek przysłowny (jaki? kiedy? Gdzie?) Przyimek (Przykłady: po, przed, za, do, pod, nad, przy, z, ze.) Spójnik (Przykłady: i, oraz, albo, lecz, ponieważ, dlatego.) Wykrzyknik (och!, ach!, oj!, ojej!) (brzdęk!, bum!, łup!) Partykuła (-by, -bym, byśmy, -byście, -byś, -że, -ż) (nie, już, niech, by).