Epoki

1.romanizm 2.gotyk 3.renesans 4.barok 5.rokoko 6.klasycyzm 7.romantyzm 8.realizm 9.impresjonizm 10.symbolizm 11.secesja 12.postimpresjonizm 13.fowizm 14.kubizm 15.futuryzm 16.ekspresjonizm 17.abstrakcjonizm 18.dadaizm 19.surrealizm ad. 1 romanizm Romanizm to styl architektoniczny, który narodził się w Europie ok. X w. naszej ery. Za jego kolebkę uważana jest zachodnio-środkowa część kontynentu: Francja, północne Włochy oraz Niemcy. Sam nurt powstał ze względu ponowne zainteresowanie się sztuką starożytną. Rozwijał się on do XIII w., kiedy został zastąpiony przez zapoczątkowany we Francji gotyksakralnej.

1.romanizm 2.gotyk 3.renesans 4.barok 5.rokoko 6.klasycyzm 7.romantyzm 8.realizm 9.impresjonizm 10.symbolizm 11.secesja 12.postimpresjonizm 13.fowizm 14.kubizm 15.futuryzm 16.ekspresjonizm 17.abstrakcjonizm 18.dadaizm 19.surrealizm

ad. 1 romanizm Romanizm to styl architektoniczny, który narodził się w Europie ok. X w. naszej ery. Za jego kolebkę uważana jest zachodnio-środkowa część kontynentu: Francja, północne Włochy oraz Niemcy. Sam nurt powstał ze względu ponowne zainteresowanie się sztuką starożytną. Rozwijał się on do XIII w., kiedy został zastąpiony przez zapoczątkowany we Francji gotyksakralnej.

malarstwo :

rzeźba :

Ewa, rzeźba Gislebertusa z Autun

architektura :

Romański Donżon w Lublinie

ad. 2 gotyk

Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę

malarstwo:

Giotto. Fragment obrazu Pięciu włoskich artystów pędzla Paolo Uccello w zbiorach Luwru

rzeźba:

Ołtarz Mariacki Wita Stwosza

architektura:

Kościół i klasztor pasjonistów w Przasnyszu

ad.3 renesans Renesans lub odrodzenie (z fr. renaissance – odrodzenie) – okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako “odrodzenie sztuk i nauk” oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520 (Il Rinascimento).

malarstwo :

Leonardo da Vinci- Mona Lisa rzeźba:

Michał Anioł- Pietà architektura:

D. Bramante, rotunda kościoła S. Maria delle Grazie w Mediolanie

ad4 barok Barok (z por. barocco – “perła o nieregularnym kształcie”[1] lub z fr. baroque – “bogactwo ozdób”) – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku[2]. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: “sztuka jezuicka” czy “sztuka kontrreformacyjna”[3]. W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

malarstwo:

Annibale Carracci, Domine, quo vadis

rzeźba:

Alessandro Algardi , Tytan architektura:

Kościół Il Gesù w Rzymie

ad5. rokoko Rokoko – nurt stylistyczny, obecny zwłaszcza w architekturze wnętrz, ornamentyce, rzemiośle artystycznym i malarstwie, występujący w sztuce europejskiej w latach ok. 1720-1790. Nurt rokokowy wyróżnia się także w dziejach literatury. malowidło:

Jean-Honoré Fragonard, Huśtawka, 1767 rzeźba:

Ignaz Günther, Anioł stróż, Bürgersaal, Monachium

architektura:

Sanssousi, Poczdam, 1745-1747

ad6. klasycyzm Klasycyzm (z łac. classicus – doskonały, pierwszorzędny, wzorowy, wyuczony) – styl w muzyce, sztuce, literaturze oraz architekturze odwołujący się do kultury starożytnych Rzymian i Greków. Styl ten nawiązywał głównie do antyku. W Europie tzw. “powrót do źródeł” (klasycznych) pojawił się już w renesansie - jako odrodzenie kultury wielkiego Rzymu. Jako styl dominujący epoki wpływał na kształt innych nurtów kulturowych okresu jak manieryzm, barok, rokoko. Trwał do końca wieku XVIII, w niektórych krajach do lat 30. następnego stulecia, a nawet dłużej. Zmodyfikowany klasycyzm przeradzał się czasem w eklektyzm końca XIX wieku. Klasycyzm jako styl panował w epoce oświecenia. Najpełniejszy rozkwit klasycyzmu nastąpił w I poł. XVIII wieku. W dziedzinie literatury swoisty kres klasycyzmu przyniosła walka klasyków z romantykami. malarstwo:

rZeźba:

Józef Poniatowski- Warszawa architektura:

Teatr wielki w warszawie

ad. 7 romantyzm

Romantyzm (z fr. romantisme, od roman – powieść, opowieść) – epoka w historii sztuki i literatury, trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. Romantyzm był ruchem ideowym, literackim i artystycznym, który rozwinął się początkowo w Europie i wyrażał się w poezji, malarstwie i muzyce.