Czy uważasz społeczeństwo obywatelskie za społeczeństwo które przyczynia się do rozwoju indywidualnego jednostki, rozwoju społecznego oraz wpływa realnie na życie publiczne i polityczne?

Społeczeństwo obywatelskie to samo organizująca się zbiorowość, wykształtowana dzięki działalności różnych instytucji życia publicznego. Jego cechą charakterystyczną jest niezależność od władzy państwowej, społeczeństwo także może istnieć jedynie w państwie demokratycznym i jest ono warunkiem istnienia sprawnie działającej administracji. Społeczeństwo obywatelskie odgrywa w Polsce ważną rolę, mianowicie sprawuje najwyższą władzę. Przyczynia się do rozwoju społecznego ponieważ obywatele powołują władzę państwowe, administracyjne, samorządowe, które później działają w ramach określonego prawa i prawa które uwzględnia interes obywatela.

Społeczeństwo obywatelskie to samo organizująca się zbiorowość, wykształtowana dzięki działalności różnych instytucji życia publicznego. Jego cechą charakterystyczną jest niezależność od władzy państwowej, społeczeństwo także może istnieć jedynie w państwie demokratycznym i jest ono warunkiem istnienia sprawnie działającej administracji.

Społeczeństwo obywatelskie odgrywa w Polsce ważną rolę, mianowicie sprawuje najwyższą władzę. Przyczynia się do rozwoju społecznego ponieważ obywatele powołują władzę państwowe, administracyjne, samorządowe, które później działają w ramach określonego prawa i prawa które uwzględnia interes obywatela. Wpływa realnie na życie publiczne, obywatele mają prawo do nieposłuszeństwa obywatelskiego, czyli świadomie działać pokojowo w imię ważnych wartości, które zakładają złamanie prawa.

Społeczeństwo obywatelskie jest pewnym typem środowiska moralnego., umożliwiającego wszechstronny rozwój człowieka jako istoty społecznej zdolnej do rozwiązywania i podtrzymywania nawet wbrew przeciwnościom solidarnej więzi i zdolnej do realizacji zespołu idei demokratycznych opartych na: godności, rozumie, wolności i odpowiedzialności. By umożliwić obywatelom aktywne uczestnictwo w życiu publicznym oraz rozwój - mogą oni uczestniczyć w debatach publicznych, pogłębiać swoją wiedzę poprzez edukację w szkołach. Ubogim udzielana jest pomoc prawna. Państwo tworzy możliwość samodzielnego działania obywatela na zasadzie samopomocy, wzajemności i solidarności.

Moim zdaniem społeczeństwo obywatelskie to społeczeństwo które przyczynia się do rozwoju, ponieważ to w tych organizacjach obywatele mogą nabywać doświadczeń, samo organizacji i wolności.