Jutrzenka

osiemdziesięciu tysięcy mieszkańców, daleko więc jej więc do dwumilionowego Paryża. Zamieszkują ją w przeważającej większości ludzie pochodzenia mieszczańsko-ludowego. Stąd na przykład festyny ludowe na Placu Ujazdowskim. W centrum Warszawa nie odznacza się żadną osobliwością. Dorożki pędzą w określonych kierunkach lub stają bez powodu, w obie strony ciągną się potoki ludzi. Warszawa z powieści Prusa jest smutnym miastem, jednoczenie zaś - skomplikowanym. Bez odpowiedniego przewodnika, który poprowadziłby czytelnika bezpiecznymi ulicami do właściwych miejsc i życzliwych ludzi, można się tu zgubić.

osiemdziesięciu tysięcy mieszkańców, daleko więc jej więc do dwumilionowego Paryża. Zamieszkują ją w przeważającej większości ludzie pochodzenia mieszczańsko-ludowego. Stąd na przykład festyny ludowe na Placu Ujazdowskim.

W centrum Warszawa nie odznacza się żadną osobliwością. Dorożki pędzą w określonych kierunkach lub stają bez powodu, w obie strony ciągną się potoki ludzi. Warszawa z powieści Prusa jest smutnym miastem, jednoczenie zaś - skomplikowanym. Bez odpowiedniego przewodnika, który poprowadziłby czytelnika bezpiecznymi ulicami do właściwych miejsc i życzliwych ludzi, można się tu zgubić.

Paryż

To miasto prawdziwie nowoczesne, wielka aglomeracja o ogromnym tempie życia, dynamice i wspaniałych perspektywach. Pisarz idealizuje jego obraz, przedstawiając jako miejsce wręcz utopijne, w którym żyje szczęśliwe społeczeństwo: “Eh! ja tobie mówię, cud, nie miasto”.

Tu przestrzeń jest o wiele

Więcej: http://www.edulandia.pl/lektury/1,90217,5183309,Lalka___motywy.html#ixzz2QYpMKNV3