Ruch drgający

Ruchem drgajacym harmonicznie nazywamy taki ruch zmienny, w ktorym sila dzialajaca na drgajacy obieg jest wprost proporcjonalna do wychylenia z polozenia rownowagi i zwrocona w strone polozenia rownowagi. A- maksymalne wychylenie ciala z polozenia rownowagi zwane amplituda drgan. Okres T ruchu harmionicznego to czas w ktorym cialo wykonuje jedno pelne drganie. Ruch harmoniczny mozna porownac z ruchem jednostajnym po okregu oba ruchy odbywaja sie po zamknietym torze. oba ruchy sa okresowe (cykilcznie powtarzajace sie) sila w obu ruchach jest sila dosrodkowa, zwort jej jest do srodka odcinka w ruchu harmoniocznym do srodka kola w ruchu po okregu.

Ruchem drgajacym harmonicznie nazywamy taki ruch zmienny, w ktorym sila dzialajaca na drgajacy obieg jest wprost proporcjonalna do wychylenia z polozenia rownowagi i zwrocona w strone polozenia rownowagi. A- maksymalne wychylenie ciala z polozenia rownowagi zwane amplituda drgan. Okres T ruchu harmionicznego to czas w ktorym cialo wykonuje jedno pelne drganie. Ruch harmoniczny mozna porownac z ruchem jednostajnym po okregu

  1. oba ruchy odbywaja sie po zamknietym torze.
  2. oba ruchy sa okresowe (cykilcznie powtarzajace sie)
  3. sila w obu ruchach jest sila dosrodkowa, zwort jej jest do srodka odcinka w ruchu harmoniocznym do srodka kola w ruchu po okregu. Cialo ktore drga zgodnie z powyzszym wzorem nazywa sie oscylatorem harmonicznym. Jezeli cialo rozpoczyna ruch bedac wychylonym z polozenia rownowagi to x=Asin (wt + q) q- faza poczatkowa np. jesli cialo jest maksymalnie wychylone z polozenia rownowagi to q= 90stopni= pi/2 Na cialo o masie m dragajacy ruchem harmonicznym zawieszone na sprezynie o wspolczynniku sprezystosci h dziala sila sprezystosci skierowana przeciwnie do wychylenia. Wahadlo matematyczne to punkt materialny zawieszony na cienkiej niewazkiej, nierozciagliwej nici. Przy niewielkich wychyleniach alfa=7stopni z polozenia rownowagi wahadlo matematyczne wykonuje dragania harmoniczne. Okres drgan wlasny wahadla matematycznego. Opis sil dzialajacych na wahadlo: Wypadkowa sila N i Fg to sila dosrodkowa odpowiedzialna za ruch kulki po fragmencie okregu. Sila Fx nadaje kulce styczne przyspieszenie - odpowiedzialna jest za ruch dragajcy.