Zinterpretuj metaforę rybaka, którą posłużył się autor przy opisie stanu wewnętrznego Judyma. Jak odczytać można zmagania człowieka z wodą.

Ukazanie metafory rybaka, posługując się dziełem francuskiego malarza Puvis de Chavannes’a pt. „Ubogi rybak” jest istotnym elementem w utworze Żeromskiego. Podziwiany przez Judyma „rybak” stał się przenośnią tego, czego żaden człowiek nie chciałby doświadczyć, czyli ludzkich cierpień, krzywd i niesprawiedliwości. W wyobraźni Judyma w momencie, gdy widzi ten obraz, ukazują się dwa światy: świat ludzi skrzywdzonych, cierpiących niewiarygodną nędzę, poniżenie oraz świat ludzi, których egoizm tylko przez chwilę może ulec zachwianiu.

Ukazanie metafory rybaka, posługując się dziełem francuskiego malarza Puvis de Chavannes’a pt. „Ubogi rybak” jest istotnym elementem w utworze Żeromskiego. Podziwiany przez Judyma „rybak” stał się przenośnią tego, czego żaden człowiek nie chciałby doświadczyć, czyli ludzkich cierpień, krzywd i niesprawiedliwości. W wyobraźni Judyma w momencie, gdy widzi ten obraz, ukazują się dwa światy: świat ludzi skrzywdzonych, cierpiących niewiarygodną nędzę, poniżenie oraz świat ludzi, których egoizm tylko przez chwilę może ulec zachwianiu. Przeciwieństwem dzieła jest rzeźba Wenus z Milo, symbolizująca piękno świata, wszystkiego, co jest w nim delikatne i kruche. Jest także uosobieniem miłości. Symbolika tych dzieł stała się nieodzownym elementem utworu, gdyż pokazuje jak wielkim kontrastem może być rzeczywistość. Z jednej strony ukazuje piękno, a z drugiej brzydotę i podłość świata. Wenus z Milo i „Ubogi rybak” są również symbolem uosobienia uczuć, które zawsze będą ze sobą walczyć w sercu Judyma. Żeromski celowo umieścił te kontrastowe symbole w swoim dziele, aby ukazać wrażliwość bohatera zarówno na piękno i harmonię, jak i nędzę otaczającego świata. Zmagania człowieka z wodą można interpretować, jako walkę człowieka o przetrwanie, o pożywienie. Ponadto jest to związane z żywiołem – woda, której rybak nie jest w stanie pokonać.