Opis obrazu "Stworzenie świata" Williama Blake'a

Obraz Williama Blake’a “Stworzenie świata” powstał w 1824 roku. Na malowidle uwagę widza przyciąga postać Boga ukazana w momencie tworzenia nieba i ziemi. “Znakomitość” znajduje się w centralnej części obrazu, pochyla się nad powstającym światem, odmierzając go cyrklem. Postać Boga o ciele młodego mężczyzny i twarzy starca emanuje energią. Rozwiane, śnieżnobiałe włosy i zamyślone oblicze pięknej istoty pozwalają mi twierdzić, iż jest On całkowicie pochłonięty pracą - tworzeniem świata. Przestrzeń wokół Boga jest ciemna niczym czarny mrok.

Obraz Williama Blake’a “Stworzenie świata” powstał w 1824 roku. Na malowidle uwagę widza przyciąga postać Boga ukazana w momencie tworzenia nieba i ziemi.

“Znakomitość” znajduje się w centralnej części obrazu, pochyla się nad powstającym światem, odmierzając go cyrklem. Postać Boga o ciele młodego mężczyzny i twarzy starca emanuje energią. Rozwiane, śnieżnobiałe włosy i zamyślone oblicze pięknej istoty pozwalają mi twierdzić, iż jest On całkowicie pochłonięty pracą - tworzeniem świata.

Przestrzeń wokół Boga jest ciemna niczym czarny mrok. Może w ten sposób William Blake chciał przedstawić pustkę, chaos i ciemność, panującą przed stworzeniem nieba i ziemi. Obraz jest pełen zaskakujących zestawień kolorystycznych. Jaskrawa czerwień, rażąca żółć kontrastująca z głęboką czernią.

Po dokładnym przyjrzeniu się dziełu Williama Blake’a można spostrzec, iż na obrazie znajdują się greckie litery alfa i omega - oznaczają początek i koniec. Pierwsza litera jest ukryta w konturach cyrkla, a druga na rozświetlonym okręgu.

Uważam, że autor nieprzypadkowo wybrał te symbole. Utwór ten wywarł na mnie ogromne wrażenie i skłonił do zapoznania się z innymi dziełami Williama Blake’a.